Vegyes tuzelesu kazan hamar melegszik, csobogas. Mi lehet a hiba?
Radiátor légtelenítés
A légtelenítés szintén olyan feladat, amit magunk is elvégezhetünk, nem kell hozzá különösebb szakértelem. Itt azonban már típustól függõen igencsak változó lehet, hogy milyen módon légtelenítünk. Mielõtt azonban erre kitérnénk, beszéljünk arról, hogyan állapítható meg, ha levegõs a rendszerünk. Az elsõ jel, hogy csobogó hangot hallunk a radiátor belsejébõl. Ha ezt tapasztaljuk, akkor mindenekelõtt tekerjük fel a fûtést, és körülbelül fél óráig hagyjuk maximális üzemmódon mûködni. Ezután egyszerû tapogatással meg tudjuk állapítani, ha a radiátor bizonyos pontjai hidegebbek, mint a többi rész. A levegõ általában felülre kerül, így elsõsorban azt vizsgáljuk meg, hogy hûvösödik-e a radiátor oldala lentrõl felfelé haladva. Ha ezt tapasztaljuk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy légteleníteni kell. Ettõl függetlenül soha nem árt, ha minden szezon elején légtelenítjük a rendszert, akkor is, ha nem tapasztalunk semmi különöset.
A korszerû radiátorok általában automata légtelenítõvel rendelkeznek, ezeket elvileg nem szükséges légteleníteni. Ugyanakkor tudnunk kell, hogy ezek is csõdöt mondhatnak, ha tehát a fenti jelenségek valamelyikét tapasztaljuk, akkor ezeket tisztítani, vagy cserélni kell. Ehhez laikusoknak érdemes szakember segítségét kérni. A kézi légtelenítéshez elõször is kapcsoljuk ki a kazánt, miután jó fél órát hagytuk üzemelni. A régebbi légtelenítõ szelepekhez erre a feladatra való légtelenítõ kulcsot kell beszereznünk, míg az újabbakat egy egyszerû csavarhúzóval is tudjuk állítani, az ennél újabbak pedig egy kis csappal rendelkeznek, hogy akár kézi erõvel is elvégezhessük a légtelenítést. Ezek a szelepek a radiátor legmagasabb pontján vannak, valamelyik végében. Gyakorlatilag eltéveszteni sem lehet õket, mert a radiátorok másik végén nincs semmi.
A kulccsal, vagy csavarhúzóval óvatosan kezdjük el tekerni a légtelenítõt abba az irányba, ahogyan a vízcsapot szoktuk megnyitni. Nagyon lassan haladjunk, mert a nyomás lelökheti a szelepet, és akkor ellenõrizetlenül folyik majd belõle a víz. Egészen addig tekerjük, amíg sziszegõ hangot nem hallunk, ekkor kezd el távozni a rendszerbõl a levegõ. A szelepet tartsuk így egészen addig, amíg az elsõ vízcseppek meg nem jelennek, ekkor visszazárhatjuk. A nem levegõs rendszerben értelemszerûen nem fogunk sziszegést hallani, hanem rögtön a víz fog folyni a szelepbõl. A munka elõtt egy vödröt, és egy jó nedvszívó rongyot tegyünk a szelep alá. Elõfordulhat, hogy a légtelenítést háromszor-négyszer meg kell ismételnünk, mire megfelelõen üzemelnek a radiátorok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!