Emeletes vagy földszintes házat érdemes, praktikusabb építeni?
Merőben emberfüggő. Nekem csak az emeletes tetszik, innentől egyértelmű a dolog :) Vesz el helyet és sokan mondják, hogy megbánták a lépcsőt s hogy majd öregek leszünk és megbánjuk mi is (kizárt. ha nem tudok felmenni egy lépcsőn vagy felmászni egy hegyre, nekem nem vonzó az élet, de az se tuti, hogy 50-60 év múlva is itt fogunk lakni). Mi minden egyes nap nagyon élvezzük a lépcsőt s a felső szintet s a kilátást is onnan.
Milyen praktikum? Írtam, hogy a lépcső helyet vesz el. Korlát is kell s az egész ház beosztása másképp alakul s van, aki nem bír lépcsőt mászni.
De van előnye annak, hogy a ház kisebb alapterületű és felszínű. Pl. kisebb a hőveszteség, de a benapozás is lehet jobb azáltal, hogy több helyiség esik délre...
Úgyhogy vannak pro és kontra érvek is, különböző szempontok alapján.
Az emeletes, mert helyspórolás. A lépcső alig vesz el 3-5m2 helyet, és alatta tárhellyé alakítható az elvett tér.
Akinek idős korára gondjai vannak, bármikor felszerelhet egy mozgássérült-felvonót, vagy lentre helyezheti a hálószobát is.
Fűtés szempontjából is az emeletes praktikusabb, ugyanis a meleg felfelé száll, így egy ugyanakkora alapterületű, de emeletes házat könnyebb és praktikusabb fűteni, mint egy bungalót.
Emeletes házat vagy tetőteret az épít, aki nagyobbat akar építeni, mint amekkora a szomszédé.
Az meg kit is érdekel, hogy majd nyáron megdöglik fent a melegtől.
A lépcső is elvenne egy csomó helyet, de a legtöbb házban normális emelkedésű és szélességű lépcső helyett csak "tyúklétra" meg "medvelépcső" van, amin egy normális bútort már nem lehet egyben felvinni.
Azt is "elfelejtik", hogy a lépcsőház dupla helyet foglal, hiszen a földszinten és az emeleten is helyet foglal.
Az sem mindegy, hogy míg a földszintes házakból megfelelő sövénynél, vagy kerítésnél nem látnak át a szomszédok, az emeletes házak között nincsen magánéleted.
A mai eszemmel kizárólag földszintes házat vennék, mert látom a hátrányait.
"Az meg kit is érdekel, hogy majd nyáron megdöglik fent a melegtől."
Mondjuk az értelmes ember szigetel, és akkor ez a kijelentés rögtön irreleváns. Persze vannak ilyen kétbalkezes hülyegyerekek, akik mindent kispórolnak a házból, meg majd a haver összetákolja nekik, de azoknak úgy is kell...egy normálisan szigetelt ház télen benntartja a meleget, nyáron pedig hűvös marad. És igen, ehhez a tetőteret is szigetelni kell, mindegy, hogy egy vagy két szintes-e.
"A lépcső is elvenne egy csomó helyet"
Mint írtam, lehet alatta tárolóhelyiséget kialakítani
"Azt is "elfelejtik", hogy a lépcsőház dupla helyet foglal, hiszen a földszinten és az emeleten is helyet foglal."
Ez még talán igaz lenne, ha mint írtam, lent nem lehetne használni a helyet, de lehet. Fent pedig általában annyi helyet szokás hagyni a feljárónak, amennyi szükséges, így összességében kb. 3m2-nyi hely megy el rá, a maradék beépíthető galériának vagy zárt térnek.
"Az sem mindegy, hogy míg a földszintes házakból megfelelő sövénynél, vagy kerítésnél nem látnak át a szomszédok, az emeletes házak között nincsen magánéleted."
Persze, mert mindenki a szomszéd kertjébe bámul, te hol élsz??
Emeletes házban élek, ráadásul gyakorlatilag a 3.-on, mert eleve dombon áll a ház és még garázs is van alatta. Belátnék a szomszédhoz, ha nem ismernék a függöny fogalmát, és ha érdekelne... de van függöny (mint mindenhol??), és ki a fene bámulja a szomszéd életét?? Ki??
Utolsó!
Mindig mondogatom, hogy érdemes tovább tanulni.
Neked ez már hiábavaló dolog lenne...
Az, hogy háznak nevezed a lakóhelyedet, a magánügyed.
(A leírásod alapján inkább gondolnám egy igénytelen, ízléstelen, emeletes sufninak.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!