Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Mennyibe kerül egy kb 54...

Mennyibe kerül egy kb 54 nm-es belvárosi lakás tisztasági festése? (Nagy belmagasság.)

Figyelt kérdés

Sziasztok, pár kérdésem van elektromos hálózat felújítás/lakásfestés ügyben. Egy belvárosi, öreg bérházban lévő 54nm-es lakásról van szó


1. szeretnénk felújíttatni az elektromos rendszert, és valószínűleg a legegyszerűbb megoldás, hogy bevésetünk a falba csöveket, és új kábeleketet vezettetünk be. (Illetve nem a legegyszerűbb, hanem a legtartósabb. Gányolni nem szeretnék, és elég ócska a rendszer.) A fürdőhöz nincsnek pótcsempéink. Mi a legjobb megoldás? A csempe fölé tetetni a konnektorokat? (Hogy ne legyen megbontva.)


2. festésre szükség lesz, nyilvánvalóan. Szeretném tudni, hogy egy szimpla festésnek mekkora a reális ára egy ekkora lakásra? (Csak az abszolút szükséges tisztasági festés a vésés után.) Nagy a belmagasság...


3. hogy érdemes szerződést kötni a kivitelezővel, hogy védve legyek? Előleg, írásos árajánlat, írásos szerződés?


Köszönöm



#festés #elektromos hálózat #belvárosi bérlakás
2020. máj. 15. 09:23
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Attól, hogy régi a lakás, még nem 100%, hogy ne lenne eleve lecsövezve. Ebben az esetben pedig a fürdőben, ahol csempe van akár megoldható a vezetékek cseréje vésés nélkül. Ha nincs lecsövezve, olyan falra kerülne dugalj illetve kapcsoló, aminek a túloldala is a tiéd, azaz nem egy szélső fal, akkor szimplán a meglévő dugalj helyeknél, a dobozból át kell fúrni a fal túloldalára és az már véshető, ott kell a nyomvonalat (a csövet) vinni. Plusz dugalj beépítése sem lehetetlen, be lehet fúrni úgy szerelvénydobozt csempén keresztül is, hogy a szerelvény utána ezt takarja, de ezt nem mindenki vállalja, az biztos! Minden más megvan és ott van a fürdőben, ahol lennie kell, ez tuti? Szóval biztos, hogy nem kellene leverni a csempét? Dugalj helyek, (nincs felesleges), kapcsoló helye, vízkiállások, elfolyókiállások, gondolok itt akár mosógép vízellátására (ha ott lesz), szennyvíz elvezetésére stb. Mert erre ált. kicsi az esély.

Egy villanyszerelő majd átnézi a házat, mik a lehetőségek, van-e eleve járható nyomvonal vagy sem, ha van, akkor nem kell annyit vésni, mert egy része áthúzható, nyilvánvalóan az évek alatt mások lettek az igények, így pl. a konyháig jó eséllyel kell minden esetben nyomvonalat építeni, hisz ott lesz sok fogyasztó. Gondold ki addig, mire hívsz egy villanyszerelőt árajánlat miatt, hogy milyen nagy fogyasztóid lesznek és hol! Azaz a konyhában mik az igények, gondolok itt ilyesmire, hogy a főzőlap villany vagy gáz, ha villany, akkor kerámia vagy indukciós, sütő villany vagy gáz? Mikro, mosogatógép stb. stb. Lesz-e szagelszívó. Célszerű és nagyon ajánlom, hogy mielőtt a villanyszerelő elkezdené a munkát, a konyhabútor terve már meglegyen, azaz először egy konyhabútorost hívj, ha IKEA-s legós műsor lesz, akkor pedig válaszd ki a bútort, ha van helyed tárolni vedd is meg! Majd ennek elrendezési tervét add át a villanyszerelőnek, hogy tudja pontosan hová kerüljenek dugaljak, kiállások a készülékekhez, ez szinte elengedhetetlen. A nagy belmagasság miatt akartok-e álmennyezetet építeni, mert ha igen, abban lehet villanyt szerelni, ekkor javarészt csak függőleges hornyok kialakítása szükséges, azaz ahol dugalj, kapcsoló lesz, ott függőlegesen lejön a cső, abban pedig kábel. Akár sok vésési és javítási munkát lehet vele spórolni. Ha lesz, akkor ezt okvetlen közöld a villanyszerelővel.

