Földszintes épületet hogyan lehet olyanná tervezni, majd felépíteni, hogy annak "jelenléte" legyen? Ugye egy több szintes (fsz + 1, vagy akár + 2 emelet) családi ház mindig mutatósabb, akár bizonyos esetekben impozánsabb lesz egy fsz-sel szemben. De!
De mi van, ha valaki (vagyis rögtön már két valaki) egyáltalán nem kedveli a több szintes családi házakat, akármilyen "jelenlétük" is van a függőleges tengely végett? Mert sem, én sem kedvesem nem találunk semmi pozitívat a több szintes házakban, ellenben gondok sokszorozódását anál inkább. (Mert magától értetődően ugyanazon dolgokat elvégezni egy emeletesen mindig sokkal komplikáltabb és tovább is tart!)
Na most! Némely elegánsabb, vagyis kúria jellegű földszintes háznak - láttuk már többször - úgy adtak jelenlétet, optikailag úgy javítottak egyszerűségükön, hogy egy, vagy akár másfél méter magasságig feltöltötték az alsó részt, ill. sokszor pincét alakítottak ki ott, és a valódi földszint/padlószint az a talajtól egy méteres magasságban helyezkedett el. Vagy néha tettek az épület közepén egy valódi második szintet is (azaz egy emeletet), de az a háznak csupán KÖZEPÉN emelkedett a "magasba", nem a teljes földszint felett! Csupán egy kisebb része felett húzódott tehát. A többi, vagyis emelettel nem rendelkező részén - a földszint felett - végig cserepes tető volt, beépítetlenül. Sima egyszerű tető.
Ilyeneket láttunk, hogy így "javítottak" a földszintes jellegből adódó, emiatt jelenléttel nem igazán rendelkező épületen, hogy némileg mutatósabbá, elegánsabbá váljon.
A kérdésem/kérdésünk Hozzátok, hogy a tervezés, majd felépítés során mivel lehet MÉG javítani azon, hogy egy földszintes épületnek jelenléte legyen? (Belmagasság növelése lehetne egy harmadik ötlet a fenti kettő megoldáshoz, azonban nálunk az ilyen szép, de felesleges és teljesen kihasználatlan három hetvenes, meg öt méteres mennyezeti magasságok nem jöhetnek szóba.)
Milyen javaslataitok vannak, vagy milyen megoldásokat láttatok földszintes épületeknél kirándulásaitok során?
Nem a jelenlét miatt szoktak emeletes házakat építeni, hanem mert több generáció lakik együtt és így lehet az életterüket legjobban elkülöníteni. Vagy simán csak nem engedi a helyi építési szabályzat az 5-10%-nál nagyobb beépíthetőséget, így ha nagy ingatlant akarnak rá akkor vagy felfelé vagy lefelé kell terjeszkedni.
Az emelt földszint sem optikai tuning az építészek részéről, hanem régen amíg nem lehetett jó vízszigetelő anyagokat kapni ahol magas volt a talajvíz vagy sokszor kiöntött a folyó ott kiemelték egy kő alapra a házakat és arra már lehetett száraz anyagokat rakni mint tégla vagy vályog a vizesedés kockázata nélkül.
Amivel lehet növelni a vizuális hatást az széles tornác vastag oszlopokkal, ház sarkain homlokzati kváderkő díszítés, vastag kő ablakpárkányok, zsalugáter (nagy méretű ablakokra is), meredek tető, filigrán kerítés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!