Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » CsOK-os házépítés 27%-os Áfá-val?

CsOK-os házépítés 27%-os Áfá-val?

Figyelt kérdés
Ma jártam a bank-ban,ahol a CSOK-al kapcsolatban közöltek velem egy jó és egy rossz hírt.A jó az h.az építési telket is beszámítják önerőnek és így kaphatunk pénzt már az alapozáshoz is.A rossz hír, ha egy vállalkozó szervezi ill.végzi a kivitelezést akkor nincs 5%-os áfa csak 27%-os.

2016. ápr. 29. 22:59
 1/10 anonim ***** válasza:
Ebben mi a kérdés? Döntsd el melyik a menőbb számodra és intézkedj.
2016. ápr. 29. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Mi a kérdés?
2016. ápr. 30. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Hát ezt nem te döntöd el és nem is a bank. A vállalkozó (ill. a könyvelője és a nav). Onnantól kezdve hogy nyitsz egy e-naplót és átadod a műsz.vezetőnek és a kivitelezőnek, már nem állítható ki 27%-os számla.
2016. ápr. 30. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Milyen válasz ez h. mi a menő számomra?
2016. ápr. 30. 22:10
 5/10 A kérdező kommentje:

Aki nem értené annak lassan írom h.megértse.

Arról van szó h.nekem 27%-os számlát kell a banknak le adnom,a beigért 5%-os helyett.

Vagy 22%-ot visszaigényelhetek?

2016. ápr. 30. 22:19
 6/10 xswerdy ***** válasza:

Valamit vagy félreértettél, vagy a bank tájékoztatott félre.


Ha generál-kivitelezővel építtetsz, az termék-értékesítésnek számít, azaz olyan, mintha ő építette volna, és utána talált volna meg téged, mint vevőt. Ez a törvény értelmében 5%-os ÁFA körbe tartozik. Nem is adhat a vállalkozó 27% ÁFÁs számlát, de sem kérhetsz olyat.


A másik eset, ha te szervezed az építkezést, és egyenként állapodsz meg a mesterekkel. Akkor 27% az ÁFA, és van ÁFA visszaigénylési lehetőség. Ekkor tehát az egész ÁFA visszajár, 5 millióig. Ez esetben van pár feltétel, ami az 5% ÁFÁ-nál nincs. De ha saját használatra építed (mivel CSOK-ot kérsz, ez nyilván így van), akkor érdemesebb ezt a módot választani.


Merthogy némi választás azért van, hiszen köthetsz egy kivitelezővel szerződést a munkák 90%-ára, és az akkor már nem generál-kivitelezés.

2016. máj. 1. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Ja igen, még valami. Az áfa-visszaigényléses verziónál az állam 10 év elindegeníthetetlenségit tesz rá. Nem lehet eladni magyarul.
2016. máj. 1. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Pár kiegészítés az én infóim szerint:

- az utolsó beírás nem releváns, mivel az elidegenítés a Csok miatt már amúgy is rajta lesz

- amennyiben 90%-os készültségű házat építtetsz egy vállalkozóval, ő már eleve 5%-al fog számlát kiállítani. Az 5% Áfának nem az a kritériuma, hogy generálkivitelező van vagy nincs, hanem az, hogy az adott vállalkozó ingatlannyilvántartási bejegyzésre alkalmas épületet adjon át a vevő felé, ami már azzal teljesül, hogy egy szerkezetkész ház felépítését vállalja részedre (NAV hivatalos tájékoztatásában szerepelt! Honlapjukon megtalálható!)

- És persze még jönnek azok az esetek, amikor vegyes Áfatartalmú számláid lesznek! Pl: az előbb leírt vállalkozó a kulcsrakész házat leszámlázza 5 %-al, a többi utánalévő, elég tetemes összeget 27% Áfával kell kifizetni. Vagy az az eset, ha a kivitelezést egy generálkivitelezőre bízod, az anyagot azonban te veszed meg. Ebben az esetben a munkadíj után 5, az anyag után azonban 27% Áfát fizetsz.

