Én nem értem, világ életemben azt hittem a vályog a legjobb hőszigetelő. Miért a legrosszabbak a vályogházak?
Az idézett rendeletből:
Hosszú Távú Felújítási Stratégia az (EU) 2018/844 számú irányelvealapján a 2021–2027 közötti kohéziós célú támogatások kifizetését lehetővé tevő feljogosító feltételek teljesítése céljából [link]
"Épületállomány műszaki szempontból legrosszabb teljesítményű szegmenseinek definiálása
Az energiahatékonyság szempontjából legrosszabban teljesítő épülettípusok a I. fejezet tipológiája alapján kerültek meghatározásra, melyeket azalábbitáblázat mutat. A legrosszabban teljesítő energiafogyasztású épületek határa azösszesített primerenergia mutató alapján a 300 kWh/m2év-nél nagyobb átlagértékkel bíró épület típusok.
4. ábra: A NÉeR2 lakóépületekre vonatkozó szakértői dokumentációja alapján, 2000 épület felméréséből meghatározott átlagértékek az összesített energetikai jellemzőre vonatkozóan (Forrás: NéeR 2 adatai alapján saját szerkesztés)
Az R01F (1-3 lakásos, ismeretlen építési idejű, alapozás nélküli vályog családi ház, éves energia fogyasztása eredeti állapotban 453 kWh/m2/év), az R02F (1-3 lakásos, ismeretlen építési idejű vályog családi ház, éves energia fogyasztása eredeti állapotban 443 kWh/m2/év) típusú épületek összesített energetikai jellemzője a legmagasabb.
A számuk jelentős, viszont feltehetően a NÉeR2 vizsgálata óta ezek egy jórészét már elhagyták, nem lakják. Ennek oka a rossz lakókörülményekben, vagy a lakók elöregedésében keresendő. Ennek a két szegmensnek az épületeit azért nem javasolt felújítani, mert az értékük (gyakran az elhelyezkedésükből is adódóan) olyan alacsony, hogy a felújítás piaci értéken nem térül meg. Ehhez még hozzájárulnak az épület felújítási szakirodalomban gyakran előforduló példák, amelyek szerint szokásos módon ezeket a házakat nem szabad felújítani, mert a más épületek esetében szokásos épület felújítási technológiák kárt okoznak a szerkezetekben. Vannak olyan törekvések, hogy ezeket az épületeket hétvégi, vagy szabadidő házaknak vásárolják. Ezeket speciális technológiával kell felújítani, de ezt ebben a fejezetben nem kell figyelembe venni.
Ezen szegmens épületeinek esetében a nagy energiafelhasználás mellé gyakran társulnak szerkezeti problémák, és alacsonyabb lakókomfort, így az energetikai felújítás nem feltétlenül térül meg. Ebben az esetben bontásuk jelenthet megoldást. Ezért felújításukra célzott támogatási program indítása nem célszerű.
Az épületek a benne lakó személyek és családok megélhetése miatt azonban nem csupán technológiai kérdés, hanem szociális is.Magyarország kormánya a támogatandó háztartások érdekében az alábbi intézkedéseket tartja fenn:
- energiaárak állami szabályozással történő alacsonyan tartása (rezsicsökkentés),
- szociális célú tüzelőanyag-program,
- tanyák háztartási léptékű villamos energia fejlesztése,
- „Felzárkózó települések” lakhatási viszonyainak fejlesztése.
Ezeknek bővebb kifejtését a IV.4. [link] fejezet tartalmazza.
A szociális fókuszú programok, valamint a tulajdonosok beavatkozásai (felújítás vagy bontás) együttesen hozzájárulnak ahhoz, hogy a 300 kWh/(m2év) feletti összesített energetikai jellemzővel rendelkező épületek fokozatosan eltűnjenek a nemzeti épületállományból, akár felújítás, akár bontás révén. Ez része a Stratégiában célul kitűzött dekarbonizált épületállomány elérésének."
"világ életemben azt hittem a vályog a legjobb hőszigetelő. "
Hát nem a vályog a legjobb hőszigetelő. Soha nem is volt az.
A vályog a hőmegtartó képességét a tömegének köszönheti.
Ez azt jelenti, hogy a méter vastag falak össztömegük okán fékezett a hőkiáramlás, de ha egységnyi vályogfalat hasonlítunk egységnyi porotherm téglafallal, netán ytonggal, akkor kiderül, a vályog falazat iszonyúan sz.r hőszigetelő.
Jól írják előzőek a vályogtéglás és a döngölt falas házak hőszigetelő képessége nem olyan jó, a hőkapacitásuk nagy!
Illetve a fal vastagsága miatt azért nehezebben távozik vagy jön be a sok hő. (De ahogy írták ez nem az egységnyi hőszigetelőképességen hanem a falvastagságon múlik.)
Van előnye is hogy a páratartalmat szabályozni képes. Ha magas felveszi ha alacsony leadja.
Tehát valamiféle klimatizálást is ad, kellemesebb környezetet teremt. "Lélegzik"
Viszont visszatérve a felújításokhoz (szigetelésekhez).
