Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Mobilház tapasztalatok?...

Mobilház tapasztalatok? Akinek van/volt tudna írni előnyöket, hátrányokat? Esetleg ajánlani konkrétat?

Figyelt kérdés
Mennyire tartós, mennyire stabil? Ár- érték arányban mennyire éri meg szerintetek?

tegnap 21:14
 1/5 anonim ***** válasza:
Ha lenne egy üres telekre pénzem, valószínű hogy megvenném a telket és vennék rá egy mobilházat. Egyenlőre tapasztalatom nincs, így a válaszom se valami hasznos
tegnap 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Itt tartok én is. :D
tegnap 22:01
 3/5 anonim ***** válasza:

Megoszlóak a vélemények. Hogy mennyire tartós, stabil, strapabíró az attól függ hogy a vázszerkezet miből és milyen keresztmetszetű (vastagságú) anyagokból készülnek, a csomóponti kapcsolatok hogyan vannak kialakítva, továbbá hogy mivel, hogyan van burkolva.

Az én véleményem az hogy családi ház esetén a legjobb megtartani a jól bevált technológiát, azaz a téglából történő építkezést, mivel a jellemző mérethez képest gazdaságosan kapható tartós, hosszú élettartamú szerkezet.

Hasonlóan, az acélváz szerkezet jól bevált és gazdaságos ipari és mezőgazdasági csarnokok, raktárok, gyártócsarnokok esetén, ez nem véletlen, hiszen az akár több ezer négyzetméteres lefedettség felveti a szerkezeti anyagfelhasználás optimalizálási kérdéskörét amelyre az acélszerkezetek méretezési eljárásai jól ismert és bevált módszereket kínál. Vagyis az acélszerkezetes megoldásokat hagyjuk meg az ilyen alkalmazástechnika számára.

Ami pedig a faszerkezetes épületeket illeti, ezek inkább kisebb házak, nyaralók esetén váltak be, így ilyeneket érdemes így építeni. Megjegyzendő, a faanyagfelhasználásnak több korlátja is van; egyrészt méretkorlátok amelyek adódhatnak a fűrészáru kereskedelmi méretéből vagy statikai szempontokból. Bár vannak módszerek pl. nagyobb fesztávok áthidalására is, a tapasztalat szerint nem gazdaságosak. További korlát a folyamatosan romló faanyagminőség, annak ellenére hogy a szilárdsági osztályokat szabvány rögzíti, nem mindig szerezhető be a kívánt minőségű anyag, amely így gazdaságtalan gerendatöbbszörözést követel meg. Kiegészítve azzal, hogy a faanyag minőségét erősen befolyásolhatja a tárolás módja. Komoly problémakört vet fel a megfelelő felületi anyagvédelmi kezelés. Hazánkban sincs egységes szabályozás se az eljárásra, se a védőanyagra vonatkozóan, világszerte pedig a legkülönbözőbb megoldások terjedtek el. Egy új irány a rétegragasztott/hossztoldott gerenda gyártás, amely több kérdést együtt old meg, legfőképp a szilárdsági és anyagvédelmi kérdést, egyes országokban ez már elterjedt, másütt kevésbé, lévén hogy jelentős többletköltség keletkezik, igy a gazdaságosság országonként változhat.

tegnap 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Van erről facebook csoport, keresd meg.
ma 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Highground válasza:

Pontosan milyen "mobilház"-ról van szó? Mert itt Magyarországon az emberek hajlamosak minden könnyűszerkezetes építményre ráaggatni, hogy "mobilház".

A klasszikus értelemben vett mobilház a kerekein marad, nincs alapja, vagy egyszerűen közvetlenül a földre ráhelyezett konténerház. Amit bármikor feldaruzhatsz és elviheted máshová.

A sima könnyűszerkezetes (OSB, gipszkarton, fémszerkezetes) házaknak már alap kell mindenképpen. Onnantól meg már ugye nem "mobilház", a szó szoros értelmében.

Ha pedig bármilyen közműre rákötöd (bármilyen), onnantól rendes épületnek/építménynek minősül.