Csok esetében mindegy, hogy mennyivel számláznak részedre, mindenképpen jár a Csok, az Áfa visszatérítést azonban csak akkor tudod kérni, ha nem kötöttél olyan szerződést, ami ingatlanbejegyzésre alkalmas ingatlan felépítésére irányul, kvázi ami után 5% Áfát fizetnél. Ebben az esetben semmi után sem tudsz Áfát visszaigényelni!


Megjegyzendő még, ha olyan házat akarsz építeni, amiben benne van a garázs is (egybe van építve), és generálkivitelezővel csináltatod, az 5% Áfát csak a lakásrészre alkalmazhatja, a garázs felépítésére (anyag+munka) már 27% Áfa alkalmazandó. A NAV valahogy úgy fogalmazott a tájékoztatásában, hogy a lényeg, hogy hihetően kell megosztani, hogy mennyi lehet a lakás és mennyi a garázs költsége, és ennek megfelelően kell az Áfát kiszabni. Ebben az esetben már sokkal inkább meggondolandó, hogy mindent 27% al csináltass, mert akkor igénybe tudod venni az Áfa visszaigénylést.


Utoljára megjegyzem, hogy aki az Áfa visszaigénylést választja, az nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem fog Áfát fizetni az épülete után! Hiszen ne felejtsük el, hogy ha építek egy házat, ami után pont 5 millát visszaigényelhetek, akkor úgy 0 Áfás lenne az épület, azonban sajnos ezt a visszaigényelt 5 millát vissza kell forgatni az építkezésbe, kvázi el kell költeni, azonban az ekkor kifizetett több mint egy millió forintot már nem lehet visszaigényelni! Így jön ki az az adat, hogy ha saját magad építed a házat, külön megállapodva minden szakmával, akkor is összességében kb olyan mintha a teljes kivitelezés után 5% Áfát fizettél volna!


Na ez hosszúra sikerült, de hátha segítettem pár dologban, hogy tisztábban láss!

2016. máj. 4. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Huhh, kár volt ennyit írni. A csokkal nem kerül fel az elidegenités, csak spec esetben. Ha generálkivitelezővel szerződsz, nem vehetsz anyagot csak a nevére.
2016. máj. 5. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó! Alábbiakban a közlöny ide vonatkozó részét idézem, hogy ne legyenek tévhiteid! Amióta volt szocpol, az állam mindig is biztosította azt, hogy a 10 éves idő lejárta előtt ne lehessen eladni az ingatlant. Ez bizony nem új találmány.

A Kormány 16/2016. (II. 10.) Korm. rendelete

az új lakások építéséhez, vásárlásához kapcsolódó lakáscélú támogatásról (részlet!)

"24. § (1)A családi otthonteremtési kedvezmény igénybevételével épített lakásra az építkezés idejére és a használatbavételi

engedély, a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány vagy egyszerű bejelentéshez kötött

épület felépítésének bejelentése megtörténtét követő 10 évig terjedő időszakra az állam javára jelzálogjog, valamint

annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre. Az állam javára szóló jelzálogjog, valamint

az elidegenítési és terhelési tilalom bejegyzését a családi otthonteremtési kedvezményt folyósító hitelintézet

kérelmezi."

Persze szóljál, ha itt olvastál valamit bármilyen speciális esetről!


A második felvetéssel kapcsolatban igazad van. A köznyelvi megfogalmazásban generálkivitelezőt írtam. Ezzel szemben az a pontos megfogalmazás:

"Vagy az az eset, ha valakivel olyan szerződést kötsz, ami ingatlanbejegyzésre alkalmas ingatlan felépítésére irányul, az anyagot azonban te veszed meg. Ebben az esetben a munkadíj után 5, az anyag után azonban 27% Áfát fizetsz."

2016. máj. 5. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!