Mennyibe kerül egy 50nm-es ház fűtése az alábbi megoldásokkal?
Hmmm... A benapozás és az emberek száma, gépek sem mellékesek, a belmagasság pedig főleg nem.
Nehéz extrapolálni, de ha az én 80 nm-es, kis belmagasságú, tetőteres házam (benapozás pocsék, csak egy napos szoba van, de az nagyon az) mondjuk jóindulattal 4,5-es (még csak nem is passzívház s nincs padlószigetelés)... Akkor lehet, hogy összemérhető a hőigény...? Ki tudja, már írtam a tényezőkről s lehet, hogy a 3,5 az nem jó, nekem fogalmam sincs, mi az 1. Az 5 talán az épphogy passzívház, bár annál van jobb, de az már extra eset.
Az arányok érdekesek, mert ez a ház most nyolcadannyi fűtésből SOKKAL melegebb, pedig nagyobb lett, mint rég, vajon akkor egyes volt a kétrétegű finoman hőszigetelt ablakaival (s a csupasz B30-cal)? Mert ennél van rosszabb, egyrétegű, s nemjól záró ablakokkal.
Nem vagyunk fázósak, 18 Celsius nekünk megfelel, egy átlagos téli napon kb. 1 kilowattal elég fűteni átlagban úgy, hogy a fűtési igény harmada hulladékhőből jön s nincs hővisszanyerős szellőztetőnk sem.
Hogy ez mennyi pénz, az függ attól, hogy vezérelt áramot használ az ember vagy sem, klímánál pedig a hatékonyság nem 100%-os (mint a belső elektromos eszközöknél), hanem jóval jobb is lehet.
Azt hiszem, nehéz lesz extrapolálni, sőt lehetetlen, de hátha írtam valami hasznosat, amin el lehet gondolkodni.
Pedig igyekeztem elmagyarázni, hogy miért nem lehet ezt megmondani... Még arról sincs fogalmam, hogy mégis mennyire szigetelt a ház és sok-sok egyéb fontos tényező is van.
Ha azt mondom, hogy havi átlagban kb. 5000 és 100 ezer forint között, az jobb? Megközelítően sem lehet megmondani.
Akkor sem, ha pontosan tudjuk a ház szigetelését.
Sőt, fix fűtésigénynél is lehet N forint és a 2-3-szorosa is, de ennek okait is említettem.
Az energetikus sem számolja ki forintra, hisz az egyik tél jóval hidegebb lehet, mint a másik (nálunk van, hogy 60 ezer egy fűtésszezon, van, hogy 100 fölött, semmi sem változik, csak az időjárás)... Valaki lefogyhat és fázósabbá válhat. Vagy jöhet egy új lakó, aki plusz fűtést jelent, ami nem elhanyagolható.
De való igaz, nagyságrendekkel informatívabb és pontosabb lesz úgy.
"A ház 50nm lesz. Csak villannyal vagy napkollektorral tudok majd fűteni mert gáz nincs. Ha tudja valaki légyszi írja le hogy a két lehetőséggel külön külőn mennyi pénzből lehet befűteni egy ilyen házat?"
Egyszerű a dolog: árammal qva drága lesz, napkollektorral meg nem tudod befűteni. Egyes napokon talán, amikor reggeltől estig (abban a pár órában) hét ágra süt a nap, és kint van 10 fok, akkor jó esetben tudsz benn mondjuk 18-20-at csinálni a napkollektorral.
De mit csinálsz, amikor hetekig borús, ködös az idő, 0 fok körüli napi átlaghőmérséklettel? Ilyenkor kénytelen leszel árammal fűteni, arra meg a gatyádat is rá fogod fizetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!