Építési engedély nélkül épült szoba, esetén mennyi pénzbüntetésre számíthat akit feljelentettek?
Egyik ismerősöm a már meglévő családi háza mellé szobákat épített régen építési engedély nélkül, ráadásul még a gáz, villany stb. Minden be van vezetve.Allitolag
Feljelentette valaki ezért. Milyen illetve mekkora összegű pénzbüntetésre számíthat?
Ha az épület 10 éven belül épült, minden jogszabálynak megfelel, akkor 200.000 alapbírság +140.000 Ft/m2, ezután fennmaradhat. Ha szabálytalan, ugyan ez + bontás saját költségre.
Ha eltelt 10 év és ezt büntetőjogi felelősséggel nyilatkozzák a szomszédok, akkor nem büntethető és szabálytalanság esetén sem bontatható.
# 5!
Nem vitatkozni szeretnék, de nem úgy van, hogy fennmaradást csak akkor kaphat, ha minden jogszabálynak megfelel csak épp engedély nélkül épült.
Ha nem felel meg a Hésznek (beépítés mértéke, beépítési hely, stb.) akkor (a 10 év elteltétől függetlenül) bontás lesz a vége?
6-os:
Nem. 10 éve van az építésfelügyeletnek hivatalból eljárnia, vagy a szomszédoknak a szabálytalanságot jelezniük. Ez után már semmilyen eszköze nincs az építésfelügyeletnek, hiszen nem vizsgálható, hogy pontosan mikor, milyen jogszabályok alapján épült, változik a HÉSZ, a tűzvédelmi szabályzatot évente 20-szor írják át, az OTÉK sem ugyan az már. Tehát ilyenkor már ez egy kialakult állapot.
Ez szerintem a tulajdonjog szempontjából teljesen érthető, pl. megveszel egy házat, ami 30 éve épült, 15 éve hozzáépítettek jogtalanul, majd jön valaki, hogy na ez nekem mégsem tetszik, legyen szíves holnap elbontani. Gyakorlatilag rettegésben élne Magyarország fele. 10 év kellően hosszú idő a problémák jelzésére és kivizsgálására.
Viszont a másik oldalról hatalmas gondokat okozhat, mert vesz egy laikus egy telket vagy házat, viszont ő már csak úgy építheti be, ha az minden jogszabálynak megfelel. Ha a szomszéd szabálytalan építése miatt van egy olyan tűztávolság, ami miatt ő építéshelyen már nem tud az amúgy megengedett mértékben építkezni, akkor egyszerűen nem tehet semmit. Ezért is ajánlott már a telekvásárláskor is építész segítségét kérni.
Rengeteget szenvedünk ilyenek helyzetekkel.
Van még további pikantériája is a történetnek. A bővítmény legálissá tétele az említett fennmaradási engedélyezéssel történik. Ennek keretében vizsgálandó a 10 év. Erre egyetlen mód van, a szomszédok tanúnyilatkozata. Ha az egyik szomszéd igazolja, hogy rálát a bővítményre, 10 évnél régebbi, akkor azt alapból elfogadja az építésügy. Kiértesítik az összes szomszédot, ekkor viszont a másik kettő (akit próbáltak kihagyni a történetből) fellebbezhet, lenyilatkozza, hogy márpediglen azt 5 éve építették. Na ilyenkor mehet tovább bíróságra a dolog (viszont itt már büntetőjog is játszik), ekkor jöhet szakértők bevonása, egyéb bizonyítékok bevonása.
Érdemes ezt elkerülni, értelmesen, egymásra és a környezetünkre odafigyelve építkezni.
A fel-le pontozást viszont nem értem, nem véleményt írtam, ez színtiszta építési jog, aki nem hiszi, járjon utána. Sajnos nekünk sokszor meg kellett tennünk.
Előző válaszomhoz:
245/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet
az építésügyi bírság megállapításának részletes szabályairól
312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet
az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról
191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet
az építőipari kivitelezési tevékenységről
253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet
az országos településrendezési és építési követelményekről
1990. évi XCIII. törvény
az illetékekről
Az elsőben írják az építési bírságot:
3. paragrafus 2. pont c az alapbírság, + 1. melléklet a m2 ár lakóépületre (140.000).
Ha teljes a készültségi fok, akkor 100% a bírság mértéke.
# 7!
Köszönöm a válaszod!
Pont a "nem az építési helyre történő építés" miatt (tűztávolság hiánya) miatt kérdeztem.
Illetve még egy gondolot:
A 80-as 90-es évek előtt, főleg falvakban, kisvárosokban mindenki úgy építkezett ahogy tudott (még mondjuk most is), HÉSZ még sok helyen nem is volt. Ha most nekiállna az építésfelügyelet, a 10 éves elévülés nélkül, gyakorlatilag fél magyarország bontható lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!