Miért mindegy hogy hogyan dugunk be egy dugvillát a konnektorba?
Figyelt kérdés
Tehát nem számít hogy fázist a fazishoz nullát a nullához.2020. júl. 27. 07:55
1/7 anonim válasza:
AMit bedugsz abban hogy lenne fázis?
2/7 A kérdező kommentje:
Nincs benne rosszul mondtam. Tehát itt miért nincs mondjuk polaritás hogy nem mindegy hogy hogyan dugjuk be.
2020. júl. 27. 08:52
3/7 anonim válasza:
Hát, az az igazság, helyesen látja Kérdező, van itt némi ellentmondás. 120 éven át az egy jó alapelv volt (és ma is eszerint terveznek), hogy nem kell feleslegesen feszültség alatt tartani a berendezés belit, ezért a kapcsoló a nem földelt vezetéken van. Ugyanakkor a német eredetű dugaszolós rendszer készülékeinél meg ezt soha nem lehetett érvényesíteni. Írhatnám, hogy régen azért arra is ügyeltek, hogy addig legyen bedugva a szerkezmény, amíg használták, de például a rádió meg az éjjelilámpa erre ellenpélda. És az is igaz, hogy ma az ócska gyártók (csak ilyen van? Kínában? :) ) minősége is jobb, mint régen bárkié, a szigetelőanyagok gyártása terén.
4/7 anonim válasza:
Működési szempontból lényegtelen, a legtöbb készülék nem tudja megmondani, hogy melyik a fázis és melyik a nulla. Az áram meg ugyanúgy folyik ha fel is vannak cserélve. Polaritás azért nincs, mert a konnektorban váltóáram van, tehát az elektronok haladási iránya folyamatosan változik (nálunk másodpercenként 100-szor), az idő felében az egyik irányba, a másik felében a másik irányba áramolnak, ezért ha fel is van cserélve a "polaritás", akkor is ugyanúgy folyik az áram (csak a fázisa lesz 180°-al odébb a "helyesen" csatlakoztatott eszközhöz képest, de az mindegy).
5/7 anonim válasza:
Amelyik készüléknek nem mindegy, ott a gyártó fix bekötést ír elő. Vannak ilyen gázbojlerek, azért nem szerelik dugvillával pl.
6/7 anonim válasza:
Az elektronikus készülékek dióda híddal egyenirányítják az áramot, nem számít a "fázis".
A háztartási gépekben pedig soros gerjesztésű motorok vannak. Azok szintén nem érzékenyek a polaritásra, mert az armatúra áram és gerjesztő áram mindig egyidőben vált előjelet. A forgásirány nem változik.
A turmixgép mindig ugyanarra forog.
7/7 anonim válasza:
Mindegy, mert a hálózat váltakozófeszültségű. Egyébként sem a dugaszolóaljzatokon, sem a villásdugókon nincs jelölve fázis (L) és nulla (N). Mellesleg ránézésre nem lehet megmondani, hogy a dugaszolóaljzat bal-, vagy jobboldali érintkezője a fázis. Olyan lehetséges például egy rádió vagy erősítő esetén, hogy a villásdugót fordítva bedugva valamivel kisebb lesz a hálózati búgás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!