Kérdés továbbá, hogy gázos vízmelegítés, vagy bojler, az hol lesz, csak mosógép, vagy mosógép is, szárító is, az(ok) hol lesz(nek). Melyik helyiségben hol és hány lámpa, hová szeretnél dugaljakat, vez. internet és TV kiállást, nem árt az igényekről készíteni egy rajzot, vagy elhívod a szerelőt, megmondod itt és itt, Ő megrajzolja vagy ha van rá időd (és szerintem ez jobb megoldás, mert ha pároddal leültök és kigondoljátok, nem azonnal döntitek el, akkor úgy sokkal több időtök van gondolkodni, ötletelni, mi hol lesz, mit hogyan), elmentek a lakásba, látjátok a teret, könnyebb kigondolni, akár felrajzoljátok a falra az igényeket. Lesz-e klíma, az hol lesz, klímaszerelőt hívni, aki eldönti hová célszerű feltenni, majd ennek pontos helyét közölni a villanyszerelővel, mert annak vill. megtáplálását Ő építi ki.

Azért is kell tudni milyen fogyasztók lesznek, mert közel sem lehetetlen, hogy amperilag nem férsz majd bele, azaz amperemelési igényt is be kell nyújtanod a szolgáltatóhoz, ehhez kell majd egy regisztrált szerelő, és ez akár nem kevés pénz lehet, helyzetfüggő, hogy mennyi.

Festőn túl szükséged lesz még egy kőművesre is, aki a hornyokat (a csövek helyét) lejavítja és én a helyetekben glettelném az egész lakást. Szóval lehet szépen hornyot javítani, szó se róla, de azt úgy, tökéletesen összesimítani a régi vakolattal, hogy annak helye minimálisan sem látszik meg, az nem igazán megvalósítható. Nem kis munka, mert esélyes, hogy fel kell vakarni az összes falfelületet, majd eztán lehet csak ráglettelni, ez irdatlan kosszal jár.

Árakat kérj szakemberektől, itt nem fogsz kapni, mert amit le is írnak, hogy kinek mennyibe került, azután nem lehet menni, nem ua. a m2 falfelület, nem ua. az igények, nyilvánvalóan nem ugyanazt a szakembert hívod, akivel Ő csináltatta, közel sem lehetetlen, hogy ami valakinek megfelelő munka volt, az a másiknak elégtelen.

2020. máj. 15. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Huh, ez egy nagyon részletes és hasznos válasz volt, köszönöm!

Egyelőre vannak helyek a lakásban (pl fürdő), ahol, ha bekapcsol az ember valamit, lecsapja a biztosítékot; szóval valami gond mindenképp van, ami indokolja a cserét. Beszéltem egy szakemberrel, és mivel lennének dolgok, amiket át kell majd tenni (pl két kapcsoló a nagyszobába, mindkét ajtó mellé), lesz vésés- és mivel lesz vésés, egyszerűbb (szerinte) az egészet megcsinálni egybe, amit végül is el tudok fogadni. (Volt állítólag régebben némi pattogás is a falban, ahogy egy vezeték szikrázgatott magában, és van egy konnektor, ami egyáltalán nem működik, szóval nem biztos, hogy hülyeség újracsinálni az egészet.)

A bútorok, minden megvan már (a nagyszobában van kialakítva egy amerikai konyha, és a pici konyha és pici fürdő egybe lett nyitva egy nagyobb fürdővé még tíz éve), szóval az alapok megvannak. A konyha elektromos (sütő, főzőlap, mikró, teafőző, stb), a fűtés, melegvíz cirkós.


