Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Téglakötés vasalása: Falazásná...

Téglakötés vasalása: Falazásnál ha a habarcsba teszek betonvasat, attól erősebb lesz a fal?

Figyelt kérdés

Tömör téglából épülő falról van szó. Elkészült pl. 10 téglasor, ennek a tetejére lerakok 2 szál pl. 6-os betonvasat, nem középre hanem a két széle felé tolva, erre jön habarcs és a következő téglasor. Ezt megismétlem 10 téglasoronként.

Az eljárás a fal hajlítással szembeni ellenállását növeli, javítja a fal stabilitását, gondolom én.

Mit szóltok hozzá?



#téglakötés vasalása
2023. szept. 7. 23:24
 1/7 anonim ***** válasza:

Utólagos falazásnál szokták csinálni, ha vékony a válaszfalfal, de inkább a kötés pótlására. Azaz betipliznek pár soronként (komolyabb fémdűbellel) a főfalba, ahhoz fogják a 4-es betonvasat és végigviszik a falon, túloldalt is bekötik.


Amit írsz, annak nem sok értelmét látom: ha vékony a fal görbülésnél túl nagy húzófeszültség nem lép fel az acélban, ha meg vastag, amúgy sem görbül.

2023. szept. 7. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

#1 Ha jól értem, amit írsz az a válaszfal és a főfal kapcsolódását segíti, gyakorlatilag falvarrás.

Amit én vetettem fel, ha azt körbeviszem a főfalakon, az úgy viselkedik mint egy "egyszerűsített betonkoszorú". Rosszul gondolom?

2023. szept. 7. 23:49
 3/7 anonim ***** válasza:
Ugyan nem tudjuk milyen méretű formájú objektumról van szó, de minimálisan biztosan javít a falazat repedésállóságán. Alapvetően egy jól méretezett vb. alapozás megakadályozza hogy süllyedés miatt repedjen. Inkább dinamikus terhelés, mint pl kisebb földrengés esetén.
2023. szept. 8. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Semmi èrtelme. A maltert nem erősíted vele semennyire. A tèglák kötèsben megfelelőek. Nem hiába nem csinálják.

A főfal amúgy sem hajlik semerre.

2023. szept. 8. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Nem a malter erősítéséről van szó, hanem a fal stabilitásának a növeléséről. Pl. téglakerítés esetén, ahol egy téglaszélesség adja a falvastagságot, bizonyos távolságonként 2db téglát el szoktak fordítani, képezve egy oszlopot,amely javítja a fal stabilitását, különösen az oldalirányú ellenállóképességet. Ez összhangban áll a 3-as válaszoló által említett dinamikus terheléssel, hiszen pl. a szélterhelés épp ilyen.

Úgy vélem, a fent említett téglaoszlop kiváltható a kérdésben felvetett vasalási módszerrel.

Végül megemlíteném, hogy épületek esetén a tető is kinyomhatja a falakat (itt a szélterhelés szintén szerepet játszik) különösképpen a betonkoszorú hiánya esetén amire sok példa van régi építésű házaknál. Pl. Kádár kocka házak esetén az utcafronti főfalon lévő talp- vagy sárgerenda gyakran pont középen van toldva, ugyanakkor kötőgerenda nincs középre bekötve, így könnyen előállhat a fal vártnál nagyobb oldalirányú terhelése. De egyébként ma sem kerül minden épületre betonkoszorú. Sőt, ha van is betonkoszorú, egy rosszul felépített fedélszék még így is kinyomhatja a falat oldalirányban pl. a fogópárok hiányakor vagy rossz beépítésekor.

Földrengés esetén pedig bizonyára az történik hogy a fedélszék kötései, illesztései meglazulnak aszerint hogy mennyi játék van a szerkezetben, és egy kissé nagyobb terpesztésbe fog beállni a fedélszék, járulékos oldalerőkkel hatva a főfalakra.

Ha rosszul gondolok valamit, jelezzétek, örülök ha tanulhatok a válaszaitokból (is).

2023. szept. 8. 21:07
 6/7 anonim ***** válasza:

Kismèretűből rakják a Z falat. Káttam párat, azok stabilak voltak.

A koszorú nèlküli règi falak valóban megindulhatnak, de ott más gerenda,tető is problèmás. A tetőn az erőket függőlegesen vezetik le, ezèrt volt a règi tetőkbe annyi fa. Azokat egybe leemelhetted daruval. Ès azèrt nem fújta le a sz3l, mert az olalirányú erőt lefelé vitte.

A vèkony 6-10 válaszfalaknál a stabilitást adó drót a tègla nútba fut.

Neked is bekène süllyeszteni, mert a malterba nem tart, sztem.

2023. szept. 9. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

6# vagyok. Illetve a vasbeton technológia előtt volt egy olyan módszer, hogy kovácsolt vásakat falazzák be, ezzel növelve ès összekötve egyes fal elemek szilárdságát. Ha emlèkszel, nem túl règen dőlt le egy Pesti ház teteje, mert ezeket a vas rögzítèseket megoldották.

Vèkony falnál akkor èn egy H szerű anyagot tennèk be. Vagyis a 2 szál pár helyen össze van kötve.

2023. szept. 9. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!