A betonban mi lesz a vízzel?
Figyelt kérdés
65% homok-zúzalék, 20% víz, 15% cement arányú betonról van szó. Kijön a jó idő az udvart betonoznák a következő aránnyal tömegszázalékban. Jó ez az arány? És mi történik a betonhoz adagolt vízzel??2017. febr. 11. 22:47
2/5 A kérdező kommentje:
És 1,4 tonna homok(1 köbméter) mennyi vizet tud magában szívni és tartani anélkül, hogy pl. lefolyna-leülepedne az aljára??
2017. febr. 11. 22:57
3/5 anonim válasza:
A beton megszilárdulásához elengedhetetlen a víz. Nem attól szilárdul meg a beton, mert elpárolog belőle a víz. A beton víz alatt is megköt. A kötés közben lejátszódó kémiai reakciókhoz kell a víz. Ha a beton kötés közben kiszáradna (napsütés, szél miatt), akkor a vizet pótolni kell locsolással, elárasztással.
5/5 anonim válasza:
A megkevert friss beton egyik legfontosabb paramétere a víz-cement tényező. Az elméletileg legideálisabb állapot az, amikor pont annyi víz van a betonban, amennyi a cement hidrolíziséhez (kötéséhez) elegendő. Ha több víz van a betonban, akkor az mint bezárt vízcseppecskék, kiszáradás után apró buborékok formájában gyengíti a betont. Az ilyen betonnak amikor széttörik, akkor porózusos, szivacsos kinézetű a belseje. A házilagos kivitelezéskor, a bedolgozás megkönnyítése érdekében, általában több vizet szoktak a betonba keverni a kívánatosnál. Ilyenkor megoldás az, hogy a cement mennyiségét is növelni kell, és így tartható a víz-cement tényező. Egy próbakeveréssel könnyen letesztelheted, hogy nem a víz teszi könnyen bedolgozhatóvá a betont, hanem a mikronos őrlésű cement, mert úgy viselkedik a kavicsok között mint a zsír. Jobb helyeken nem a vizet növelik (és a drága cement mennyiségét), hanem képlékenyítő szerekkel emelik a beton konzisztenciáját. A bedolgozásnál pedig kerülik az "önterülős" módszert, inkább különféle vibrátorokat, döngölőket használnak. Ha jó betont akarsz házilag, akkor 1 m3 betonra számítva 250-300 kg cementet számolj, és szinte mindig kell a sóderhoz külön venni 4-8, vagy 8-16-os osztályozott kavicsot javítónak (vagy zúzott követ). Ezt kb. 20-30%-ban kell a keveréskor hozzáadni a betonhoz. Ezzel javul a másik nagyon fontos tényező, amit szemeloszlási görbének, finomsági modulusnak hívunk. Ezzel kevesebb cementel is erősebb betont tudsz készíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!