Tetőteres vagy sima földszintes családi ház?
Kedves leendő válaszadók! :)
Építkeznénk párommal, már folyamatban van egy tetőteres ház vázolgatása, de kételyeim vannak. Egyikünk sem szeretne tetőtereset, de az építész rábeszélt mert hogy olcsóbb. Tetőteresnél kb 100m2 alapterület lenne elég, földszintesnél 150.
Tételezzük fel, hogy van egy 100m2 alapterületű ház, aminek beépítenénk a tetőterét. Akkor ugyebár fel kell építeni a 100m2-et, vasbeton födém, lábfal, koszorú, magastető --- nagyon leszigetelve. Lehet hogy ez olcsóbban jön ki mintha 150m2 földszinteset építenénk fagerendásat, alacsonyabb hajlásszögű tetővel?
Gondolom az olcsóság csak a szerkezetkész állapotig igaz, mert burkolni, vill-víz-fűtésszerelés minden szinten kell + tetőteresnél a lépcső is elvesz alapterületet, illetve szintén pénzbe kerül.
Valaki tudna esetleg tanácsot adni mit tegyünk? Mi is spórolni szeretnénk, azért választottuk a tetőtereset, de jobban átgondolva kétséges, hogy valóban sok pénzt lehetne megtakarítani vele.
Válaszaitokat előre is köszönöm!
Köszönöm eddigi válaszaitokat!
Valóban energetikailag jobbak a tetőteresek, de szerintem ha jól szigetelsz egy földszinteset, akkor nincs nagy különbség a fűtésben, nem? Vagy? A mi vázlatunkban 110m2 a földszint+85m2 a tetőtér(netto)(ha már beépítjük, akkor már az egészet, mert így is úgy is szigetelni kell mindent) ami ugye 195m2, földszintesen ez elférne 160m2-en(nincs lépcső, stb) + alacsony hajlásszögű tető.
Nem egyszerű eldönteni.. :(
Szia!Szerintem:1,tetőtér tetőtéri ablakkal nyáron borzasztóan meleg. Még a jó minőségű ablak is ontja befelé a meleget 2,kényelmetlen a tetőtér a "ferdesége" miatt 3,szekrényeknek kevés függőleges térelválasztó fal jut.
Mi is ebben a cipőben járunk és a tervezőnk ötletes megoldásokat adott egy ráépítéssel. Teljes terület megmaradt és tényleg csak kis különbség van árban.Szóval ez egy köztes megoldás az egyszintes és a tetőtér beépítés között.
egy tetőtér dög meleg nyáron, mert semmi hőtároló tömege nincsen. így indgyárt a klímát is berakathatod. azonkívül egy lakásban lévő feljáró felviszi az összes meleget és lent érezhetően alacsonyabb a hőfok.
a tetőtér energetikailag nem túl jó, de 2 emelet már inkább jobb.
én nem rajongok a tetőterekért, de ide is beírhatod a keresőbe és meglátod, hogy mindenki a meleggel küzd nyáron egy tetőtérben.
egy mai jó háznak nagy hőtároló tömeggel, jó szigetelésnek, és megfelelő árnyékolókkal (tetőtúlnyúlás-benapozási szög) kell rendelkeznie.
Ismét köszönöm a válaszokat!
Ráépítés sajnos nem jöhet szóba, mivel az építménymagasság max 4,5m lehet, így csak lábfalas tetőtér kivitelezhető, emelet nem...
A meleg miatt én is aggódom, meg a lépcsőzés, stb. Viszont még mindig nem tudom melyiket lenne olcsóbb felépíteni (110m2 alap+tetőtér vagy 160m2 csak földszint)
Holnap megpróbálom kiszámolgatni:)
próbálok én is segíteni egy kicsit.
a földszintes házat fafödémmel, talán kicsit olcsóbb de nézzük 1m3 vasbetont elkészíteni anyag+zsalu+díj kb. 70.000 ft/m3 kb. 20 cm födémnél ez 14.000 ft/m2-t jelentene
fa födémhez kell kb. 1 m2 hez kell kb. 0,01 m3 faanyag, acélszerk. szeg csavar, alsó GK borítés ez is kb. 14.00 ft/m2 jön ki ,hőszigetelés nélkül, de festhető GK alsó síkkal.
betonfödém vs fafödém NULLA-NULLA
TETŐSZERKEZET fajlagos ára is 14,-18,000 ft/m2 körül van a tetőtérnél statikilag terhelhetőbb és így kissé drágább kell, mint a FSZ-esnél.
alapozás lényegében egyforma, falak egyformák
a különbség abba van, hogy az egyiket is másikat is a szinterülettel kell valójában szorozni nem az alapterülettel.
TEHÁT 160.000 FT/M2 X 190 M2 =30,4 MILLIÓ
160.000 FT/M2 X 160 M2= 25,6 MILLIÓ
A lépcsőházat egyszer kell csak beleszámítani !!!
vb födémet építenék a földszintes verzióban is.
javaslok még egy hőcserélős + talajhűtőtt szellőzést már elég jó árban van és pollenszűrést is tud.
Megfontolnám azt is hogy legyen egy öszvér :
földszintes VB födémmel , de legyen opciós helye egy lépcsőnek ott legyen fafödém /kivehető/ és a tető legyen olyan hogy egy központi magas részen férjen két kisebb szoba egy zuhany+wc helységgel. Ehhez kell még egy olyan oromfal vagy egyéb ahol kívülről is megépíthető legyen majd később tetőtér ne kelljen a lakáson átjárva építkezni.
Egyesek úgy beszélnek 10 lépcsőfokról, mintha 10 emeletről volna szó! Szegény mozgássérült csípőprotézises anyám 3 emeletet kibír nyavalygás nélkül, 88 éves öreganyám pedig egy emeletet 2 szatyorral.
Meg ne szakadjon az, aki szerint 2,5 méteres szintkülönbség lépcsőn való áthidalása olyan rettenetes! Javaslom a gépesített segítséget az ágyból való felkeléshez is!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!