Milyen fűtést ajánlotok egy kétszintes családi házba?
Fokozatosan van felújítva a ház, kívülről és belülről is. Eddig fával fűtünk, de már elég drága a fa, munka is van vele rendesen, és persze ha nincs senki itthon akkor nincs aki a kazánra is dobjon néha.
Esetleg villany fűtésen gondolkoztunk, jóformán 3 kisebb helységet kéne fűteni csak állandóan (konyha, hálószoba, fürdő). A többi helyen elég valami minimumon menni.
Gáz is be van vezetve, esetleg ha gázkonvektorok lennének talán az is megtenné.
Szerintetek melyik a jobb? A gázkonvektor vagy a villany fűtés? Melyik éri meg jobban?
Gáz konvektort hivatalosan már nem csináltathatsz, csak feketén ha valaki bevállalja.
Feltéve hogy nincs kiépítve a hálózat, és nem a meglévő konvektorokat akarnád le/kicserélni.
Mivel már csak a régi lecserélésére van hivatalosan lehetőség.
Egyébként sikerült a kettő (gázkonvektor-villanyfűtés) legrosszabb hatásfokkal rendelkező fűtési formát megragadnod.
Villanyba ami ér is valamit az a klíma vagy hőszivattyú.
Ezeknek a kiépítése millióban mérhető.
Vagy ha olajradiátor/hősugárzó-ban gondolkodtál, az leeszi a gatyádat plusz meleg sem lesz.
Mivel azt írtad kazánnal fűtötök, így feltételezem van központi radiátor fűtés.
Így a legjobb választás egy gázcirkó lenne.
Nekünk zárt égésterű kombi cirkónk van, nagyon kiválóan működik! Előző lakásunkban is az volt, mi építtettük ki konvektorok helyett. Ott Bosch kazán volt, a mostaniban Baxi Duo-Tec van.
Kéményt ki kell béleltetni hozzá (FuranFlex), ami plusz költséggel jár.
Megfelelő programozható termosztáttal igen rugalmasan lehet vezérelni a fűrést. (nekünk vezeték nélküli Computherm Q7 RF van, ami praktikusan oda helyezhető mely helységhez szeretnénk igazítani az üzemelést. 7 napra, napi 6+1 programot lehet beállítani. Kiváló videó kezelési utasítások vannak hozzá a youtube-on. Linket tudok küldeni, ha kell.)
Fogyasztást tekintve elégedettek vagyunk evvel a rendszerrel! (persze, nagyban függ a lakás kialakításától, szigetelésétől, a főtőtestek elrendezésértől, méretétől, az egyedi hőigényektől) Nálunk is két emelet van kb. 150 nm, viszont jó a szigetelés. Egy és két soros lapradiátorok vannak, a csövek a padlóban mennek, melyek egyfajta padlófűtést is adnak. Hétköznap 6-16 óra között 20 C fokra fűtünk, mivel én itthon dolgozom. (lehetne kevesebbre is akár, ha nem lenne itthon senki) 16-22 óra között 22-23 C fokra, 23-06 között pedig 21 C fokra. Egész évre elosztva fizetjük a gázt, 12 x 22.000 forintot, de ebben a fűtés, melegvíz, konyhai gáz is benne van.
A kályhás fatüzeléssel ellentétben a gázkazánnal történő fűtés egyenletes, ami sokkal kellemesebb. (nem írtad, hogy fával miként tüzeltek, kazánnal vagy kályhákkal)
Létezik olyan kombináció is, hogy fa és gáztüzeléses kazán, de erről nincs tapasztalatom.
Konvektort nem javaslom, az nagyon rossz megoldás! Sokat fogyaszt és pocsékul fűti a lakást. Ráadásul még ronda is.
Villanyfűtést is használtunk kiadó szuterén lakásunkban, oda infrapanel fűtést építettünk, ami nagyon megfelelő volt. Kis helyet foglalt, nem kellett kémény, szellőzés neki és jó hatékonysággal fűtötte ki a 18 + 29 nm-es lakást. (már eladtuk és vettünk egy panellakást helyette)
2-es vagyok
Azt elfelejtettem írni, a helységek fűtését, ill. a radiátorokat is lehet szabályozni külön-külön. Nálunk mindegyik radiátornál (C fokra beállítható) hőszabályozó szelep van, amikkel valósan lehet állítani a hőfokokat.
Nemrég merült fel bennünk, hogy még modernebb megoldásra váltunk, olyan radiátor termosztátokra (legalábbis néhány helységben) melyek szintén programozhatók. De mivel létezik komplett távvezérelhető rendszer is, még tanulmányozzuk őket. :-)
Még egy megjegyzés, mivel átsiklottam, a tényen van kiépített radiátor rendszer. A régi, elavult, vízköves, radiátorokkal nem érdemes bajlódni, ha jó hatásfokú, azaz kedvező fűtési költségeket szeretnél. Ha megtartjátok a régi rendszert, az amolyan olcsó húsnak híg a leve helyzet lesz. :-(
Természetesen, nem mindig van lehetőség milliókat költeni a fűtésrendszer kiépítésére. Akkor nehéz a választás! Hiszen a rossz, a még rosszabb, és a másképp rossz között kell választani, ami igen nehéz. :-( Voltunk mi is ilyen helyzetben, jól ismerem. (nem vagyunk gazdagok sajnos)
Érdemes figyelni a fűtés modernizáló állami támogatásokat, azaz pályázatokat! Igen jelentős segítséget tudnak nyújtani!
Meglehet, érdemes lenne várni az átépítéssel, gyűjteni rá, hogy jobb megoldást választhassatok. (mi is így hoztuk össze)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!