Egy családi ház építési költségét hogyan lehet minimalizálni ? Mit tudsz hivatalosan magadnak megcsinálni?
Mit tudunk mi házilag megcsinálni, ami engedélyezett, nem kell naplózni ?
Milyen megoldások számítanak olcsónak ?
Alapozás, szigetelés , tetőzést, gipszkartonozást meg csinálhatjuk mi is "házilag" ?
Minimalizálni szeretnénk a más vállalkozónak fizetett költségeket, így amit lehet, nem vállalkozóval, hanem magunk szeretnénk megcsinálni.
Szintezés, zsaluzás , kész ház (aminél már van alapvetően alaprajz, az alapján 1 statikust fogadni, elkészíteni az alapot).
Mennyire megoldható?
Mennyire jönne így ki az összköltség ?
Jóformán semmit nem csinálhatsz magadnak, max. a falak festését és a burkolást, abba nem kötnek bele elvileg, ha nincs naplózva - nálunk a melegburkolás, festés nem lett naplózva.
De ezzel nyilván nem spórolni túl sokat. Amúgy max. az alapanyagokon tudsz spórolni, pl. sima fehér műanyag nyílászárót veszel a színezett helyett.
Festés, burkolás, válaszfalak. Ezt tudod legálisan, szakmunkás bizonyítvány nélkül megcsinálni.
Minden mást naplózni kell, különben nem kapsz használatba vételi engedélyt.
Ha van egy epiteszed aki megtervezte a hazadat es folyamatosan ellenorzi az epitkezest amit igazol is, akkor tok mindegy ki rakta a teglat.
Kozmuveknel szoktak szakszeru bekoteseket elvarni.
4-es, ezt a hülyeséget ki mondta neked? Hitel vagy családi támogatás esetén enaplózni kell szakemberekkel, és ezt az enaplót átnézi az építési hatóság is, mielőtt kiadja a használatbavételit.
Ha önerőből építkezel, akkor nem kell csak enapló, de ezesetben is kérnek be szerződéseket és teljesítésigazolásokat.
Nem kell e-napló, bar van olyan bank ami kéri.
Részfolyamatokat csinálhatsz, a fő szerkezeti elemeket és gépészetet villamosrészt nem, kivéve ha valamelyik szakmáról neked vagy szüleidnek van papírja.
Kiáshatod az alapot, vasat szerelhetsz, de az alap betonozásához, már szaki kell számlával, ahogy a zsalu kövek lerakásához is. De feltöltheted és döngölheted a a földet/sódert az aljzatbetonhoz... A szerelő betonhoz szintén számla kell, de a zsaluzást megcsinálhatod.
Falazást megcsináltatod szakikkal, a koszorú zsaluzást és vasszerelését megcsinálhatod. Tetőszerkezetet, héjalása szintén szaki tevékenység, de a víz elvezetést megcsinálhatod.
A nyílászárok berakásáról, egyről kérsz számlát, de a számlán ne szerepjen a darabszám... a többit megcsinálod.
A lábazatot leszigetelteted számlára, de szintén csak kb annyi szerepeljen a számlán hogy szigetelés... a falakat megcsinálod, hálózod ,gletteled, de a színezést szakival csináltasd!
Belül a vakolást festést, vagy kartonozást megcsinálhatod, lerakhatod a padló/födém szigetelést a betonvasat a padlófűtésnek... ha nem értesz a fűtéshez ne nyúlj bele mert méretezni kell hagyd szakira az egészet. De ha jó fej a fűtésszerelő megmondja hogy tekerd le a csöveket, de szeretik ha belekontárkodnak.
Villanynál előszerelhetsz, megcsinálod a vésős munkát. Ezt a villanyászok nagyon utálják, és sok idejüket elveszi.
Burkolást csinálhatod magadnak is, meg a szaniterek, csapok felszerelését.
7+
csoknál semmit sem csinálhatsz! még a festést sem!
8-as, a festést és burkolást nem igazán nézik, pláne nem a bank, ők nem követik nyomon, mit enaplózol. Legyen enapló és kész, aztán vidd be a használatbavételit, nekik ennyi elég.
Mi legalábbis az OTP-nél voltunk, nem volt naplózva a festés-burkolás és senkit nem érdekelt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!