Jelenleg sajnos a festésből a leginkább minimálisat szeretném megcsinálni, mert nincs elég pénz, hogy több milliót ráköltsünk a lakásra. Ha mondjuk 5-10 év múlva lesz újabb festés, majd akkor megcsináltatom, hogy nagyon szép legyen a fal; addig a nyílászárók szerintem fontosabbak.


A pasi, aki az elektromos hálózatot csinálja, ajánlott festőt, aki 500e-t mondott tisztaságira 54nm-re, de körbekérdeztem, és olyan 800-1000Ft-t mondtak négyzetméterenként. Nagyjából kiszámoltam, mekkora a fal és a plafon felülete, és még úgy is kevesebb, mint a fele jön ki, hogy a fürdő, WC falán nem vettem a csempét figyelembe. Persze, nem hiszem, hogy 200-ból meglenne, de nem is 500... Ezért voltam kíváncsi a dologra. (Ha lenne időm, én is megcsinálnám, amúgy, mert nincs sok glettelni, javítani való.)


A másik kérdés, hogy hogyan kössem a megegyezést, hogy védve legyek -kicsit naív kérdés, de eddig külföldön éltem, és semmi tapasztalatom a magyar szokásokkal... Gondolom, árajánlatot kell kérnem írásban, de nem tudom, mi biztosítja pl. hogy az áramszerelés garanciális legyen.


Tényleg nagyon köszönöm a segítséget!

2020. máj. 15. 11:24
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Szigorúan véve garanciális akkor tud lenni a történet, ha számlát kérsz, ugyanakkor a szakemberek (a valóban szakemberek) vállalnak egyébként garanciát a munkájukra számla nélkül is, szóval komoly emberektől ellehet várni azt, hogyha valamivel hiba van az első évben és a hibát Ők követték el, akkor azt kijavítják. Változó, hogy kér-e valaki előleget vagy sem, mi is csak nagyon ritkán, csak ránézésre is megbízhatatlantól kérünk előleget (ritka eset). Úgy egyébként tapasztalatom szerint vagy az van, hogy a munka elvégezte után fizetsz egyben, esetleg anyagot kifizeted már a munkavégzés első napján, avagy egy-egy munkafázist fizetsz ki. Azaz megtörténik az alapszerelés, akkor az alapszerelésben beépülő anyag árát és az addig elvégzett munka díját. Olyanba, hogy előre kifizeted az egészet avagy naponta fizetsz, esetleg már a munkavégzés megkezdése előtt kifizetsz munkadíjat is, abba véleményem szerint nem szabad belemenni!

Dolgoztam már olyan kollégával, aki nem volt hajlandó elfogadni pénzt, addig, amíg a munka el nem készült teljesen (egyszerű az oka, nincs mit követelni rajta!), de dolgoztam olyannal is, aki meg sem mozdult addig, míg az anyag ki nem lett fizetve, dolgoztam olyannal is, aki egy-egy munkafázis után kérte el a munka és az anyag árát. Olyannal viszont még nem, aki ne vállalt volna garanciát számla nélkül is. Mondjuk nem is dolgoznék vele tovább, csak addig, amíg ez egyszer meg nem történik. Változó, miben egyeztek meg, ezt okvetlen meg kell beszélni, hogy fizess, adjon-e számlát, miről adjon számlát, teszem azt mondjuk csak anyagról vagy munkáról is...

Ha konyhabútor, készülékek maradnak ott, ahol van, akkor egyszerű, látható mi az igény. Ha magad csinálod a javítást, akkor veszel zsákos vakolóanyagot, ezzel bedobálod a hornyokat (a hornyokat előtte javaslom, spricceld le vízzel, vegyél ilyen 1 literes kézi permetezőt) és 1-2mm-el falsík alá kaparod még félig képlékeny állapotban egy széles spaklival, megkötés után erre simítóvakolatot viszel föl vékonyan, majd ezt elsimítod, összesimítod egy síkba a meglévő vakolattal (én így szoktam, de nem vagyok kőműves!!!)

2020. máj. 15. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!