Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Üdv. Kérdezni szeretnék...

Stadler István kérdése:

Üdv. Kérdezni szeretnék napelemes rendszerrel kapcsolatban?

Figyelt kérdés
A kérdés a következő: adott egy 120nm-es cs. Ház tetőteres, lent 70nm, tetőtér 50nm. A fűtésem most vegyes tüzelésű kazánnal van megoldva 1000L-es puffer tartállyal kiegészítve, padló és radiátor vegyessel megoldva, a rendszer jól működik elektronikus külső hőfok követő szabályzás stb. Mennyi napelem kellene ahhoz, hogy az 1000L-es puffert tudjam felfűteni úgy mint most a fás kazánnal én 10-12 kW-ra gondoltam, úgy hogy nullás legyen a villanyszámlám vagy plusszos? Természetesen oda vissza mérős villanyórával, a nyáron megtermelt energiát télen a hálózatból visszavételezve.Mekkora fűtőbetét kellene az 1000L-es tartály felfűtésére/ 0-24 órás hőn tartására (50-55 C-fok most is ekkora hőfok jön be a házba) (6-8 KW-ra gondoltam)! A ház szigetelt 8 cm-es grafitos hungival,ablakok ajtók újak, tetőtéren 3 rétegű üvegekkel!?
2016. dec. 6. 13:18
 1/4 anonim ***** válasza:
Ezt így elég nehéz megmondani,mert hőmennyiséget kéne számolni, és sok adat hiányzik. Vegyünk egy példát, hátha segít, vagy tudsz viszonyítani. Közepes-kis méretű családi ház, szigetelve, éves fűtési gázfogyasztás 2000 m3=16000 kWh, vagy 50 mázsa fa= 22000 kWh A fatüzelés nem szabályozható olyan jól mint a gáz, és a fűtőérték is változó. Ebben az esetben a gázt vesszük figyelembe, ami kb úgy szabályozható mint a villany. 16000kWh éves fűtési energia igényt, napelem fajtától, és tájolástól függőén ezt éves szinten kb 12-18kWp napelem tudja megtermelni. A saját egyéb villanyfogyasztásodra még számoljál plusz 3-5kWp napelemet és akkor nulla energiaszámlád lesz. Fűtőbetétből pedig elég egy 6-8kW teljesítményű a tárolóba. Van egy másik elegánsabb megoldás is. Nem fűtőbetéttel fűtöd a tárolót, hanem egy 5-7 kW teljesítményű levegő-víz hőszivattyúval. Ebben az esetben elég 4 kWp napelem a fűtésre. A be nem épített 12 kWp napelem árából kijön legalább kettő hőszivattyú szerelve, és 100m2-rel több helyed marad a tetőn.
2016. dec. 6. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ nagyon sokat segített! Tetszik a hőszivattyú csak tartok tőle,h tele van elektronikával, úgy ahogy az inverter is a napelemes rendszerben, és az fog elromlani először, és akkor lehet sokat költeni rá, pont az egyszerűsége miatt gondoltam a fűtőbetétre.Levegős hószivattyúval elegendő lenne kb 8kW-nyi napelem?
2016. dec. 7. 07:53
 3/4 anonim ***** válasza:

Most már egy mezei vízmelegítő is tele van elektronikával.

Azért ebben a műfajban fokozottan kell ügyelni a minőségre, ha 20-30év szervizmentes üzemet akarunk. Inverterből én az SMA-t javaslom, 15 éve szerelem őket, a több 100 db-ból még nem volt meghibásodás, garancia. Fronius,Steca,kínaiak, ezekről jobb nem is beszélni. Ez van napelemmel is a SolarWorld PTSW évi 1340kWh/1kWp/év hozammal 30év múlva még 91% teljesítménnyel, vagy kínai 850kWh/1kWp/év hozammal, 5 év múlva kiégve. Hőszivattyúból szerintem a Panasonic a legjobb, ebből is a T-CAP, HP modellek, más a zubadanra, meg daikinre esküszik. Én a panasonic párti vagyok, érdemes megnézni a COOP-ket, és rájössz miért. Ha szakszerűen vannak beszerelve szerintem a hőszivattyúk is elmennek 20 évig.

A kérdésedre visszatérve, 6-10 kW napelem betakarna minden fogyasztást,de ez nagyon felhasználó függő. Volt olyan kuncsaftom, akinek a fűtés nélküli fogyasztására kellett 10kW napelem (ez évi 13000 kWh!)A lényeg az, hogy viszonylag pontosan számolható minden. Az a megoldás, hogy direktbe kötöd a napelemeket a fűtőbetétre, nagyon keservesen működne, mert a napelemet munkapont szerint (MPPT) kell terhelni, ehhez pedig mindenképp komoly elektronikára van szükség. Ellenkező esetben kb 50% teljesítményről lemondhatsz.

2016. dec. 7. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.


Direktbe nem akarom kötni a napelemet a betétre, csak a hőszivattyút akartam kikerülni,de lehet érdemes vele számolni. A ház áram fogyasztása alacsony minden izzó energiatakarékos, a tv hűtő minden A+ os, 1-1,5 kW lehet maximum a fogyasztás csúcsban, napkollektorral megy a meleg víz, télen pedig a hőcserélőn keresztül a puffer-ról. Esetleg tudnál számokat is mondani,hogy körülbelül mennyibe kerülne 6-8 kW-os napelem rendszer plusz a levegős hőszivattyú, természetesen a jó minőségű márkából/anyagokból.A napelem valószínű a földre kerülne, max a melléképületre egy része (30nm hely szabad a mell.épülete).



Köszönöm a választ előre is!

2016. dec. 7. 16:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!