Mekkora napelem szukseges egy elektromos kandalo (2000w) mukodtetesehez?
A gond, hogy télen kevés a napos órák száma, és este sem süt a nap, illetve nagyobbra kell méretezni, hogy így is leadja a 2kW-ot a napelem. Így kérdéses, hogy kinek éri meg.
Vagy oda-vissza mérős órával drágább, de a nyáron hálózatba termelt energiát télen visszaveheted (este is)
4kW napelemmel elvileg 4800 kWh elektromos energiát tudsz egy évben termelni. Ebből vond le a villanyszámlát (4 fő átlag 2000 kWh évente)
Egy hideg napon 15kWh-t simán elfűtögetsz, egy évben kb. 2000 kWh-t (ez erősen függ a házad szigetelésétől)
Itt válaszolok a leveledre, mert ez egy nyilvános fórum, és közzé kel tenni a tudást, mások okulására is.
Először is amennyiben elektromos fűtésben gondolkodsz, mindenképp kell csinálni egy hőszükséglet számítást. Amennyiben nem ismert egy fűtési szezonban felhasznált hőenergia, akkor mindenki elbeszél egymás mellett. Kb arról van szó, hogy az általad üzemeltetni kívánt 2000W teljesítmény alap esetben egy szoba hőigényét tudja fedezni méretezési (-15C) hőfokon abban az esetben, ha körben legalább részben fűtöttek a határoló szerkezetek. Tehát ha egy családi ház fűtését akarod megoldani úgy hogy a középső szobába beraksz egy 2 kW-os fűtőtestet, nem fog sikerülni, mert a környező hűlő felületek miatt (belső falakat nem szoktak hőszigetelni) kevés lesz a teljesítmény. A másik véglet a passzív ház, ahol kb 2 kW teljesítmény elég az egész háznak, amit a központi rekuperátorba raknak bele. Tehát ha nem akarsz megfagyni, a hőigényt nem tudod kikerülni. A fűtőtest teljesítménye amennyiben képes előállítani a szükséges hőmennyiséget másodlagos, amit legegyszerűbben egy példával érthetsz meg. A lakásodnak egy nap szüksége van 40 kWh (144Mj) hőenergiára. Ezt betáplálhatod úgy, hogy a 2 kW-os kályhád megy 20 órán keresztül, vagy egy 5 kW-os megy 8 órán keresztül. A 2 kW-os kályhával akkor kerülsz bajba, ha mondjuk a lakásnak 70 kWh-ra van szüksége hogy meglegyen a 20 C belül, mert mondjuk kint -10C van, és nem +2C. A 2 kW fűtés ha 24 órát megy, akkor is legfeljebb 48 kWh tud, ellenben az 5kW-os 14 óra üzemmel tudni fogja a 70 kWh-át.
Ha már tudjuk a hőigényt, akkor mellékesen tudjuk a maximális napi energiaigényt, ebből tudjuk mekkora teljesítményű hőtermelő kell, és a szezonális hőigényből már tudjuk számolni a napelemet is. A 2kW kandallódból nem tudunk napelemet számolni, mert nem tudjuk hogy 4500 órát fog menni (9000 kWh), vagy csak 2000-ret(4000 kWh). A napelem meg egy másik történet, mert 1 kW napelem megtermelhet egy év alatt 800 kWh-át, és 1350 kWh-át is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!