Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Villanyszerelők, ha egy...

Villanyszerelők, ha egy helyiségben lakáselosztót szereltetek fel, és "csillagpontos" rendszert szeretnék kiépíttetni, akkor minden biztosított áramkörnek vinni kell a lakáselosztó dobozból külön nullát és érintésvédelmet is ugye?

Figyelt kérdés

A villanyszerelő, akit hívtam, arra akar rábeszélni, hogy nem kell annyi kábel, és szűk a korábban kiépített cső is, elég lenne ha a gerincen elviszi a nullát és az érintésvédelmet, a kismegszakítókkal ellátott külön áramkörök fázis (fekete) kábelét pedig úgy fűzi be hogy minden külön biztosított fogyasztóhoz külön fáziskábel menne. Tehát csak a fázis lenne csillagpontos, a nulla és a védelem gyakorlatilag közös lenne, vagyis nem a lakáselosztó dobozban, hanem a falban lévő kötődobozokban csatlakozna rá a gerincen körbevitt nullára és érintésvédelemre. Nekem ez még laikusként sem tűnik jónak, miért nem visz minden konnektorhoz önálló kört (fázis, nulla védelem) és miért nem közösíti a lakáselosztó dobozban a nullákat és az érintésvédelem kábeleit?

Nekem van igazam, ha nem engedem így kiépíteni?

Remélem érthető, ahogy leírtam, ennél nem tudom egyszerűbben...



2017. febr. 28. 22:18
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Ha már ilyenre adod a fejed, akkor ajánlom az impulzuskapcsolós megoldást, az még drágább, és legalább ugyanolyan értelmetlen. Minden kapcsolót leviszel a technikai helyiségbe, ott egy impulzussal egy relét kapcsol, és az ad erősáramot a fényforrásnak. Villanyszerelő lakásában láttam.
2017. febr. 28. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Hogy jön ide az impulzusrelé? Megpróbálom máshogy leírni: A konnektoroknak, funkciótól függően külön áramköröket kértem. Főzőlap, sütő, páraelszívó, mosogatógép, és a szabadon maradó fali dugaljak. Szerinted melyiket köttessem rá impulzusrelére???

A világítás része lenne a legkevesebb, én arra lennék kíváncsi, hogy amit a kérdésben leírtam, a villanyszerelőm spórolás vagy lustaság miatt el akarja kóklerkedni a konyhám elektromos hálózatát, vagy nem?

2017. márc. 1. 00:02
 3/17 anonim ***** válasza:
0%

Én magamnak csináltam a hálózatkorszerűsítést(nincs vill.szer. papírom) , de ez nagyon kókler megoldásnak tűnik.

Meg azt nem vágom hogy fog a pitsányi kötődobozban 6-os vagy 10-es keresztmetszetű gerinccel dolgozni (ugyanisnazt a max összterhelésre kell méretezni).

2017. márc. 1. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
59%
Működik a dolog. A "hagyományos" villanyszerelés ilyen. A földelést felesleges sokszorozni, mert azon áram üzemszerűen nem folyik. A nullával lehet gond a vezeték keresztmetszettel, de azt meg tudja oldani úgy, hogy a kritikus nagy fogyasztású helyekre mégis csak behúz külön nullát. Minden csak méretezés kérdése.
2017. márc. 1. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Akkor mégsem a szaki akarja elbliccelni a plusz melót, és a behúzandó kábelmennyiséget? Én attól félek, hogy ha egyszerre üzemelne a főzőlap, sütő, és mondjuk a mosogatógép, hiába van mindegyiknek külön kismegszakítója, ha a nyomorult nulla közben elolvad... A védelmet értem, az csak akkor "dolgozik", ha zárlat keletkezik, de a nulla kapná rendesen a terhelést. Szerintem azzal is fogyasztási helyenként kéne húzni külön szálat, és a lakáselosztó dobozában levő közösítő sorra rákötni.
2017. márc. 1. 10:33
 6/17 anonim ***** válasza:
10%

A villanyszerelés nem csak arról szól, hogy működik a dolog, hanem ezer más biztonsági szempontról is.

Nem lesz olyan, bíróságon nyilatkozó szakértő, aki erre a megoldásra azt mondananá, hogy elfogadott, megengedett, szokásos.

Védővezető lehet közös, bizonyos feltételek mellett.

2017. márc. 1. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
Kedves Sztrogoff, akkor ezek szerint mégis jól gondolom, hogy építse csak ki a külön áramköröket, és csak a lakáselosztóban találkozzanak a nullavezetók egy közösítősoron? Ha nem fér el a régi 16-os csőben, akkor húzzon ki plusz csöveket, vagy cserlje ki 25-ös átmérőre a régi csövezést. A konnektorok úgyis máshova kerülnek, mint ahol most vannak, ezért amúgy sem lett volna jó a régi gerinc nyomvonala. Valaki szakmabeli adjon már tanácsot, hogy most akkor mit tegyek?
2017. márc. 1. 14:16
 8/17 anonim ***** válasza:

Mivel már elmondtad, hogy melyik megoldással lennél kibékülve, és ez esetben ez még szabályos is - válaszd azt. Bárhogy máshogy csinálja majd, úgyis átverve érzed majd magad és csak álmatlan éjszakáid lesznek miatta.

#3-as is jól írja, és van rá 5 Ft-om, hogy a villanyszerelődnek még csak eszébe sem jutott volna vastagabb nullvezetőt használni...

2017. márc. 1. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
73%

Jó volna tudni hány amperod van 16?, és hány fázis? 1 vagy 3?

A nullát is méretezni kell. Ha az óránál 16 a kismegszakítód, lehet a nulla 2,5mm2 gerinc, mert a fázisokon összesen úgysem folyik több áram mint 16A, hiába osztod szét, a főbiszti számít. A nagy fogyasztókhoz meg értelem szerűen órától szokás.

ha 16-nál több a főbiszti, akkor értelem szerűen bontani kell a köröket és megfelelően lebiztosítani.

2017. márc. 1. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Egy fázisú rendszerem van, az óránál a főbiztosíték 32 Amper.
2017. márc. 1. 19:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!