Egy 7m x 7m x 0,15m-es beton területet szeretnék egy könnyűszerkezetes autó garázsnak. A betont kiöntetni szeretnénk, azaz kész állapotban. Hány m3 betonra lesz szükségünk és milyen betont ajánlotok?
Szóval Szolnok és környéke :)
A számok a beton szilárdsági osztályát (C16), maximális szemcseméretét (32mm), konzisztenciáját (KK kissé képlékeny) és a kitéti osztályokat jelölik. A legolcsóbb ha otthon kevered. Ha meg is veszed a kevertet ne KK-legyen, hanem inkább K képlékeny, mert nem fogod tudni szépen eldolgozni (vibroléc vagy vibró nélkül). Ha meg felvizezed akkor meg a szilárdsága megy el (víz/cement tényező).
Mivel kültérre megy én C25/30 - .... - 24 - XF2 betont rendelnék.
7x7x0,15=7,35m3 viszont ez még tömörödni fog.
7,35x1,2=8,2m3
Hivatalosan a tömörödési tényező 25%, de tapasztalataim szerint így sok marad.
A C16 a beton erősségét jelöli. Azaz 16N/mm2 a teherbírása.
A 32 a legnagyobb szemcse átmérőt jelenti, tehát 32mm átmérőjű a legnagyobb kavics átmérője benne.
A KK pedig azt jelenti közepesen képlékeny. A földnedves betontól kicsivel hígabb.
Ha raktok bele térhálót akkor elég a C12-22-es átmérővel.
A víztartalma attól is függ, hogy mivel hozatjátok.
Arra figyeljetek oda, hogy ha otthon vízzel hígítjátok akkor a beton erőssége csökkenni fog és érdemes akkor hozzá adni egy kis cementet.
Fontos: a kész transzportbetonhoz ne keverj vizet. A mixer közvetlenül a csúzdáján keresztül a helyszínre üríthet a zsaluzatba.
Ha képlékenyítőt vagy egy kevés folyósítót adagolnál a mixerbe, akkor szebben lehetne kialakítani a felületét, ebben az esetben KK betont vegyél.
Köszönöm szépen a válaszokat!
- Még olyan kérdésem lenne, hogy még a betonozás előtt szükséges sóderágyat lehelyezni? Ha igen, akkor hány m3 sóderre lenne szükségem?
- Meséltek nekem a dilatációs csíkról is, hogy ha nem akarom, hogy megrepedjen akkor célszerű. Ezt a dilatációs csíkot utólag/beton megkötése után is lehet belevágni sarokcsiszolóval? Vagy ez még a beton kiöntése előtt dilatációs profilokat kell lehelyezni? És amúgy ezt milyen távolságokban kell elhelyezni?
Előre is köszönöm a válaszokat.
Azon még erősen gondolkodunk, hogy a H-beton legyen vagy esetleg mi megcsináljuk. Igaz, olcsóbb lenne, ha mi csinálnánk, de az a baj, hogy akkor meg lehet, hogy a munkások fognak annyiba kerülni, mintha kiöntettük volna készen.
A sóder (homokos kavics) ágyazat szintén 15-20 cm vastag, így 8-10 m3 kell azért, mert 15 cm mélységben még humuszos a talaj, de 15+15(20) cm mélységben már nem, és a talaj kapillárisait jobban megszakítjuk a homokos kaviccsal, és kisebb nedvességterhelésnek tesszük ki a betont, és nem fog szétfagyni, felfagyni.
A 7*7 m nagyobb, mint amit dilatáció nélkül készítünk (5*5 m). Ezért célszerűen 4 egyenlő négyzetre osztjuk: 3,5*3,5 négyszer. Ezt un. vakfugaként a legegyszerűbb készíteni, a 15 cm-es vastagságú betont 5 cm mélyen kővágó koronggal vágjuk be a beton kőtését követően, amikor már a vágás nem roncsolja a betont. Ha túl későn vágjuk be, akkor lehez, hogy középen a beton magától szétreped a zsugorodása miatt. Ezt a vakfugás mwgoldást irányított repedésnek is hívják. Tehát 3 napon belül vágjuk meg.
Ne felejtsd el a betont locsolni egy hétig, a felülete mindig nedves legyen.
Ha házi keverésű lesz a beton, akkor nem kell a vakfugás vágás, mert lassan fogtok haladni. Még az is kérdéses, hogy a 3,5 métert át tudjátok-e fogni egyszerre. Ha igen, akkor be kell zsaluzni a 3,5 méter szélességet, és a zsaluzaton húzzátok le a beton felületét. Másnap a következőt, és így tovàbb. A csatlakozásokhoz polisztirol csíkot tegyél dilatációnak (1-2 cm).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!