Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Fa födémes vagy beton födémes...

Bajnokfiu kérdése:

Fa födémes vagy beton födémes házat építsek? Beton födémesre nem nagyon van pénz, ugyhogy azt most el sem kezdeném, várni tudok, érdemes? .

Figyelt kérdés
Tetőbeépítés nincs, tető dölésszöge 30 fok lenne. HOsszú távra tervekezek, de láttam már fa gerendás öreg házat is. (betont még nem, mert akkor még nem volt beton) én ebben szeretnék majd megöregedni.

2012. nov. 22. 08:08
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem akarod később terhelni, simán elegendő a fa födém.
2012. nov. 22. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

30 fokos hajlásszöggel szép a ház, emberközeli, de nem a mi éghajlatunkra való, de ezen már gondolom túl vagy


fa födémnél nincs betonkoszorú, 30 fokos hajlásszögre komoly keresztmetszetű anyagból készülő állószék kell (persze a fesztávot nem ismerem), vagy előregyártott fedélszék sűrű szarufákkal és alátámasztással), és (megintcsak fesztáv függő) a födémben nagy keresztmetszetű gerendákkal amire a fedélszék támaszkodik ...


alulról deszkázás, stukatúr, gerendaközben hőszigetelés és a gerendákon felül szintén deszkaburkolat


ha mindent összeadsz olcsóbb lehet a beton födém (akár előregyártott, akár monolit), persze felülről azt is illik hőszigetelni

2012. nov. 22. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Bence_ ***** válasza:
100%
Fát felület kezelni is kell.
2012. nov. 22. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Építész ***** válasza:
100%

Úgy látom mindenki beszél össze vissza.

Ha később sem tervezed a tetőtér beépítését akkor elég a fafödém. A tető hajlásszöge majdhogynem mindegy, ugyanis vízszintes vetülete minden hajlásszögű tetőnek ugyanannyi, ergo ugyanannyi hó esik rá, a szélterhelés változik csupán, de ez egy családi ház méretű tetőnél nem olyan őrült nagy nagyságrendű.

Beton koszorú így is úgy is kell, ugyanis az fogja össze a főfalakat (a beton/kerámia gerendákat befogja, a fa fedélszék esetében pedig a talpszelement ahhoz rögzítik).

Régen vályogfalazatú épületeknél volt a sárgerenda, ami a mai betonkoszorúnak felel meg.


Az pedig hogy a fafödém esetében a hőszigetelés szükségességét írta az egyik válaszadó nem hátrány, ugyanis a betonfödémet is ugyanúgy szigetelni szükséges, sőt...; ez vonatkozik a mennyezet kialakítására, gondolom senki sem a gerendákat és a béléselemeket (kefnit) nézi a nappalijában.


Eszembe jutott egy szép megoldás is: a fafödémet úgy is meg lehet csinálni, hogy látszanak a gerendák és a rá rögzített deszkák (persze ekkor gyalulni kell, lazúrozni valami kellemes meleg színűre).


Összességében: ha nem lesz további szintbeépítés (tetőtér, emelet) bőséggel elegendő a fafödém; a fesztávok miatt nincs kötöttség (pl. Porotherm gerenda esetén 25 cm-es, betongerenda esetén 60 cm-es ugrásokkal lehet a főfalakat megépíteni egymástól). Monolit betonfödém esetében rögtön bejön az, hogy - mivel nem előregyártott szerkezet - csak kiviteli terv alapján építhető meg, így az rögtön megdrágítja annak költségét.


Ha van még kérdés, szívesen válaszolok privátban, a tervezgetésben is tudok segíteni, elmeséled mit szeretnél, egy pár vázlattal tudok szolgálni.

2012. nov. 23. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Építész igaz, hogy én már vagy 35 éve tanultam a szakmát, és lehet, hogy azóta változtak a dolgok

- tehát a hó tud arról, hogy ugyanolyan intenzitással kell lecsúsznia a 30 fokos tetőről, mint a 40-45 fokosról (itt feltételezve, hogy a tető alatt lévő födém hőszigetelése megfelelő, és nem a lakás melege olvasztja le a havat), tehát a tartós hóteher azonos a két hajlásszögön, mindamellett, hogy a 30 fokoson a szélteher kisebb;

- hogy a fafödém és tetőszerkezet - mely egy szerkezeti egység ellentétben egy betonfödémmel - esetén feltétlenül szükséges beton koszorú, tekintve, hogy statikai szempontból a fafödém és tetőszerkezet zárt, önhordó rendszer, tehát alkalmas a főfalak felső összetartására;


és nem figyeltél a kérdés alapmotivációjára: melyik az olcsóbb, márpedig egy előregyártott gerendás födém nagy valószínűséggel olcsóbb, és kisebb karbantartási költségű mint egy megfelelő faanyagból készített, és technológiailag megfelelően kivitelezett fafödém, ha csak nincs egy kis erdője a kérdezőnek amit már korábban kivágott és kiszárított


viszont a felajánlásod a további segítségre tisztelendő

2012. nov. 23. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A fának az az előnye(ha jól megvan csinálva) pl.ha elmész valahová,utána hazamész könnyebb felfűteni a házat,de le is hűl viszonylag gyorsan,viszont nyáron elviselhetetlen tud lenni a hőség!Ha betont akarsz mindenképpen le kell szigetelni vastagon,mert ha nem teszed akkor a gatyád is rámegy a fűtésre,viszont nyáron szigeteletlenül is elviselhető,a hőtárolásának köszönhetően!
2012. dec. 8. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!