A méhtelepen hogyan állapítják meg milyen fémet adnak le?
A réz nem könnyűfém, még a vasnál is sűrűbb. Ezt leszámítva megállja a helyét az első válasz.
A környezetedben lévő fémek 99%-ban négyféle fémre vezethetőek vissza:
- vas,
- alumínium,
- réz,
- ólom.
A vas az egyik legelterjedtebb fém, a legnagyobb mennyiségben használja fel az ember. A környezetedben lévő vasból készült termékek túlnyomó részét fogja a mágnes, így ezt könnyű kiszűrni. (Épp ezért, nincs olyan fémhulladék-átvevő, akire ne lenne rágyógyulva legalább egy mágnes.)
A vasnak vannak azonban különböző ötvözetei, amelyek nem mutatnak mágneses tulajdonságokat. Ezeket nem könnyű kiszűrni, általában kizárásos alapon megy: ha nem réz, nem alu vagy nem ólom, akkor valószínűleg valamilyen vas alapú dolog. Lehet saválló, korrózióálló, stb., ezeket nem fogja a mágnes, de legtöbbször az ilyen ötvözetek lemeztábla formájában kerülnek értékesítésre. Ritkábban csövek, vagy egyéb formájú idomok is készülnek belőlük, de ezek nem túl gyakoriak.
Az alumínium könnyű, a sűrűsége mindössze harmada a vasénak, puha fém, könnyen karcolható, deformálható, nem is túl rugalmas, és általában jellegzetes aluszíne van. Leggyakrabban vezetékeket készítenek belőle, de viszonylag gyakori a lemeztábla forma is. Ezen tulajdonságai végett ezt sem nehéz kiszűrni.
A réz sűrűsége még a vasénál is nagyobb, ellenben nem fogja a mágnes, és szép vöröses színe van. A cinkkel alkotott ötvözete a sárgaréz, az ónnal alkotott ötvözete a bronz. Ezeknek sajátos színe van, viszonylag puha, könnyen karcolható fém, a mágnes nem fogja. Az egyik legdrágább fémhulladék, amit átvesznek a méh-telepen. Általában vezetékek (a réz az egyik legjobb vezető-alapanyag), vagy dísztárgyak, díszítőelemek készülnek belőle.
Az ólmot a súlya alapján könnyű beazonosítani, lényegesen nehezebb mint a többi (a sűrűsége csaknem duplája a vasénak). Általában csöveket készítenek belőle (vagy inkább készítettek régen belőle). Ma a legnagyobb tömegben akkumulátorok formájában kerül a fémhulladék-gyűjtőkhöz.
A fémhulladékok 99%-a ebből a négyféle fémből kerül ki. A maradék 1%-kal nem igazán foglalkoznak, általában vas-árban számolják be, legyen az bármi is. Nem is nagyon készülnek nem-ipari eszközök más fémből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!