Ha építkeznétek, mire figyelnétek oda nagyon?
pl.:
-külön legyen a fürdő, wc
-a csempék mérete legyen a lehető legnagyobb, akkor nem színeződik el a fuga
-fa, vagy műanyag nyílászárós ajtók, ablakok lennének?
-milyen színű szobák, bútorok lennének, és mért?
Fő szempont a praktikusság, felhasználóbarát (takarási és használhatósági szempontból) környezet és az időtállóság.
Emeletes házat fogunk építeni 1-2 éven belül. A terv nagyjából megvan már. Az aktuális tervet a férjem unokatestvére fogja készíteni, építészmérnök. Ami nekünk fontos:
- fent fürdő-wc egyben, lent külön vendégwc (vagy ha a fenti foglalt)
- bejáratnál szélfogó, plusz előszoba (kevesebb fűtés kell, kevesebb hideg jön be)
- a nappali-étkező egyben, de elválasztható, a konyhát tolóajtósra szeretnénk (igény esetén egy nagy térré alakítható, de a szagok miatt zárható is)
- napfényes legyen a konyha, étkező, nappali is, mivel itt tartózkodunk a legtöbbet
- nappali-ebdlőből nyíljon ajtó a kertre, teraszra, hogy a gyerekeket bentről is szemmel lehessen tartani
- minden ajtó-ablak fa, dekoratív célból.
- lent a nappali-konyha-étkező fával, kandallóban fűthető - olcsóbb és dekoratív is
- fent padlófűtés - nagyon praktikus, és ez is spórolás
- kissé magasított (ablakok miatt) lakható minőségű alagsor - rengeteg helyet megspórol, ide jön a mosókonyha, spájz, hobbiszoba, műhely, raktár is, valamint a vendégszoba külön fürdővel.
- mivel a mosókonyha lekerül, a fürdő fent egyfajta kikapcsolódó helyiség lesz, sezlonnal pl.; a kádnál iszonyatosan fontos, hogy mindkét oldala döntött azaz fekvésre alkalmas legyen (szeretünk ketten fürdeni, és akkor kényelmes egymással szemben heverni:), illetve a csap oldalt legyen, ne az egyik végén
- külön zuhanykabin
- a ruháknak gardróbszoba, ami tolóajtóval egybenyitható a hálóval, magyarán szintén egy nagy helyiséggé alakítható; benne pipereasztallal.
- a konyhában vagy konyhasziget, vagy a pult szélén magasított bár egy gyors reggelinek, vacsorának
- a gyerekszobákban térkihasználás, amíg szeretnék addig galériaágy, alatta játszó helyiségnek vagy íróasztallal, szekrénnyel beépített tér praktikus.
Bútorok, színek nálunk pasztell, natúr árnyalatok lesznek, számunkra fontos a természetesség. Szóval a rusztikus stílusban gondolkodunk. Sok fa, kő, puha szőrmék, kötött anyagok. Sok növény.
A beépítésre kerülő anyagokon nem szabad spórolni (tégla, szigetelő anyagok, tetőcserép). Az időtállóságot meg a normális fenntartási költségeket ezzel tudod biztosítani.
Milyen a ház tájolása? Az általában déli fekvésű lakás télen szuper, de nyáron meleg. Viszont jó fényes, nem kell állandóan villanyt kapcsolni.
A többi már belső rész.
- Az hogy fürdő-wc külön? Szerintem is-is. Legyen a fürdőben is, meg legyen külön is. EGy 4 tagú családnál már szükség van két wc-re. Ha több fürdőszobád van, akkor is érdemes szerintem berakni, ezen nem kell spórolni.
- Csempe mérettel vigyázz. Egy nem tökéletesen sima falon üvölteni tud, hogy van egy minimális tűrése a burkolóanyagok gyártásának. Egy 60*30 cm-es lap (vagy 15*60) tud úgy kinézni a falon, mintha vacakul rakták volna fel, pedig nem és I. osztályú minőségű anyag. Nekem 40*23 cm-es van, meg 25*50 cm-es (ezen jót lehet variálni burkolásnál). Nem a fugaméret miatt, hanem mert ez tetszett.
- Padlóra: ha hidegburkolat akkor jó minőségű legyen, 33*33 cm, 40*40 cm méretben jól mutat. Ha melegburkolatot akarsz, akkor is jó minőségűt, sose raknék egy 7 mm-es laminált padlót kertkapcsolatos nappaliba.
- Kertkapcsolatos nappali mindenképp, hatalmas terasszal, akár többszárnyú tolóajtóval a terasz felé.
- Laminált padló: minimum 8 mm-es klikkes rendszerű. Rakni is egyszerűbb és szebb is. Nekem 9,5 mm-es van, ennek már majdnem szalagparkettányi volt az ára.
- Fűtés-melegvíz: solar-rendszer mindenképp, jó minőségű kazánnal. Ha kedveled a kandallót, akkor víztereset mindenképp, azzal a fél lakás fűtését letudod.
- Hűtés: ma már nem árt elgondolkodni a klímán is, ne utólag kelljen szerelgetni.
- Árnyékolás: főként külső. Akár kitolhatós ponyva, akár lamellás árnyékoló. Érdemes az elektromos mozgatást megcsinálni.
- Dupla garázs, lomtár, hobby-szoba.
- ha van gyereked, akkor gyerek nappali. Az én álmomban a nappalival szomszédos szoba, kétszárnyú tolóajtóval, napközben összenyitva, pláne amíg kicsik a gyerekek. Napközben csak a nappali kis részét árasztják el a játékok. Szerintem kétszintes lakásnál, pici gyerekeknél ideális. Később lehet belőle vendégszoba, dolgozószoba, olvasgatós szoba, bármi.
- Nagy étkezős konyha, hatalmas asztallal. Konyha jó minőségű, nem asztalos által gyártott. Konyhastúdiónál rendelném, legutóbb is sikerült teljesen összehangolni az elképzeléseimet az övékével, de jó ötleteket kaptam apró finomságokban, amire én nem gondoltam volna. És a garancia sem utolsó. Beépített gépek!
- Nyílászárók mindenképp fa kívül-belül. A műanyag homokzati nyz. se rossz, de belülre sose vennék műanyag ajtót.
- Színek részetkérdés. Amikor felépült már a fél ház, még ráérsz. Divatfüggő, kedvfüggő.
- és ahogy írták előttem, az elektromos aljzatok. Hát, azt tényleg jó előre átgoldolni, mert sose ott van, ahol lennie kellene.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!