Engedély nélkül épített 4 szoba kályhával kéménnyel mekkora büntetésre lehet számítani?
Ha engedély, bejelentés nélkül építkezünk, két út áll előttünk: vagy lebontjuk az engedély nélkül épített építményt, vagy fennmaradási engedélyt kérünk. Tudnunk kell, hogy fennmaradási engedélyt csak akkor kaphatunk, ha az építmény egyébként a jogszabályi előírásoknak megfelel. A szabálytalan építést feltáró építéshatóság határozatában általában utal arra, hogy az épület fennmaradhat-e, vagy mindenképp le kell bontani.
A fennmaradási engedély kiadásával egyidőben kiszabják az építési bírságot is. Ez gyakran két lépcsőben történik: az építmény először ideiglenes fennmaradási engedélyt kap, ekkor a bírság 30%-át kell megfizetni. A végleges fennmaradási engedély kiadásakor kell megfizetni a maradék 70% bírságot. Az épület lebontása esetén nem kell bírságot fizetni.
Az építési bírságok mértékét, és a kiszabás rendjét az építésügyi bírság megállapításának részletes szabályairól szóló 245/2006. (XII. 5.) kormányrendelet szabályozza. A rendeletben pontosan összegben adják meg az egyes építményekre vonatkozó díjszámítási alapot. Így például családi ház, üdülő építés alapdíja 140 ezer Ft négyzetméterenként, melléképületé 100 ezer Ft/m2. A térfogatban mérhető építmények (pl. pince, medence, kerti tó, siló, stb.) alapdíja 20 ezer Ft/m3.
Felületben mérhető építmények alapdíja (pl. előtető, kerti tető, homlokzat felületképzés, reklám, stb.) általában 20 ezer Ft/m2, de például kerítés, terasz, erkély esetén ez az összeg 40 ezer Ft/m2.
Jelentős összegre számíthatunk a homlokzatra, tetőre szabálytalanul elhelyezett építmények (pl. klíma, napkollektor, antenna, stb.) esetén itt az alapdíj 280 ezer Ft darabonként.
A bírság alapdíját megszorozzák a szabálytalanul épített építmény alapterületével, térfogatával, illetve a készültségnek megfelelő szorzóval. A bírság összege az engedély nélküli építés esetén az így kapott összeg 50 százaléka, szabálytalan építés esetén 40 százaléka. Bejelentés elmulasztása esetén, vagy engedély nélkül építhető, de szabálytalan építés esetén 20 százalék. Ha a kivitelezés az engedély kézhezvétele után, de még jogerőre emelkedése előtt készül, úgy a bírság felére mérsékelhető.
"Van valamilyen jogszabály, hogy ha már 10 éve ott all akkor megkaphatja a fennmaradasi engedélyt"
Nincs ilyen!
Ha tíz éve "áll már" akkor nem bírságolható! De a fennmaradás (ahogy írták is) csak akkor lehetséges, ha minden építési előírásnak megfelel (építési hely, beépítettség, stb.)
Nem nehéz megnézni.
1. Saját állomány ellenőrzése (utcafotók, helyszín ismeret)
2. Google earth/utcakép
3. Ha egy kicsit vastagabb az eklézsia a hatóságnál akkor Ortofotó,
4. Vagy akár a társszervektől az adatkérés is működik. (mezőgazdasági célú műholdképek).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!