Ha új hàzat építek milyen àtmérőjű kàbelt kell beletenni?(villany) normál, és nagyfogyasztók,illetve vilàgítàs esetében? Ezeket muszáj külön àramkörre tenni? Kismegszakító mennyi kellene?
Sokmindentől függ, de általánosan dugalj áramkörök 2,5 mm2-es réz, 16 A B kismegszakítóval biztosítva, világítás 1,5 mm2 réz, pl. 6 vagy 10 A B kismegszakítóval.
Ez a főzőlap gondolom három fázisú, akkor 3x16 A elég neki. (2,5 vagy 4 mm2 kábellel.)
Nagy fogyasztóknak külön kör, dugaljaknak legalább szobánként külön kör, világításnak is külön.
"Ez a főzőlap gondolom három fázisú, akkor 3x16 A elég neki. (2,5 vagy 4 mm2 kábellel.)"
3x4mm2 ?
>nem csak egy ember véleményét/tudàsàt akartam elfogadni
-OK, de nem feltétlenül ez volt a baja a kihívott szerelőnek.
>Azt mondta a szakember hogy semmilyen előírásnak és szabvànynak nem felel meg semmi.
-A "semmi"-hez hasonló általánosításokat könnyű cáfolni, de attól még tény, hogy nagyon ritka az olyan lakás, ahol villanyszerelésileg minden rendben van a mai szabvány szerint. Sőt az is gyakori, hogy a létesítéskori szabványt nem tartják be.
-A 1,5mm2-es rézkábel 16A-re biztosítózása bevett gyakorlat, noha határeset, elvileg pont nem melegszik túl tőle. Ám mivel a névleg 16A-es kismegszakító ténylegesen ennél több áramot enged át, ezért elvileg nem tehető fel rá, csak kisebb. Gyakorlatban nem okoz gondot, hacsak.... Ha például egy védőcsőben megy KÉT áramkör, akkor a 16A elvileg midnkettőben folyhat egyszerre, az már okozhat túlmelegedést. Ez esetben cserélném. Ha a falban megy (mmcu vezeték) nem gond, a fal lehűti. Amúgy meg talán praktikusabb a kismegszakítókat cserélni 13A-re.
>a dugal jban a dróból kilógnak a rézszàlak -gondolom ez azt jelenti, hogy nincs érvéghüvelyezve a sodrott erű vezeték. Az hiba, de utólag is javítható.
>nincs külön àramkörre kötve semmi
-azaz kevés a kismegszakító? Erre nincs előírás, csak ugye ilyenkor van az, hogy kell a 16A-es biztosíték, mert ha négy konnektor megy a lakás négy pontján ugyanarról az áramkörről, akkor leverheti a 10A-t. De a kevés kör előnye lehet az is (ritkán...) hogy hurokba van kötve az egész, azaz nem egy hanem két 1,5-es vezetéken jut el az áram mindenhová.
>nem csinàltak érintésvédelmi igazolását vagy mit
-Nem szoktak. Nincs elég jól megfogalmazva a törvény. Elvileg adásvételkor kell. De van egy olyan kitétel, hogy ha van fi-relé, akkor nem kell. De úgy is lehet értelmezni, hogy az a felmentés az adásvétel esetére nem vonatkozik.
>a kapcsolószekrényt is ő kötötte be,holott csak a démàsz tehette volna
-ezt nem tudom értelmezni, miről van szó
>nem kötötte össze a kábeleket a lefolyókban
-EPH is "hitvita" villanyszerelők között is, ha nem fém kád/zuhanytálca van, egyesek szerint ilyenkor is kötelező a fémbetétes csőidom a lefolyóba, amit földelni lehet, mások szerint ez sehol nincs kötelezővé téve.
>azt mondta a kivitelező hogy megvan csinálva a kiàllàs a főzőlapnak,az sem volt
-vagy volt, csak nem akkora teljesítményűnek, mint a főzőlapod.
Ha a főzőlap teljesítmény egyenlően oszlik meg a két fázison, akkor fázisonként kell neki (felfelé kerekítve) 16A. Arra elég a 2*2,5mm-es kiállás. (Már ha két db 2,5-ös fázist vitt el, a lakáselosztótól végig külön szálon.) Abból a szempontból, hogy a fali vezetékek nem fognak túlmelegedni. Rákötöd, működik.
Aztán van egy olyan szempont, hogy a feszültségesés ne legyen 1,5% (régebbi elvárás szerint 3%) felett, azaz 3,45V ill. 6,9V felett. 16A esetén méterenként 0,111V a feszültségesés, azaz ha a vezetékhossz több, mint 31 (3% esetén 62) méter. Ha több, akkor 4mm2 kell.
6 mm2 gazdaságossági szempontból lehet megfontolandó - mert a vezetékeken megjelenő hő veszteség, felesleges költség.
Technikailag valószínűleg elmegy a KETTŐ 2,5-ös vezetéken is, csak gazdaságosabb lett volna két négyes vagy hatos vezetéket kihúzni. Átépíteni viszont már nem biztos, hogy gazdaságos.
Ritkán visznek fali dugaljhoz 2,5mm2 vezetéket, max akkor, ha nagy távolság van a biztosítéktábla és a vételi hely között és a feszültségesést is beleszámolják. Lakásban csak akkor húznak 2,5mm2 vezetéket dugaljhoz ha előre tervezetten állandó nagy áramú fogyasztó fog róla működni, mondjuk mosógép vagy szárítógép. 1,5mm2 MCu simán elbírja 16A 15-20m hosszig, azzal nincs probléma, a konnektorok csatlakozói előbb adják fel a harcot.
Konyhai eszközök esetén a kőtődobozig mindenféleképpen min 4mmm2 állnék ki, ha nagy a távolság a biztosítéktáblától, akkor 6mm2 is indokolt lehet. A 4mm2 vezetékre itthon 25A nem szoktak többet rákötni, de gyártó szerint a 32A is elviseli minden probléma nélkül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!