Törvény vagy szabályellenes a társasházi közös szellőzőnyílás betapasztása? Tényleg csökken miatta a szívóhatás?
"De nem azt csinálok a lakásomon belül amit akarok?"
"társasházi közös szellőzőnyílás"
Ebben az esetben nem!
Függetlenül attól, hogy nem ismerem a helyi gépészeti megoldást és akár még igazad is lehet, hogy xart sem ér!
Én a helyedben írnék a társasháznak, közös képviselőn keresztül, hogy oldja meg a szellőző rendeltetésszerű működését.
Elvileg úgy szokták kiképezni ezeket a szellőzőket, hogy a cső tetejére tesznek egy nagy ventilátort. Úgy van kiszámolva az erőssége, hogy megfelelően szívjon minden lakásban. Ha viszont valaki lezárja a szellőzőt, akkor a többieknél erősebben fog szívni stb.
A saját szempontodból akkor gond a szellőző lezárása, ha gázkészülék van a fürdőben, ami a szoba levegőjét használja. Ez ma már nem szokás szerintem.
Lehet, hogy nálatok elromlott a nagy ventilátor? Vagy nincs is ilyesmi, csak szokásból van kiírva, hogy tilos letapasztani?
"De nem azt csinálok a lakásomon belül amit akarok?"
Meg fogsz lepődni, de NEM!!
Agyatlan lakók eltömik a szellőzőnyílásokat ami által -esetleg- meghal valaki, azután lehet marhául csodálkozni.
Amúgy majd a sitten sem azt csinálsz amit akarsz a saját celládban.
Semmiféle halál nem fenyeget a betakarása miatt, ez egy apró kis kamrahelyiség/tároló aminek ajtaja is van ha valaki meghagyta, kizárólag a szagok kiszívása, a helyiség frissen tartása lenne a feladata ha működne.
Semmiféle ventilátora nincs a tetőn sem, csak a kéményhatás működik, rosszul.
Arra lettem volna kíváncsi egy hozzáértőtől, hogy vajon tényleg csökken-e a kürtőhatás az oldali szellőző lyukak megszüntetésével, mert én épp az ellenkezőjét értelmezem, az ilyen szellőzés a hőmérséklet különbség és negatív nyomás miatt működik, mindkettő a tetőn kiálló kéményrészen alapul. Lehet ezt a kérdést a tudomány rovatba fogom feltenni.
Meg nyilván a törvényi háttér is érdekes lenne. Furcsának találom, ha semmivel nem befolyásolom, károsítom a "szellőzést" ezzel akkor miért szabhatnák meg mit teszek oda.
Azt csinálsz amit akarsz.
Attól hogy lezárod a szellőzêst, csak nálad nem lesz szellőzês, másnál igen.
Ennyi tudatlan válaszolót...
Ha nincs szellőztető motor, akkor csinálsz amit jónak látsz. A többiek csak akkor érezhetnek változást, ha feljebb el volt tömődve vagy kicsi a kapacitás és ezért nálad "szellőzött ki". Természetesen ezt neked sem kell tűrnöd, lezárhatod (gázos helység kivételével). A közös képviseletek a szellőztetőt általában lesz#*?. Ahol még jó is lenne a motor, direkt lekapcsolják, hogy pénzt spóroljanak.
Akinél elszívó van, az is többnyire visszacsapós - ha nincs bekapcsolva, gyakorlatilag lezárja.
A legjobb amikor feletted, alattad bekapcsolják a páraelszívót: egy átlagos érték a 300m3/óra elszívás. Egyenként is gyakorlatilag súrolja az elszívócsövek kapacitását, hát még ha 2 akar egyszerre befújni ennyit - értelemszerűen túlnyomás lesz a csőben és ott megy ki a levegő+kajaszag ahol csak tud = nálad.
A lezárás a kürtőhatást valamiképp befolyásolja, mert az abból jön létre, hogy alul nyitott a rendszer. Az alsó lakótól a legnagyobb a hatás és csökken felfele. Viszont a rendszer az elszívó motorral lett megtervezve, hogy kvázi egyenletes szívás legyen, aminek híjján nem tud rendeltetésszerűen üzemelni.
De ez a fajta szellőzetés egyébként is elavult. Ez még azzal számolt, hogy a '70-'80-as évekbeli nyílászárók huzatosak voltak. Tehát csukott ablak/ajtók mellett is "volt honnan szívni". De ezek modern biztonsági ajtók, műanyag ablakok (szellőző nélkül) elég alaposan lezáják a lakásokat, így ez a fajta szellőztető önmagában elég kicsi hatékonyságú.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!