3 szintes családi házban, érdemes e külön szintenkénti lakáselosztót beszerelni?
Háááát... mi lesz a tetőtérben? Szobák meg egy fürdő, más nem? Mert akkor ha van teszem azt 2-3 szoba plusz egy fürdő, ahol nincsenek gépek... Akkor mi megy föl? 1 világítási áramkör, 1-2 dugalj áramkör, egy fürdőszobai áramkör... ha lesz redőny, akkor még esetleg annak lehet adni egy külön áramkört. Ez legyen mondjuk 10-12 vezeték, másfeles, mert nem kell nagyobb és nem kell mindegyiknek külön földelő, senki sem húz minden áramkörnek külön ZS-át. Ha jól elhelyezed az elosztót akár egy függőleges stranggal fel lehet menni a tetőtérbe, ahol meg belépsz egy kötődobozba és onnan szétágaztatod, így könnyen bővíthető, ha kell. Ha a tetőtérbe felmész teszem azt 3x6-al, ott egy elosztóba lépsz be, semmit nem spóroltál, sőt, többe kerül, mint 10x1.5-ből plusz mittomén 5m körülbelül s csúfkodik a tetőtérben is egy elosztó.
Ha a pincét úgy érted, hogy szuterén és ott lesz gépészet, akkor esetleg oda érdemes tenni még egy elosztót! Szóval ez inkább attól függ hány áramkört szeretnél a tetőtérbe, ill. a pincébe. Ne gondold túl, számold össze az elméleti fogyasztást, nem ám felhúzol a tetőtérbe 3 áramkört, 3x500W fogyasztás miatt, mert lehet, csak minek?!
Háromszintes épületben, ahol a normális villanyszerelő elrak vezetéket kilométerszámra, az nem lehet szempont, hogy 50 méterrel több vagy kevesebb. Gyakorlati előnye a szintenkénti elosztónak tán kettő lehet:
1. túlterhelésre ha lepattan a kismegszakító, akkor nem kell lerongyolni az alapszintre (mert ugye zárlatnál le kell, mivel nagy vélhetőséggel leveri a mérő alattit is).
2. bármi probléma esetén hamarabb lehet áramtalanítani valamit (ez, mihelyt egy családtag rángatózik a drót végén, hirtelen k* fontossá lép elő, de ha egyedül van otthon, akkor mindegy, satöbbi)
Cserébe egy további védelmi szintet kell beépíteni, mert normális villanyszerelő a szakma szabályainak engedelmeskedve a felfelé menő vastagot is ellátja védelemmel. Az meg hibalehetőség, zárlatnál az is lemegy, stb.
Hát csak a látószög tágítására.
Akarnám még mondani, hogy normális villanyszerelő nem visz több áramkörnek egy közös védővezetőt.
Kedves utolsó.
Nagyon igazad van, és nagyon jól látod helyzetett.
Hát mert például engem magánban kioktatott, hogy mivel FI-relé van, ezért a családtag nem rángatózik a drót végén.
Mintha bizony FI relé nem hibásodhatna meg.
Mintha bizony nem lehetne nulla és fázis közti érintés.
Mintha bizony ő a saját lányának a szobájában a mélyen lelógó mennyezeti lámpát törötten hagyná, mondván, hogy majd ha hozzáér a gyere a fémesen csillogó sárgához, akkor lekapcsol a fí-relé.
Látom sikerült az értelmezés...
Fázis-nulla "érintésre" egy gyakorlati példát legyen kedves. (Ami ugye zárlat és NEM a Fi relé old le) ha már felháborodott az észrevételemen Mr. Szakembör.
Mintha bizony FI relé nem hibásodhatna meg.(Feltételezés nem tény.)
Mintha bizony nem lehetne nulla és fázis közti érintés.(Újabb feltételezés nem tény)
Mintha bizony ő a saját lányának a szobájában a mélyen lelógó mennyezeti lámpát törötten hagyná, mondván, hogy majd ha hozzáér a gyere a fémesen csillogó sárgához, akkor lekapcsol a fí-relé.(Nálam van Fi relé, sőt azt is tudom mire való!)
A válasz 34%-ban hasznosnak tűnik. (Micsoda véletlen)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!