Kisebb szemcseméret erősebb vagy gyengébb betont eredményez?
Hali!
Famintázatú kerti járólapokat szeretnék készíteni, a minél részletgazdagabb felület érdekében finom homokot használnék. A homokozó feltöltéséhez 0,2 mm-est hozattunk, de akik építkezéssel dolgoznak, azt mondják, hogy az csak vakolni jó. Ezzel szemben azt olvasom mindenhol, hogy a kisebb szemcsemérettől szilárdabb lesz a beton.
Most akkor alkalmas ez a homok erre a célra vagy nem?
A kizárólag gyalogos közlekedésre szánt járólapok tervezett mérete 80*25 cm, vastagságra 6-8 cm-t gondoltam. Betonfolyósító adalékanyagot használnék, ami szintén fokozza a szilárdságot. Vashálót is tehetek bele, esetleg növelhetem a vastagságot is.
Szerintetek kivitelezhető?
2x rostáltból készülnek az ilyen járólapok.
a változó szemcseméret azért jobb, mert egymást "beékelik" mikor tömörödik a beton.
fontos hogy a levegőt vibráld majd ki belőle, mert azzal tudod csak igazán növelni a szilárdságát.
anno csináltam itthonra én is 20-30 darab kerti járólapot.
én a levegő kérdést úgy oldottam meg, hogy egy 15mm-es földön vízszintesre beállított OSB táblára tettem a formákat.
az OSB-re tettem egy darab lapos vasat, és egy SDS géppel elkezdtem "vésni" a vasat, gyönyörűen ki rezegtette a levegőt a formából, egy deka légzárvány nem meredt benne.
a vas nyilván azért kell hogy az OSB ne szakadjon át.
Köszönöm az eddigi válaszokat!
Fagy ellen betonlakkal gondoltam védekezni, a leírások alapján teljesen tömíti a pórusokat és vízzárja a felületét, így a tél sem tud akkora kárt okozni benne.
Igazából nincs nagy tétje a dolognak, legrosszabb esetben buktam az anyag árát, és jövő tavasszal újra nekifogok másképp. De örülnék neki, ha már elsőre jól sikerülne, és egyébbel foglalkozhatnék, akad tennivaló bőven.
#3-as, ez a vibrálás megoldás zseniális! :D
Eddig 2 fával kopoltam a deszkát, amíg a próbákat öntögettem. Csak egy mezei ütvefúróm van, de meg fogom dolgoztatni!
Ha adott mennyiségű cementtel dolgozol, akkor a kavicsos beton sokkal erősebb lesz,mert kevesebb a felület amit össze kell tapasztani. A legerősebb betont a rostált mosott közepes 0-32 kavicsos sóderből lehet készíteni.
A minőségi sóder ismérve, hogy nem sárga, nincs benne meddő, ahhoz nagyon sok cementet kell rakni, hogy minőségi beton készüljön belőle. A kerti homok tiszta agyag, abból nagyon nehezen lehet minőségi betont készíteni.
Esetleg a felső 2 centit készíthetem finomból a mintázat miatt, a testét pedig rendesből. És úgy vasaznám, hogy összefogja a kettőt. Működhet?
Az a dilemmám, hogy nem tudok próbát végezni. Keménység esetén végezhetnék töréspróbát más összetételű de azonos méretű darabokból. Teleket viszont nem tudok szimulálni a fagyasztóban.
Terheléssel biztos, hogy nem lesz gond, mert az udvar ezen részén nincs járműforgalom, plusz sóderre fektetem. A hidegtől tartok, de ha több rétegben lekezelem betonlakkal, ami elvileg pont erre van, akkor csak kéne bírja, nem?
Végül hogyan sikerült? :)
Mik a tapasztalatok?
Esetleg fotó van róla?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!