Könnyűszerkezetes házakról mi a véleményetek?
Ebben semmiféle tapasztalatom sincs. Egy kollégám mondta (építészmérnök), hogy sokkal jobban ajánlja az ára miatt is, mint a téglaházat. Ilyen cégnél van érdekeltsége és az általam kiválasztott 100+20+15 nm-es (garázs, nyitott terasz) ház kihozható 60 millióból fűtéskészen. Ebben már a hőszivattyút is benne van és a konyhabútor (1,8 millió).
Szóval kinek, mi a véleménye a könnyűszerkezetes házakról?
A legnevesebb gyártók (Wolf, Anico, Ubrankovics, stb.) természetesen kiváló minőséget kínálnak, de azzal a problémával az ő házaik sem nagyon tudnak mit kezdeni, hogy míg egy nehézépítésű ingatlan megtartja az értékét, addig egy könnyűszerkezetes ház értéke éppen hogy egyre jobban amortizálódik. Egy 2000-ben épült 120 négyzetméteres téglaház ér ma 100 milliót, egy könnyűszerkezetes meg 20-25-öt - akkor is, ha amúgy ugyanannyiért épültek ugyanolyan energetikai besorolással, ugyanolyan gépészettel.
Plusz ami mindkettőt sújtja, hogy legyárthatja a gyártó ugyan hibátlanra az elemeket, ha az összeszerelő építőmunkások kóklerek akkor ugyanúgy szelelni fog, beázik meg szétesik.
Jó nagy marhaságokat írt össze az 1.-es.
Ugyanis történetesen van a családban egy bp.-i kertvárosi könnyűszerkezetes családi ház, és ugyanúgy 100 millió körül van az ára mint a környéken lévő téglaházaké. (Naponta vannak bedobálva a postaládába vételi ajánlatok.)
Sajnos a magyar ember -ha beledöglik is anyagilag- akkor is erődöt épít, hiszen az összes hülye szomszédnak is az van, és megszólják a kocsmában is ha nincsen a házában tégla, gipszkarton meg laminált padló.
Hallgass inkább a mérnökbarátodra.
Akárhogy is nézzük -a kérdező példáját tekintve- a könnyűszerkezetes ház feleannyiba kerül mint a normál ház. Nyilván ennek oka van: egy könnyűszerkezetes ház kevésbé ellenálló mindennel szemben. Elég csak az időjárást, a tűzvédelmet vagy a szerkezetek vetemedését, öregedését említeni.
Szóval lehet hogy "erődöt épít" a magyar, de meg lehet nézni mi van egy földrengés vagy árvíz esetén. Igaz ritka, de mérlegelni kell hogy ezt a kockázatot viseljük -e évtizedekig. Új épületekbe is C20-as, C24-es betont viszik mint a cukrot, épp a földrengéskockázat miatt.
Egyébiránt józan paraszti ésszel is belátható hogy aminek nagyobb a súlya, amiben benne van az anyag, az jóval erősebb, masszívabb. Nézzétek meg a régi templomokat, amelyek több száz vagy ezer éve állnak. Méteres falvastagságok vannak, szóval benne van az anyag, azért tudott fönnmaradni. De említhetnénk a piramisokat is. Ahol nagy súly van, ott masszív, strapabíró a szerkezet.
Értem én hogy anyaghiány van meg drágaság, régen is volt fahiány nemcsak most, stb. meg most már sokmindent optimalizálunk mérnöki szinten és számítógépes szoftverekkel. Az Eiffel toronyban is 7-szer több anyag van az optimálishoz képest ezt már kimutatták.
De ne feledjük, ahonnan anyagot és súlyt veszel ki, vagy levékonyítasz valamit, ott kikönnyíted a szerkezetet, tehát gyengébb lesz.
A kérdezőnek azt javaslom, ha 60milliója van, örüljön neki és, épüljön inkább csak egy 60-80nm-es házat, aztán majd később hozzá lehet toldani. Minek is egyből egy nagy ház, meg nem mindig lesz ilyen drága az építőanyag. Vagy vegyen felújítandót egy nagyobbat, aztán majd szépen felújítgatja.
"Jó nagy marhaságokat írt össze az 1.-es."
Nem újdonság. Sok kérdésnél, sok kategóriában találkozom a válaszaival. Nem nagyon van értékelhető megnyilvánulása. Nem tudom miért kell itt vernie magát ha hülye mindenhez...
Hát igen, a könnyűszerkezetes rajongók erről nem szeretnek beszélni:
https://www.youtube.com/watch?v=RuAU43vYJq4
Akkor inkább elkezdődik a másik becsmérlése
Normálisan megcsinálva tartós tud lenni ez is, USA-ban a házak 90%-a könnyűszerkezetes és állnak akár 100 éves darabok is.
Szóval ez olyan dolog, hogy ha megfelelően vannak felépülve, gondolskodva az állagmegóvásról stb akkor azért ezekkel sincs gond.
Oké, hogy a falak olcsóbbak és kevesebbet érnek, de rengeteg plusz dolog kell egy könnyűszerkezetes házhoz.
Gondolok itt olyanra mint tűzoltórendszer.
Ha az én téglafalamat kis tűz éri akkor kell egy tisztasági festés.
Ha egy könnyűszerkezetes falat ér akkor kigyullad az egész ház.
Vízzel meg nem lehet oltani könnyűszerkezetest mert akkor meg szétrohad ami marad.
Mivel a ház fala kb csak szigetelés ezért nincs hőtároló közeg. Folyamatosan mennie kell a klímának/fűtésnek, ami nagyban rontja a hőérzetet.
Ha többszintes a ház nem lehet betonfödém mert nem bírja el a szerkezet egyszerűen. A fa födém meg nem nagyon szigeteli a hangot, nyikorog stb.
Persze ezeket meg lehet mind oldani, de akkor már drágább a ház mintha tégla lenne, és ugyanúgy kevesebbet ér.
Könnyűszerkezetes dolgokat hagyjuk meg annak amire valók, raktárak (fém szerkezettel) és nyaralók ahol nem a fal adja az árat
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!