Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Ha az agyag, iszap, és a...

Éáé kérdése:

Ha az agyag, iszap, és a homok jól tartja a a meleget. Akkor a vájog házak miért nem ? Hiszen ezek az építő elemei?

Figyelt kérdés

febr. 1. 20:01
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
*Vályog. Bocsi 🤣🤦🙏
febr. 1. 20:01
 2/11 anonim ***** válasza:
50%
A vályogházak fala jó hőszigetelő, télen/nyáron.
febr. 1. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
63%

Nem. Tartja a meleget (vagy hűvöset), ez definíció szerint hőkapacitás. A vályogon a hőszigetelés a bőséges nádalás lehet, amit remélhetőleg szakavatott kezek csapkodtak meg agyagos vízzel úgy, hogy a párakivezetés is kifogástalan lehessen. Kellően otromba hőleadó (mármint óriási cserépkályha) úrrá tud lenni a dolgon, ha értő kezek használják nap mint nap. A nyílászárók ha a klasszikus faablakok és -ajtók, akkor működhet a páraegyensúly, de begyújtáskor azért nagyon szükséges megnyitni egy közeli szellőztetőt. Ha műanyag nyílászárók vannak, akkor föld alatti hőcserélőn keresztüli szellőzés (lásd passzív házak) erősen ajánlott a nagy kályhához, konyhai elszívóhoz, értelmes méretezéssel.

Nem egyszerű, de nem is megoldhatatlan dolog szépen végiggondolni, keresni a gondokat, online megismerni mások problémáin keresztül a tényleges megoldásokat.

febr. 1. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
42%
A vályog kifejezetten jó höszigetelö, jól tartja a höfokot, csak változtatni kifejezetten lassan lehet
febr. 1. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

A vàlyog rossz hőszigetelö. A hőszigetelő anyagok jellemzően könnyűek, mert a legjobb hőszigetelő a levegő hőszigetel bennük. A nehèz tömör anyagok, mint a beton, vályog, mèszhomoktègla... Nagy tömegüknèl fogva jó hőtárolók. Felmelegítve a sok tonna falat, tárolják a hőt.

A kèt fogalom, mint hőtárolás, ès hőszigetelès mást- mást takar.

febr. 1. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
A vályognak úgy tudom pont az a lényege hogy könnyű anyag.
febr. 1. 22:02
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Tudtommal a vályog nagyon is nehéz, annak ellenére, hogy szalmát, nádat, ilyesmit kevernek bele.

Igaza van az 5-nek a hőtárolással kevertem össze.

febr. 1. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

#6

Van egy közmondásunk is róla, nehéz, mint a sár. A vályog nagyobb részben agyagos föld és víz, vagyis sár. Sokat nem változtat a súlyán a hozzáadott kevéske pelyva, törek. Nem jó hőszigetelő. A hőtartása is csak a méreténél fogva jobb egy kicsivel más tömör építőanyagoknál, amikből nem 50-60 cm vastag falazást készítettek. Ez a gyakorlatban is csak néhány nap különbség higedben és melegben egyaránt.

febr. 2. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"A vályognak úgy tudom pont az a lényege hogy könnyű anyag."

Ez viszonyítás kérdése.

Én csináltam gyerekkoromban vályogtéglát egyszer, nem volt könnyű (a tégla). De kb. egy közepes tégla súlya, a betontéglák vagy a nagy porotherm téglák nehezebbek. Az Ytong meg könnyebb.

febr. 2. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
28%
A vályog az egyik legérdekesebb építőanyag! A vélemények erősen megoszlanak róla, ahogy a pontozásból itt is látszik. Az olcsóbb ára (elérhetőség szerint akár ingyen) mellett azért szeretik az építőiparban, mert "lélegzik". Azaz nyáron leadja a télen felvett párát magából, ezért nyáron pincehűvös tud lenn, ha persze a nyílászárók jól zárnak. Télen amíg át nem nedvesedik, addig száraz állapotban kiváló hőszigetelési tulajdonságai vannak. Azonban ez csak a vályog fal HIBÁTLAN alászigetelése esetén igaz. Ha tönkremegy a szigetelése a falnak, akkor az alapon keresztül a talajvíztől állandóan nedves lesz, illetve elmállik, legyengül az egész szerkezet. Ez meg a nemszeretem oldala. Vannak kifejezetten száraz helyek, ahol több évszázadig száraz marad a fal, a csákány szinte szikrát vet benne. Máshol meg egy-két évtizedenként újra kell rakni a falat, (pl. disznóól) mert elmállik. Ezért kell emelt talajvíz szint esetén kiválóan alászigetelt beton alapra tenni, valamint az alaptól a vályogfalat alaposan elszigetelni. Régen a szigetelés kátránypapír, illetve deszka/léc volt, ami nem túl időtálló. Manapság a falat szakaszonként láncfűrésszel átvágják az alap felett és saválló lemezt tesznek a rétegek közé, valamint a vakolatnál se kötik össze a két részt épp emiatt. A fajsúlya is ennek megfelelően itt kisebb, ott nagyobb a vályogtégláknak, meg persze az agyag összetétele és a törek mennyisége miatt is jelentősen eltérhet. A hőkapacitással meg ne keverjétek össze. Hiába lenne a hőkapacitás bármilyen nagy, idővel az is ugyanúgy átveszi a környezeti hőmérsékletet, azaz semmivel se kellene kevesebbet fűtened, csak lassabban melegedne vagy hűlne ki pár nappal. Sokat nem nyersz a dolgon... A hőszigetelő képesség a fontos, meg a fenti, leginkább vályogra jellemző "légzési" funkció. Plusz valamivel ritkán számolnak a nyugati építészek, ez pedig a talajhő, amit pedig keleten jól ismernek és ki is használnak... (gondoljatok a polgári téglaházak alápincézésere, vagy a döndölt házaknőál a talajszintre tett döngölt földpadlóra, esetleg a földbe ásott ősi cigány putrikra) Márpedig a régi döngölt padlós házban ha nem fűtenek, akkor is mindig fagypont felett marad a hőmérséklet, nyáron pedig ritkán megy 20 fok fölé. Alig-alig kell nagy hidegben egy minimálisat fűteni, hogy a vízcsövek el ne fagyjanak! Nyilván ép nyílászáró, padlás burkolat és a szellőztetés minimális volta esetén igaz ez az állítás is, hiszen a talajból érkező 8fok körüli hőmérséklet is csak adott hővesztességet képes fedezni. Ugyanakkor ezért van, hogy ezen padlóknál könnyebb felfázni is a fűtés ellenére.Remélem, hasznosnak találjátok...
febr. 8. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!