Padlófűtés medence hőszivattyúval?
Sziasztok. Van egy kiépített rendszerem fatüzelés padlófűtéssel és egy 1000literes pufferrel.
A kérdés pedig a következő:
Azon gondolkodok már napok óta, hogy egy medence hőszivattyúval igazából kiváltható lenne a fatüzelés? Erre valaki ráerősítene vagy cáfolna?
Lényegesen olcsóbb egy ilyen hőszivattyú mint a többi.
Igazából csak rákötném a pufferra és ő lenne a hőtermelőm nem a kazán, -7 fokig tudja a gyári COP értéket ami a fűtés 90%-át kiváltaná.
Ha valaki szerint nem megvalósítható akkor indolkolja is meg.
Nem tudom honnan vetted a -7°C értéket, a linkelt oldalon ott van hogy 5-50°C között működik, továbbá biztos vagyok benne, hogy 20°C alatt számottevően romlik a COP.
Nincsenek benne a téli üzemhez szükséges képességek: leolvasztás vezérlés, csepptálca fűtés, kompresszor technika...
Kicsit ahhoz lehetne hasonlítani, mint a lakókocsi vontatás: egy pici városi kompaktra is ráakaszthatod a lakókocsit (amíg engedi a forgalmi), de nem bölcs dolog nekivágni a horvát emelkedőknek 38°C-ban.
#4-es, egy néhány óra alatt kiszivattyúzná azt a hőmennyiséget, amivel a hőmérséklet drasztikusan lentebb menne. Azért 18 fok a pincében a hőmérséklet, mert nem viszik el onnan a hőt semmi. De ha elviszik, akkor nem annyi!
[Szoktam vigyorogni, amikor hőszivattyús bojlert akarnak eladni - ami a fürdőszoba levegőjéből melegíti meg a vizet. Áradoznak, hogy micsoda takarékos megoldás, és hogy a COP 4 vagy 5-ös érték. Én meg csak nézek, mint borjú az újkapura. Mert ha a kültérből szivattyúzná a meleget, akkor minden rendben lenne. De beltérből viszi? Azt a hőt neked fűtéssel pótolnod kell, hogy a fürdőszobában kellemes hőfok legyen. Beltérben nem terem a hő a semmiből...]
Ha eltekintünk attól, hogy a pincében hidegebb lesz (nekünk nem számít, hogy
ott mennyi van), akkor sem lenne értelme használni?
Jelenleg nekünk van ott egy hőszivattyús bojler és átlagban 1 fokot csökkentett a pince hőmérsékletén. Ebből indultam ki én is, hogy mi lenne, ha egy ilyen medence fűtő egységet tennénk be, akkor mondjuk 3-4 fokkal lenne max hidegebb de, hogy attól még ezt bírná-e egy ilyen eszköz? (Tudom, hogy csökkenne a COP érték is)
Én nem vagyok olyan borúlátó, mint #5-ös válaszoló, de a kérdező által megadott linken található információknál azért több kellene. Találtam egy másik forgalmazót aki egy kicsit bővebb tájékoztatót adott (legalsó link) de még ott sincs utalás arra, hogy vajon az előírásoknak megfelelően számolták-e a COP-t a DIN szabvány szerint. Mert ha igen, akkor a COP=6 az +7 C fokra vonatkozik, és akkor egy pince, amit semmi másra nem használnak, csak hőkivonásra, az nem lenne túl rossz ötlet a fűtési hő termeléséhez. Az első linkemen a talaj hőmérséklet van ábrázolva a mélység függvényében. [Talajszondás hőszivattyúm van, amiatt tanulmányoztam a témát behatóan.] Ezen az látszik, hogy az évszakok változásával egy durván 3 méter mélységnek tekinthető pince körül a talaj hőmérséklete nagyjából 4-14 C fok között váltakozik - megfelelő késéssel. Ha a 6-os COP a DIN szabvány szerinti +7 C fokos értékhez van belőve, akkor elvileg ha a pince nem hőszigetelt, akkor képes a talaj irányából hőmennyiséget felvenni. Ha a ház viszont a pincével ellentétben igen jól hőszigetelt, és a fűtési igénye a 8,5 kW teljesítményt nem haladja meg a legnagyobb hidegben sem, akkor a ház elvileg kifűthető vele. Illetve nagy hidegben valami pót fűtésről kell gondoskodni. Nyilván csak jól hőszigetelt, illetve alacsony hőfokú előremenő fűtővízzel működő rendszereknél jöhet szóba ez a megoldás. Tehát például padló, vagy felületfűtésnél, ahol elég a 35 fokos előremenő vízhőfok a padló felfűtésére. [Az általam linkelt tájákoztató 161. oldalán található egy olyan mondat, hogy "Ne használja a hőszivattyút, ha a környezeti hőmérséklet 5 C fok alá esik" - ennek azért a forgalmazónál utána kellene kérdezni, hogy mi történik pl. 2-3-4 fokban? Ez ellentmond a kérdésben fent szereplő -7 fokos értéknek. Tisztázni kellene, melyik az igaz? De nyilván a radiátorkörben nem sós víz kering és nulla fok alá nem kéne menjen a pince hőfok a befagyás veszélye miatt.]
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!