Hogy lehet vályog hatású házat építeni?
Korszerű anyagokból?
A vályogházak fala hagyományosan fehérre van meszelve és nem teljesen sima a felülete. Nyilván a sarat, amit kézzel tapasztottak, bekenték mésszel.
Ezeknek a hagyományos vályog falaknak sárból vagy löszből van a vakolata, de azt is hallottam, hogy lószar. Mindenesetre a szemcsemérete sokkal kisebb, mint a homoknak és teljesen más a hatása.
Ugyanezt a hatást nem tudom, hogyan lehet elérni könnyűszerkezetes háznál vagy téglafalazatnál.
A vàlyog slspvetően egy földkeverèk. Agyag, homok, iszap ès adalèknak szàlasanyag ès lószar is mehet bele. Tèglát lehet vele tapasztani(vakolni). Könnyűszerkezetesnèl passzolok.
Vályogbol van zsákos, vagy keverni kell otthon. Ezt hagyományosan kèzzel csapták, tapasztották, azèrt volt hullámos.
Lehet glettet is rondán kenni és lehet agyag+finomhomok javítóanyagot is precízen felvinni, majd nedves szivaccsal másnap tükörsimára dolgozni a felületet.
Szerintem ne akarj vályogot, a tömör téglával vetekszik a hővezetése, csak az a kétnapnyi hőkapacitás közelebb viszi a napi átlaghőmérséklethez, kisebb a napon belüli hullámzás, tehát nem azt csinálja, amit a tégla, hogy a délutáni napozását rádborítja éjjel. Szükséges a napos oldalát jól árnyékolni, minimum egy gang meg jónéhány fa, magasabb lugas alapfeltétele annak, hogy nyáron ne legyenek álmatlan éjszakáid a forróság miatt. És még így is fel kell pattanni hajnalban szellőztetni, majd kora reggel nagyon gyorsan becsukni mindent. Télen olyan fűtés kell, aminek a sugárzott hője nagy, tehát vagy a jó öreg búbos kemence, vagy cserépkályha, esetleg (bár fölösleges) tömegkályha, de bármelyik is, minél nagyobb hősugárzó felület legyen, hogy a falak átmelegedjenek körülötte. A fűtetlen szobák rendkívül hidegek lesznek, és a nagy hőkülönbséget a fal is megsínyli. Elektromossal rá lehet segíteni, de az még nagyon ritka, hogy vályogházban rendes vezetékelés legyen.
Száz szónak is egy a vége: csak akkor javasolnám a vályogházat tényleges lakhatásra, ha tényleg szerelem maga a természetes építészet, vagy ha nagyon nagy az anyagi kényszer. A hozzáértés szerintem nem megkerülhető, és már vásárláskor is tudni kell felmérni az állagot, a benapozottságot, a fűtés alkalmasságát és mindezek fejleszthetőségét, nem árt alap és koszorú meg (nem) létét az elhelyezkedés, talajadottságok tükrében mérlegelni, és tudni kell eldönteni, hogy egy-egy penészesedés vizesedés miatt van vagy csak a szellőztetés hiánya okozza. Látni kell, mivel rejtik a hibákat, gipszkarton, linóleum nagy red flag, indokolatlan csempézések, járólapozások szintén, csak mész és fa, tényleg csak a fürdőszobában meg a wc-n lehet kivételt tenni, illetve a mosogató mellett. Ezek a részek egyébként sokszor hőszigetelő téglából hozzáépítettek, tehát elfér a dolog, olyankor az összeépítés repedezését érdemes vizsgálgatni. Hatalmas tudomány, jóval egyszerűbb a mai technológiákkal építeni, ott nem deformálódnak a nyílászárók keretei, nem mozog állandóan a fal, hacsak nincs valami ronda tervezési baki (pl szeles végen napoztatott alu a vasszerkezetre fogatva)
Nem értem a kérdést. Rücskös, egyenetlen vakolást bármilyen falra bármelyik brigád csinál neked. Csupán siettetni kell őket és keveset fizetni.
Megjegyzem, új építésű igazi vályog falazatra nem adnak használatbavételi engedélyt, mert a vályog nem teljesíti a mai hőszigetelési elvárásokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!