Ha a klasszikus értelemben vett (Amerikai, Angol, Holland) "mobilház"-ról beszélünk akkor ezeknek általában 5-8cm vastag faluk van, belülről purhab kitöltéssel. Jóesetben dupla rétegű az üvegezésük és van bennük fűtés (radiátoros, PB gázpalackos cirkó). De ez összesen is még csak 3 évszakossá teszi őket. Télre már illik ezeket teljesen körbe hőszigetelni, és sajnos mivel a tetőszerkezetük is vékonyka, új tetőt kell rájuk húzni, normál (20cm) vastagságú hőszigeteléssel.

Szerény véleményem (és pár ember saját tapasztalatából kiindulva) szerint 20 évet simán ki kell hogy bírjanak, ha megfelelően vannak lehőszigetelve. Ez azt jelenti, hogy megfelelően szellőzniük is kell közben, hogy ne kezdjen el rozsdásodni/rohadni a fémszerkezet a hőszigetelés alatt. De azért a vízcsövek se fagyjanak el közben az aljában :) Odafigyelésel, szakértelemmel és minőségi anyagokkal szerintem egy mobilház is lehet tartós!


A konténerházak már teljesen más téma. Mert ugye ez a másik klasszikus "mobilház" amit fel tudsz egyben emelni mondjuk 5 év múlva is.

Ezeket már hőszigetelten gyártják. És mivel konkrétan acélból van a teljes külső szerkezet, így marha tartós is. Csak gondoljunk bele, hány helyen van évekig kint az esőben a fagyban ilyen hajózási konténer? Kutya bajuk.

De a konténerháznak is vannak hátrányai! Kell megfelelő szellőzés pl.! Mivel totál zártak, szögletesek és jól hőszigetelhetőek, ezért hajlamosak belülről bepálni. Valamint ha nem megfelelő minőségű, mennyiségű a hőszigetelés akkor, mivel fém a külső szerkezet, könnyen és gyorsan felveszi a külső hőmérsékleti viszonyokat. Nyáron tűzforró lesz, télen jéghideg. Ezeknél elengedhetetlen a kiváló minőségű hőszigetelés, mert könnyen megbosszúlhatja magát a spórolás!

Személyes tapasztalatok alapján viszont amire készülni kell (és sajnos elkerülhetetlen) azok a hőtágulási zajok... Recseg, ropog, csattog, pattog. Minden évszakban reggel meg este a hirtelen hőingadozást, egy az egyben felveszi a konténer. Ahogy a reggeli nap sugarai rásütnek télen, vagy nyáron esténként a 35 fok utáni enyhülésben pl.. Ezt személyes tapasztalatokból tudom! De nem nehéz elképzelni...


A könnyűszerkezetes házak esetében sok szempont van. Nyilván ott is érdemes a minőségi anyagokat használni. De ezeket már úgy építik ahogy akarják, csak éppen nem téglából hanem fa vagy acél szerkezetből. Vannak cégek amik kimondottam ilyen könnyűszerkezetes házak acélvázát gyártják neked pl.. Amilyet akarsz. Kamionnal kihozzák, ledaruzzák az alapra, és már boríthatod is be. (alaphoz való rögzítés után persze) Nagy előnye, hogy nagyon gyorsan tudsz építkezni.


Szóval mindennek van előnye meg hátránya. Hosszú távú tapasztalatokat még nem nagyon fogunk kapni senkitől, mert itt nálunk még csak 10-20 éve jött a köztudatba a könnyű szerkezetes házak szélesebb körű használata. A mobilházak pedig még most is ritkák. Valószínűleg azért is, mert kevés helyen engedik őket lerakni. Az önkormányzatok általában még mindig le vannak "tapadva" a téglánál. Ami persze érthető bizonyos fokon. Hisz a legtartósabb még mindig a tégla/beton! És azt szinte biztos, hogy nem adod el veszteségesen évekkel később sem! Egy mobilházat használtan eladni... szinte lehetetlen. Max. féláron.

ma 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!