Miért nem látom hogy beépítenék a hanggátló falakat a lakóparkok építésénél?
Az van a műszaki leírásban hogy lakások közt és folyosó felé hanggátló porotherm falazat de. Van egy rakás fényképem mikor épült a lakópark és semelyik folyamaton nem látszik ez csak az alap tégla és a monolit vasbeton .
Belátok az utca fronti téglafal felhúzása után a lakásba és végig a vasbeton falak mennek .
El kéne hinnem hogy a külső falak felrakása után az ablaknyíláson beadogatták a nem kis mennyiségű hangszigetelő téglát és a lakások közti már amúgy is 30cm betonfalra felpakolgatták mindkét oldalról ? :D tehát 70cm minden lakások közti fal ??? ez egy nagy kamu de akkor hogy lehetne megvizsgállni hogy tényleg van e és ha kell számonkérni . Egy óriási lakóparkot képzeljünk el tíz lépcsőházzal de a nevét nem mondom direkt. Vagy a pofátlanságnak nincs határa ,de akkor átverés a négyzetméter ár mert nincs is benne a házba ez az anyag.
A 30 cm vasbeton fal hangszigetelése talán még jobb is, mint a PTH hanggátló falé. Léghanggátlást ugyanis tömeggel érsz el. A hanggátló tégla is abban különbözik a hőszigetelőtől, hogy tömör, nincsen benne annyi lik, ergo nehezebb. Nem értem mi a bajod vele. Mit nem adnék érte, ha engem 30 cm vasbeton fal választana el a szomszédoktól!
Az más kérdés, hogy miért nem úgy épül, ahogy a műszaki leírásban van. De ez Magyarországon már csak így megy, kivitelezés közben is sokat alakul a terv :D
Az előtétfalnak annyi jelentősége van, hogy egyszerűbb benne gépészeti és villamos vezetéket, konnektort, stb. kialakítani. Vasbeton falnál előre tudnod kell, hol lesznek ilyenek, és ott a zsaluzatból kirekeszteni. Ha egyáltalán elfér, és nem üti a vasalást. És ha tényleg tudod előre. De a szakági tervek általában nem egyszerre készülnek el, lásd 1. válasz! A vasbeton váz elkészül a statikai tervek alapján, majd a villamosmérnök és belsőépítész 2 hónap múlva kitalálja, hol legyenek a konnektorok, kapcsolók, lámpák.
(megjegyzem, a kerámia hanggátló falat sem illik szétfúrkálni mindenféle gépészeti hornyokkal, mert ha úgy néz ki mint az ementáli sajt, akkor már nem hanggátló. Ami hanggátló fal, azt lehetőleg ne bántsuk)
Aztán olyan is van, mikor nem komplett előtétfal készül, csak a vasbeton falra közvetlenül rögzített gipszkarton, úgynevezett szárazvakolat.
Most egy kicsit megynyugodtam hogy belegondoltam a fal szélességébe .CSakhogy én a panellakásomból indúltam ki mikor megláttam ezt az építkezést és úgy emlékeztem hogy a panelban is 30cm a falak mégis nem tudok elmenekülni a szomszéd lépcsőházban ugató roahdék dög hangjától úgy hogy nem csak egy kockával jobbra hanem három szinttel lejjebb is van! Az hány vasbeton fal is ? :D És a durvha hogyha kimegyek a szobámból becsukom az hangszigetelt ajtót és bemegyek a budiba még jobban hallom pedig ez már nem is tudom hány fal...
Igaz itt csak 15cm a falak . A lakóparkban csak a földszintet látom a terveken ott 30-25 falak vannak de szerintem fent csak 25 vagy 20 as falak lehetnek a fotók alapján kisakkozva . Viszont azt írták hogy porotherm 30 as téglából lesznek a köztes falak . Kérdés hogy a 20 as beton felér e a PT30 téglával...
A panelházak falpaneljei 15-16 cm vastagok. Pl. pécsi házgyár 16 cm, miskolci és győri 15, stb. Ami eleve nem túl vastag, de nem ez vele a fő probléma, hanem:
1) A panelházakban nem készült úsztatott padló, a kopogóhang gátlása nem megoldott.
2) A panelek csatlakozásait vagy sikerült rendesen kibetonozni, vagy csak kb, és hézagok maradtak. Ez az akusztikán kívül mindössze statikai, korrózióvédelmi és tűzvédelmi szempontból problémás, más baj nincs vele. A német egyesítéskor pl. minden régi NDK panelban megcsinálták utólag. Nálunk meg... mindenkinek a fantáziájára bízom.
3) Budi: A budi mögött egy gépészeti akna található, benne egy közös szellőzőcsővel, mely remekül vezeti a hangot, na meg a tüzet. Természetesen az aknafal sem valami minősített szerkezet, általában egyszerű farostlemez. Amit az igényesebb lakók utólag sokszor kicserélnek, jobb esetben gipszkartonra, rosszabb esetben OSB-re.
Csak mostanában kezd divat lenni, hogy a panelrekonstukcióknál nem csak a külső hőszigeteléssel, hanem a gépészeti aknákkal is foglalkozzanak.
4) Olyat is láttam, hogy lakáselválasztó falban két szemközti konnektor közt nem volt semmi. Csak egy luk, két oldalt konnektor. Azt hiszem ezt már nehéz alulmúlni.
Hát igen de az a poén hogy a mi wc nk aknája egy másik lépcsőház ,nem az ahol ugat a kutya mégis a vécén jobban hallom mint a szobába agyrém.
Én arra lennék kíváncsi egy jó monoit lakópark 25 ös falai mennyivel tudnak jobbat mint a panelházamé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!