Mennyi a fajlagos fogyasztása egy házi vízműnek m3-enként?
Az érdekel,hogy pl ahhoz,hogy egy talaj szinti tartályból (max 1 méter mélyről a talajszint alól) kiszivattyúzni házivízművel 1,5-2,5báros nyomást tartva és kb 1m3 vizet felhasználva így hány kwh energiát fogyasztana?
Hány kwh energia fogy 1m3 víz felhasználása alatt?
Pl 550wattos a legtöbb házi vízmű amit néztem. Az egyik ilyen kimondottan 32-16m emelő magasságot tud,szóval felteszem 2,5 bár simán képes tartani(kb 25méter szintkülönbségnek felel meg). Ehhez a 32-16mhez 10-40l/perces átfolyási képesség tartozik. Én ebből azt veszem ki,hogy legroszabb esetben 32m emelési magasságnál(azaz kb 3.2 bárnál) 10 l/p a max amit tud. Az 1 óra alatt 600liter és erre jönne az óránkénti 550watt fogyasztás. Ebben az esetben a fajlagos fogyasztása kb 0,92 kwh/m3.
Vízműnél dolgoztam régebben és emlékeim szerint ott 0,24 kwh/m3 volt még mikor nem volt víztisztító berendezés meg ezer más szivattyúrendszer hozzáépítve és a szivattyúkból egyből ment a glóbuszba(ott is hasonló nyomásokat kellett elérnie). De még a víztisztítós rendszer bevezetése után is csak 0,44 kwh/m3 volt az arány. Ennyire pocsék lenne a házi vízművek hatásfoka?
Persze ,ha a max 40l/perccel számolom a legkisebb 16méteres(csapnál kb 1,4bár lenne nekem) emelőmagassággal akkor ez is tudna elvileg 2400 litert 550wattból 0,23 kwh/m3-el. Jól számolom?Ennyit számítana a nyomáskülönbség?
A szivattyúnak van több jelleggörbéje a leírásában, de egy biztosan. Ebből kell kiolvasni az értéket.
Ha nem frekiváltos, mindig max teljesítményt vesz fel.
#2 Volt egy amihez találtam görbét. Az hasznos volt,mint ahogy a válaszod is. Köszönöm.
#3 Láttam én is olyanokat,de igazából szerintem egy családi házba több mint indokolatlan. Ott inkább csak a tartály mérete lehetne mérvadó.
Ez például 1100wattos kb 2bár nyomásnál tudja a legjobb 80 l/perces teljesítményt az 0,2292 kwh/m3
De a valós fogyasztása ezeknek úgysem annyi lesz,mert két érték között dolgozik. Ha nem adsz neki 2bár nyomás mellett folyamatosan 80l/perces elfolyást a rendszered használatával akkor nem ennyit fog fogyasztani.
A legroszabb hatásfok itt is a maxon van 20l/percnél,de az ugyanúgy 0,917 kwh/m3-re jön ki mint az 550wattosnál a 10l/perc,max annyi a különbség,hogy ott kb 3 bár hálózati nyomást tudna ,ez meg 4,4-bárt.
3bárnál felteszem ennek jobb a hatásfoka. Valahol 33l/perc a grafikonja szerint. Ott elvileg 0,55 kwh/m3 lenne a fajlagos fogyasztása. Emiatt lehet jobban megéri. A gond csak az,hogy a 33-80l/perc alatt iszonyat gyorsan visszatöltene egy sima 5-6l/perces zuhanyzó használat mellett. A tartálya ugyanúgy 24literes 7-8liter kivehető vízmennyiséggel vagyis kb 1,5percenként ki-be kapcsolna, óránkénti 20 ki-be kapcsolás meg károsítja, szóval ha 30percnél tovább akarok vizet használni vagy a fennmaradó 30percben még párszor használni szeretném tönkremehet az egész.
A kisebb 550wattos 2percenként ugyanúgy ki-be kapcsol vagy ha nem.
Lényegében az a gond,hogy túl kicsi a tágulási tartály. Erősebb motor ugyanazon a nyomáson jobb hatásfokot tudna ezek szerint,viszont gyorsabban megtelik tőle a tartály,több lesz a ki-be kapcsolgatás.
Ha jól gondolkodom,akkor vagy nagyobb(legalább 150-200literes) tágulási tartály kell vagy simán (pl búvárszivattyúval) üzemeltetni a víztározóból. (csak akkor meg valami kis teljesítményű kellene aminek gondolom megint csak nem valami jó a hatásfoka)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!