Kátrányos kémény?
Egyik rokonom házáról van szó, mániája úgy fűteni, hogy megpakolja a kályhát, ráadásul nyersfával, majd alig hagy neki levegőt, hogy nagyon lassan égjen. És büszke rá, hogy nem kell rárakni csak délután... Mondtam neki ez nagyon nem jó fűtési módszer, mert a füst nem tud megfelelő időben távozni a kéményből.
Így fűt vagy 5-6 éve.
Pár hete voltam nála, látom a kémény a padláson tiszta fekete, néhány ponton szabályos láva szerű kátrányos lé van végigfolyva rajta métereken keresztül. És eszméletlen büdös is a padlás a kéménytől.
Mondtam neki nehogy be merjen fűteni a télen amíg ezt nem látta valaki, minél előbb hívja a kéményseprőt.
Jól sejtem, hogy a komplett kéményt le kell bontani?
A nyers ,vizes fa nem megfelelő hőfokon való elégetésénél nagyon sok kátrány csapódik ki,ami lecsapódik a kémény falára.Ha nagy mennyiségben csapódik ki,végig folyik a kéményen és azt át isitatja .Ha kémény fala belül is van,akkor a lakás belsejében is jól látható lesz,és ennek eltüntetésére valóban csak a lebontás a megoldás .
A kéményseprőt ez nem fogja érdekelni,mert ettől ,ég a húzat jó lehet .
Én nem lennék büszke erre a fűtési módszerre .
A tüzelő anyag nem adja le azt a hőt,amit így le kellene adni .A környezetet is nagyon szennyezi vele .
Tehát ha a kéményseprőt nem érdekli akkor kell egy kéményseprő kefét vennie és majd én elmegyek neki kikotorni.
A padlástérben ami kívül van kátrány azt érdemes lekaparni, vagy annak olyan mindegy?
És milyen kéményseprő kefe az ami ilyenkor jó?
Semmi gond, én pontosan ugyanezen jelzővel illettem, csak fejben. Sajnos sok hülyesége van és nem igazán fogad meg tanácsokat.
Csak előbb utóbb ha ez a trutymó már a kályhába is lerakódik pár éven belül akkor nem fog tudni fűteni a szaga miatt aztán fagyoskodhat...
Remélem ennyi ok elég neki az észhez térítéshez.
Ha a kátrány leszáradna a normális tüzeléstől akkor utána már lejön valahogy, érdemes megkéményseprőzni vagy az örökre olyan marad?
És ez mekkora eséllyel csinál kéménytüzet pl?
A lakásban nincs semmi a kémény környékén, de a tető lécezése az már közel lehet.
A kátrány átüt a téglán, hiába van az bevakolva.
A kéményen kilépő füstnek 180-200 fokosnak kell lennie, s ha jól tudom, ez méterenként 60 fokkal csökken. Ha a kályha le van fojtva, a kilépő füst nem éri el azt a megfelelően magas hőmérsékletet, amiből megmaradna a 180-200.
Azért tud kicsapódni a kátrány, mert a hőmérséklet harmatpont alatt alatt marad. S ugye legfelül a leghidegebb a kémény, ezért lesz először fent kátrányos, utána szépen lassan húzódik lefele.
Megszüntetése úgy lehetséges, hogy SZÁRAZ fával, teljes levegőhozzáadás mellett fűt valaki. S a kátrány magától szépen lassan leszárad majd, utána lehet kotorni.
Ismétlem önmagam, most semmivel sem tudod lekaparni. Tapasztalat.
Elvileg tűzveszélyes, de nagyon sok hülye így tüzel, s még nem volt belőle gond. Nem azt mondom, hogy ez a jó, de szerintem kicsi az esély rá, hogy kigyulladjon.
Mások hibáiból nagyon jól lehet tanulni!!!! 1973-ban építkeztem, előtte sok
fűtést javítottam, a kornak megfelelően olajkályhákat, amik akár két hét alatt is sok kátrányt termeltek, amit ki kellett égetni, más mód nem volt, hisz a kályhának azonnal működnie kellett, kint -25°C, bent talán 10°C, ami még "melegnek" számított!!!!!
Volt lehetőségem kitapasztalni a tisztítás legjobb módját, 'begyújtani' kevés levegővel lassan kiégetni!!!!!!
Kályha kitakarítása, üzemanyag beállítása, kék lánggal égés, egy telet kibírt!!!!!
Minden fűtőanyag termel kátrányt, többet, vagy kevesebbet, de mindegyikkel lehetett kátrány nélkül is FŰTENI!!!!!!!! Persze, ha "ÍGY SZOKTUK" azzal
nincs mit kezdeni!!!!!
Kitapasztaltam, mi a jó fűtés: Ha a gyenge kalóriájú lignitbrikettet,vagy barna brikettet izzáson tartjuk, CO keletkezik, ezt úgy tudjuk elégetni, ha a szenet megvizezzük, hidrogén keletkezik, gyors-égéssel kék lánggal elég!!!! EGYSZERŰ KAZÁN KELL HOZZÁ!!!!! (most kísérletezett egy ember, úgy tűnik a drága szenek és a drága kazánok alkalmatlanok a FŰTÉSRE, persze tüzelni lehet bennük, aminek semmi értelme!!)
Meleg vagy hideg kémény? Akinek 200°C megy ki a kéményen, az megfizeti az árát!!!! Az égéstermék nem füst és korom, hanem a levegőben lévő gázok, némi CO2-ből valamivel több, ezek a kéményen át, hidegen távoznak, a meleg a kazánban marad!!!
SOK levegő? Valóban látványosan nagyobb lánggal ég a tűz, a baj csupán az, hogy a láng nem fűt!!!!!!!!
A levegőben sok a NITROGÉN, ezzel lehet hűteni a kazánt!!!! Ebből ne engedjünk sokat be, elég ha az oxigént szabályozzuk a tűz előtt, majd a kék lánghoz a szekunder levegőt kell szűkíteni, hogy kék láng legyen!!!!!
Láng, füst, tisztítóajtó nem kell, a kémény útja szabad legyen!!!!!!
A legtöbb szennyezés "után rakásból" keletkezik, a sok felesleges ajtónyitogatásból és a gyulladó fűtőanyag mindég füstöl!!!!!
A begyújtás legyen gyors és határozott, csak felülről!!!!!!!!
Ha valakit érdekel, hívjon, a FŰTÉS NEM JÁTÉK: 06 30 711 8164
Kár pocsékolni a TÜZELŐT!!!!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!