Napkollektoros rendszer kiépítése drágább, mint a fotovoltaikus rendszer?
Ez a kérdés így értelmetlen. Egy nagy napkollektoros rendszer kerül kevesebbe mint egy kis napelemes, vagy fordítva? De ha arra vagy kíváncsi, hogy egy ugyan akkora összegű beruházás esetén melyik éri meg jobban, akkor a válasz, hogy a hálózatra visszatápláló napelemes rendszer.
Fajlagosan több hasznosítható energiát termel, így jobban megtérülő. A lényeg a hasznosíthatón van, ugyanis egy napkollektoros rendszer nyáron csak jórészt pang, míg a napelemesnél semmilyen elpocsékolt energia nincs, mert minden megy be a hálózatba.
Bár a napkollektor hatásfoka kb 10-szerese a napelemének, én mégis inkább napelemet telepítettem a házamra.
Azt is elmondom miért.
A napelem rendszert az éves áram fogyasztáshoz méretezve, és az egyetemes szolgáltatóval éves elszámolással szerződve, jelenleg gyakorlatilag nem fizetek áramszámlát.
A napkollektorral már papíron, a tervezés fázisában gondjaim voltak. Csak HMV (használati melegvíz) vagy fűtésrásegítés is? És ha ez utóbbi, akkor mekkora részben? Na mindegy, nem untatlak, de elképzelni sem tudtam, ha fűtésrásegítésre is használom, és nagy rendszert csinálok, akkor nyáron a kánikulai tűző napsütésben hova a túróba teszem azt a rengeteg forró vizet??? Vagy külön árnyékoló rendszert építtessek hozzá? Távvezérelhető redőny? Vagy vászonroló? És ha megakad, vagy tönkremegy, másszak a tetőre megjavítani?
Szóval a teljes napsütésben hiába 10-szer jobb a napkollektor hatásfoka, de amikor kellene (télen), pont akkor nem ér szamócát sem. Nyáron meg minek? Hogy főjön a fejem a sok forró víz miatt? Nyáron még fürdéshez és tusoláshoz sem kell annyi melegvíz, mert hűsíteni akarom magam a tusolással.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!