Kikre van szükség egy lepukkant lakás teljes felújításához?
Tegyük fel, van egy teljesen lepukkant lakásunk. Szeretnénk teljesen felújítani (falfestés, padlócsere, régi bútorzat lecserélése, parkettacsere, vízrendszer felújítás, fűtés felújítás stb.). Milyen szakembereket kell hívni, és milyen sorrendben? Vagy elég egy építeszeti céghez fordulni, amelyik megcsinálja az egészet? Tegyük fel szeretnénk mindent szakemberekre bízni, még a lakberendezést is. (Példaként nem muszály ilyen lakásra gondolni. Veheted alapul az otthonodat is, amit mondjuk szeretnél kicsit gazdagabban,
teljesen felújítani, mivel mondjuk utóbbi időben sok pénzed van).
Vannak olyan cégek is, akik az összes munkát vállalják, és megteheted azt is, hogy külön-külön keresel szakembereket.
Szükséged lesz festőre, vízszerelőre, gázszerelőre, és találnod kell olyan embert (pl. kőműves), aki vállalja a csempézést, járólapozást, parkettázást.
Ha sok pénzed van, akkor célszerűbb az első megoldást választanod, így nem kell külön-külön árajánlatokat kérned, egyezkedned, nem kell a szakembereknek egymásra várniuk és az sem lesz gond, hogy az egyik csúszik több hetet, borítva a másiknak a terveit, stb.
Én legutóbb egy lakásfelújítással foglalkozó vállalkozót kerestem, ő hozott minden munkást, szakembert, az ő feladata volt koordinálni mindenkit.
Előtte magam szerveztem mindent. Nem volt egyszerű a sok szakember munkáját összeegyeztetni, és megoldani, hogy mindenki jöjjön időben.
De ami biztosan kell: villanyszerelő, vízvezeték szerelő, festő, burkoló, bútorasztalos.
Keress egy jóhírű építőcsoportot és beszéld meg a vezetőjével, hogy mikor tud kijönni szemrevételezni, árajánlatot adni, kezdeni és befejezni.
Látatlanban nehéz elfogadható tanácsot adni.
Felsoroltál pár munkát, de én a használt bútor eltávolításával kezdeném. Ha még használható, adományozd segélyszervezetnek. Megnézném, kell-e a vakolatot lecserélni, vagy csak ráfesteni. Utána a szerelési munkák jöhetnek, amiket jó ha megelőz a tetőcsere (ha szükséges). Ilyenek pl. a víz, csatorna azaz szennyvíz, gáz, villany, kábel TV, fűtés. Folytatódhat a padlócserével, nyílászárócserével, végül a festéssel. Ajánlom, hogy amennyiben nem vagy szakember (gondolom, hogy nem vagy), akkor a munkamenet és a minőség ellenőrzésével bízz meg egy szakember rokont, barátot, ismerőst, aki ügyel a jó munkára. Megéri megfizetni. Mutasd be őt a munkások főnökének.
Tehát: főleg megbízható kőművescsoporttal, aki elvégezteti a szakmunkákat is (szerelés, festés, mázolás).
Ez egy elméleti kérdés?
Ha úgy látod letudod koordinálni az itt adott támpontok szerint, akkor csak szakembereket bízol meg ezzel, valamennyire majd azért tájékoztatni fognak téged a sorrendről is, szóval nyilván elmondja, hogy jöhet pl. a burkoló, mi késszen vagyunk adott munkafázissal stb.
Ha úgy ítéled meg ez neked nem menne, akkor generál kivitelezőt bízol meg, ahogy azt javasolták többen is.
Egy a lényeg, hogy amennyiben te koordinálsz, akkor legyen kész terv. Méretarányos rajzot készítesz magadnak és arra berajzolod az elképzelésedet, elrendezés, stb. mindent kimérsz, mindennek megtudod nézni a méreteit, azzal számolsz, úgy osztod el, tudod mi fér el...
Elsőként ha lesz bontás, akkor kőművest hívsz bontásra, ha építés is lesz, téglából, akkor kőműves építsen, vakolni nyilván ne vakoljon. Aztán víz és fűtésszerelő, villanyszerelő. Majd lehet vakolni az új falakat, lehet glettelni. Majd ha lesz hidegburkolat, akkor azt lerakni, aljzatkiegyenlítőt leönteni ott, ahol szükséges. Ezt követően festeni. Két réteg festék között a szerelvényeket feltenni, akár a radiátorokat is lehet, majd készre festeni, eztán melegburkolatot letenni azt szegélyezni. Ha történik hiba, festőket visszahívni hibajavításra. Konyhabútor beosztását időben megtervezni, mert arra a tervre a villanyszerelőnek is szüksége van, de mindennek meg kell lennie fejben, szobák elrendezése, hogy tudd hová érdemes konnektorokat kialakítani stb. Ha te koordinálod, akkor ott kell lenni minimum minden nap végén, amikor munkavégzés történt!
Én úgy vagyok vele, hogy mindent megtudok magam csinálni, a kőműves munkától kezdve a víz, villany, fűtésszerelésen át a glettelésig/festésig mindent. DE ha úgy vesszük a dolgot, hogy "az utóbbi időben sok pénzem van", akkor nem hogy a munkavégzést nem vállalnám, hanem a koordinálást sem. Ezek olyan dolgok, amiket a szükség hoz! Ha van rá pénz, akkor át kell adni mindent A-Z-ig szakembereknek, de ettől függetlenül is rá kell nézni a munkaterületre legalább minden második munkavégzéssel töltött nap. Hogy lásd mi hogyan valósult meg, azzal elégedett vagy-e, nem történt-e félreértés stb.
7: Pont ez a "szép" benne, össze koordinálni, hogy ki, mikor jöjjön, mit szükséges elvégezni, hogy jöhessen a következő lépés, stb.
Ha ez nem megy, akkor mindenképpen bízz meg valakit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!