Egy vályogháznál nagyon nem mindegy hogy mivel szigetelik utólag le.
Ha egy vályogházra rákerül egy valamilyen "cell" tömör műanyag szigetelőanyag és vagy tömör műanyag burkolat, az annak az épületnek a halálos ítéletével egyenlő.
Ugyanis az ilyen burkolatok a pára kiáramlását és a fal kiszáradását megakadályozzák. A fal egyre nedvesebbé válik végül összedől. Akkor is ha kívülről nagyon szupernek jó állapotúnak látszik!
Igen sokan "megszívták" ezzel.
Tehát vályogházat utólag leszigetelni maximum kőzetgyapottal és valamilyen hasonlóan "lélegző" vakolattal lehet. Ez jelentősen megnehezíti és megdrágítja a dolgot. Ezzel is érthetővé válik a döntés.
De még valamit hozzá kell tegyünk a dologhoz.
Az ilyen épületekből a régebbiek (nem a modern kori vályogházak) gyakorlatilag alap nélkül készültek.
Alulról nem szigetel semmi és nem is megoldható utólag alá tenni valamit. Ráadásul rossz helyszínen a felvizesedés és az ezzel járó falmállás (alul) is nagy probléma. Tehát ha felújítod pár évig tart utána kezdheted megint javítgatni.
Ez szintén egy szög a vályog koporsójában.
Modern vályognak jó alappal és megfelelő szigeteléssel szerintem még lenne jövője is. Kár hogy ezzel a fenti dologgal ezeket is elkaszálták. Ilyen amikor a fűrdővizzel együtt a gyereket is kiöntik...
A vályog az meghatározott arányú üledékes anyagok keveréke. agyag, iszap, homok alkotja, a belőle készült építőipari tégla tartós növényi rosttal van erősítve.
Az agyag szemcsemérete 0,002 től 0,02 ig használható, felette már a bakteriális átjárás lehetővé válik, ezért azt nem használják építőipari célra és a vályogvetés során a szilárdságát a tömörsége adja, a homokszemcsék beágyazódnak az iszapba és az agyag közé, a növényi rost (törek, szalma) is átázik az agyagos, iszapos vízzel, amely a rostszerkezet közé juttatja a szemcséket.
A vályog nincs kiégetve, csak kiszárítva, ezért törékenyebb, fedővakolat nélkül tönkre mehet.
A hőszigetelés többnyire a levegőréteg által történik, a kiégetett téglában légbuborékok vannak és légkamrák kialakítva a falazóblokkokban. Jellemzően egy üvegtábla az ablakon, pl. kirakat esetén, bármilyen vastag is, nem szigeteli úgy a hőt, mint két vékony, mert a közte lévő levegő a szigetelő réteg, a három ablaktáblás nyílászárók meg természetesen ennél is jobban megtartják a hőt, feltéve, hogy nincs szivárgás a keretnél.
A vályog tömörsége révén kevés levegőt tartalmaz, ha mégis, akkor hibás, mert akkor a szilárdsága nem elégséges, a vályogvetés során igyekeznek a légbuborékokat eltávolítani, de ezzel romlik a hőszigetelő képessége.
A nagy hőtároló képesség régen azért volt fontosabb a hőszigetelésnél, mert ha egy-két órára elaludt a láng a kályhában akkor sem hűlt ki rögtön a lakás, a falak még sokáig sugározták magukból a meleget. A vályog tökéletesen illet a régi fatüzeléses megoldásokhoz és az életvitelhez. Hiszen éjszaka nem lehetett a termosztátra bízni, hogy rakjon fát a tűzre, de akár ha egész napos mezőgazdasági munkára távol voltak a háziak akkor sem hűlt még ki még estére teljesen a lakás. S persze az anyagban viszonylag homogén hőmérséklet miatt a hőingadozás, hőhidak sem jelentettek akkora szerkezeti veszélyt.
A mai épületeknek lehet, hogy nincs akkora hőmegtartó képessége, de cserébe a rendszerbe bevitt energia is csak töredéke a réginek, pont a hőszigetelés miatt.
A vályog kétségtelenül olcsóbb, mint a tégla, vagy kőházak, de gyengébb is és mostanra nem a falazóanyag a legdrágább egy építkezésnél.
Az alapot ugyanúgy érdemes megcsinálni és az egyre nagyobb csapadéktartalmú esők könnyen okozhatnak villámárvizet, amit ugyan minden ház megsínylik, de a vályog szétázhat, a falak meggyengülhetnek,különösen, ha vízben állnak, akár viszonylag rövid ideig is.
Nyugat Európában nem is használják a vályogot, nálunk is v
csak a 19. században terjedt el, de akkor jelentősen.
"Vályogházban még nem láttam légkondit felszerelve."
Nem láttál, mert vagy szerényebb háztartás, ahol nem fektettek ilyesmibe, vagy nem is tudsz róla, hogy vályogház. Mutatok én neked több vályogházat is légkondival.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!