Miért nem építkezhetünk a telken?
A férjem pár éve örökölt egy kisebb telket. 470 négyzetméter a területe. Korábban még a szülei bevitették a vizet, gázt, és villanyt is lehetne oda csinálni. A pontos méretét nem ismertük így hívtunk egy földmérőt, aki Szerdán ki is ment. Ő mondta, hogy erre építeni nem lehet majd, mert túl kicsi a telek. 600 valahány négyzetméternek kell lennie legalább, az alatt nem fogunk kapni rá építési engedélyt. Miért? Mikor hoztak ilyen hülye rendeletet? A szomszédos telek is a férjem szüleié volt valamikor, csak elfelezték és eladták. Ez úgy 15 éve volt. Akkor arra fel is építettek egy házat. Tehát akkor még lehetett ekkorára építeni, most meg már nem lehet.
Ez tényleg így van? Jól mondta a földmérő, hogy ekkorára nem lehet építkezni?
Akkor 130 m2-t megvásároltok (papíron) valamelyik szomszédtól.
Azután ha kész a ház akkor (papíron) visszaadjátok.
Biztosan van az a pénz amiért belemennek.
Nálunk is korlátozták, viszont csak az alapterületet.
Így lett kétszintes a ház. Azután később minden évben hozzá lett építve valami. Hol egy nagy terasz, meg egy autóbeálló, meg egy műhely és egy tűzifatároló.
Ésszel él a magyar.
Az egy dolog hogy ki merne belemenni, de nem lehetne kivitelezni sem. Alaból úgy kéne kezdeni, hogy a szomszéd két (külön helyrajzi számmal rendelkező) részre osztja fel a telkét. Azután az egyiket a kérdező megveszi, majd ő egyesíti a sajátjával, aztán megint felosztja és visszadja a szomszédnak, aki szintén egyesíti. Az építési engedély szempontjából telejsen mindegy, hogy a szomszéd telek is a tulajdonosé, azt az adott telekre adják.
Na ez alapból elég macerának hangzik, ráadásul megcsinálni sem lehet. Ugyanis a telek felosztásánál csak olyan részekre lehet osztani, hogy az azokon álló építmények a résztelek építési szabályzatának is mgefeleljenek. Magyarul ha például 30% a beépíthetőség és a 600 nm-es telken van egy 180 nm ház, akkor azt nem lehet felosztani, mert a 470 nm-es telken akkor már meghaladná a ház területe a 30 %-ot. Plusz ugye lehet, hogy pont emiatt a szomszéd sem tudna egy 130 nm-es részt eladni.
Az egyetlen jogszerű lehetőség, hogy megveszik a szomszédtól a telekrészt, egyesítik a saját telkükkel, majd a vásárolt telekrész a tulajdnoukban marad, és évi 1 forintért 99 évre bérbe adják a szomszédnak. Plusz nyilván emellett valamennyit (nem keveset) adnak zsebbe hogy a szomszéd belemenjen. Illetve nyilván ott van az az opció is, hogy piaci alapon valóban megvásárolnak egy telekrészt a szomszédtól.
Építészként írom a következőt:
A földmérő valószínűleg butaságot mondott, ilyen szabály nincs, vagyis nem pontosan ismertette.
A hész azt tudja meghatározni, hogy mi a legkisebb kialakítható telek mérete, ez legyen mondjuk 600 m2. Ha van 1000 m2 telked, akkor nem megy át az, hogy 500-500 m2-re osztanád, ezt nem engedélyezik.
De ha már van egy ennél kisebb telked, az a beépíthetőség mértékéig beépíthető marad. Átlagos falusias, vagy kertvárosias területen 30% szokott lenni a beépíthetőség, tehát még mindig van lehetőséged egy bruttó 140, nettó 100 m2 körüli alapterületű házat letenni, esetleg emelettel vagy tetőtér beépítéssel ez tovább növelhető.
Ne ess kétségbe, építészt keress, ne földmérőt, neki nem ez a dolga.
Köszönöm a válaszokat.
#1: Ez biztosan nem kivitelezhető, miden szomszéd annyira a telekhatárra építkezett, hogy nem lehetne elvenni eleget. Bal oldalt konkrétan annyira jöttek ki, hogy kerítés sincs a telek szélének kb. felén, hanem a házfal a határ. Az ereszük már át is lóg erre a telekre.
#2: Helyi szabályzat ez a 600 nm.
#7: Amikor ketté lett választva a telek, akkor még szabad volt ekkorára építkezni. Most már nem. A szomszéd háza is ugyanúgy 470 négyzetméteren van, mert ők még 15 éve építkeztek és akkor szabad volt.
Te kerdezo miert
Teszed fel a
Kerdest
Az internetre amikor pontosan tudos a valaszt es le is irtad. HESZ ben 600 nm van irva.
Minek telesirni az internetet baromsagokkal???
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!