Milyen rétegrendet milyen vastagságban raknátok egy műhely alapjának?
Sziasztok,
Egy bruttó 80nm-es műhelyt készítek (saját felhasználásra).
30cm vastag ytong falazat (egészen pontosan, Viablokk D350) 20x20 betonkoszorú, fa födém, nyeregtető, cserép.
Én az alábbiakra gondoltam:
4. 10cm C20 finom kavicsos beton aljzatnak, 8x8x150 háló
3. 5cm XPS (ha már ytong. ill. természetesen a falazat alatt nem lenne, ott tömör beton, vagy egy sor zsalukő.)
2. 10cm C25 beton, 10x10x200 háló
____1,5. 10cm kavicságy
1. 50cm széles, 60cm mély sávalap, C25, természetesen vasalva, 10-es vassal.
0. Föld
Köszi a tippeket. Csak sima személyautók lesznek, nem vagyok autószerelő, nem lesz nagy forgalom.
Attól, hogy műhely lesz, még teljesen ugyanúgy kell épülnie, mint egy lakóépületnek. Tehát a 60cm mély sávalap az teljesen elégtelen. Azon gondolatmenet mentén jutnak erre egyesek, hogy hát könnyű az épület, mi f-sznak kellene ennek mély alap. A mély sávalap azért szükséges, mert ha nem vagy fagyhatár alatt, akkor a fagy emelgetni fogja az épületet és megfog süllyedni egy idő után az épület.
A sávalappal a teherhordó földig kell lemenni, ha az 1 méter mélyen van, akkor 1 méter mélyre kell ásni, azonban ha már 50cm mélyen megtalálod, akkor is le kell menni fagyhatár alá, ami pedig minimum 80cm. A sávalapnak minimum 10cm-el kell szélesebbnek lennie a fal szélességénél. Ha szennyvízelvezetés lesz, pl. egy kézmosó, akkor nyilvánvalóan a szennyvízcsőnek az aljzatbeton alá célszerű kerülnie, azaz a szennyvizet még az alap kibetonozása előtt le kell szerelni, ehhez lakóházaknál KG cső, de ha tényleg csak egy kézmosó lesz, beállhatsz egy 50-es csővel is, azt jónapot, viszont az 50-es csövet ahol betonba lép, ott nem árt védőcsővel ellátni, hogy ne nyomja, szorítsa a beton. Ha kész a sávalap és az erre rákerülő aljzatbeton is, akkor erre első körben a falak mentén (ahová a fal épül majd), lemelegítesz bitumenes szigetelőlemezt, ez a falak mentén körben egy "csík" lesz, nyilvánvalóan szélesebb csík (legalább 15-20cm) mint a falvastagság. Erre épül majd rá a fal. Ha felépült az épület célszerű (amennyiben süllyesztett szerelés lesz) a víz, fűtés és villany falban futó nyomvonalait kivésni. Ezután teríted meg a teljes aljzatbetont szigetelőlemezzel, nyilvánvalóan a fal alatt található szigetelőlemezzel összemelegíted. Ezt követően lehet leszerelni (csövezni) a vizet, fűtést, villanyt. Ha az kész, utána erre rájön még egy réteg beton. Ha nem akarsz vízszigetelést, mert ez úgy is csak egy műhely, megértem, ebben az esetben ezt az egész procedúrát elhagyod, a víz, villany, fűtés (ha lesz) az pedig majd a falban közlekedik.
Az alapot ne spórold el, attól, hogy ytong, még nem spórolhatod el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!