Padlás szigetelésnél, úgy jártam el, ahogy a nagy szakértők javasolták-káromra? . Mivel a szigetelés alatt a párazáró fólián a szoba felől megjelentek a harmat cseppek, ami később károsíthatja a fa szerkezetet.
"GRRRRRR! Lófszt!
Az ok valóban az elégtelen szigetelés. A rétegrend rendben van. "
Akkor hogy lehetséges hogy a frissen szigetelt panelokban megjelenik a pára és a penész ? Várom a megfejtést (megfejtésedet) mérnök uram..
Nagy bravúr nincs. A párát folyamatosan termeljük, és ha nem tud eltávozni (az elégtelen szellőzés miatt), akkor felhalmozódik. A panelprogramban a műanyag nyílászárók miatt lett ez probléma. A felhalmozódott pára, ha "hideg" (harmatpontnál alacsonyabb hőmérsékletű) felületet talál, ott lecsapódik. Mivel a kérdező padlás szigetelés kapcsán jelezte a problémát, nem ablakcsere kapcsán, egyértelmű, hogy nem az élhetetlenül magas páratartalom a problémája, hanem a hideg felület. A hideg felület pedig a nem elégséges szigetelés miatt van.
Ha a párás levegőt beleengedjük a gyapotba, akkor ott lecsapódik, és eláztatja a gyapotot. A nedves gyapot meg kb. semmit sem szigetel. Na ezért GRRRRRRRRRRR!
Kérdező, nyugi! A másik 60%-os szakmailag inkompetens. Igen, a rétegrended megfelelő, viszont a szigetelésed kevés. A lakásodban jól záró ablakok vannak, a pára nem tud azokon keresztül távozni. Magasabb páratartalmad lett, és az lecsapódik a fólián. A megoldás, hogy legyen melegebb a fólia, ezt a vastagabb szigetelőanyaggal tudod elérni. Ha van lehetőséged, tegyél még 10 v. 20cm-t, de még fontosabb, hogy győződj meg róla, hogy a szigetelés kellően tömör, és hogy nem fúj be alá a szél...
A másik 60%-os, aki be akarja engedni a párát a szigetelőanyagodba egy kretén, próbáld meg teljesen ignorálni az agymenéseit...
16-os válaszolóval egyetértek.
A probléma az szokott lenni, hogy ferde tetőre felraknak vattacukor szerű laza (olcsó)üveggyapotot, amit elfúlj a helyéről a szél, összecsúszik az eresz irányába.
Vagy túl keskenyre vágják a hőszigetelőt (kivitelezési hiba), és nem töltik ki vele a hézagot a centis hézagok hőhidak, ezeknél lecsapódik a pára. Ha nem a teljes felületed párásodik, hanem sávokban akkor ilyen jellegű lehet a probléma.
Ha az egész felület izzad, nagy hidegben akkor a hőszigetelésed kevés lehet, bár 10 cm határesetként elfogadható, szerintem páratechnikai szempontból megfelelő kellene legyen. Például ami 8 kg/m3 anyagból nem elég, az 12 kg/m3, vagy nagyobb testsűrűségű anyagból már elég lenne. A Multirock, vagy Deltarock anyagok biztosan jók.
A páraáteresztő fóliának nem csak a portól, és porhó befúvásától kell védeni a hőszigetelést, hanem a huzat hatástól is. A ferde tető alatt a meleg levegő a hőszigetelő paplanon belül az eresz irányából igyekszik az élgerinc irányába távozni.
Próbáld ki, hogy ha felveszel egy orkán kabátot, de alul és felül nem húzod össze, akkor átjár rajtad a hideg.
Szia!
Én csak laikus vagyok.
Friss építkezéskor kell egy bizonyos száradási idő az anyagoknak.
Pl: ajzat beton, vakolat.. annyi plusz vizet hordasz be aminek ki kell száradnia.
Lehet, hogy ha kiszárad megszűnik a probléma - ha egyáltalán volt friss anyag.
Valahol láttam, hogy nem csak hosszába a szarufák közé raknak gyapotot, hanem keresztbe a szarufák alatt is van kb 5cm+légrés a karton felrakása előtt.
Nem akartam a NAGYOK dolgába szólni, de remélem segíthettem.
Padlásra 10 cm gyapot elég sovány, ezt biztos nem "szakértő" javasolta. A rétegrend jó egyébként, csak hát nem szigeteltél eléggé vastagon, a fóliánál a hőmérséklet a harmatpont alá esett, és a pára kicsapódott.
A helyedben felszedném a páraáteresztő fóliát, legurítanék még egy 10 cm-es réteget, majd fólia vissza. Hosszútávon a pénztárcád és a födémed is jobban jár vele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!