A rendszerváltás körül, és előtte miért volt könnyebb saját házat felépíteni?
Mert mindenki korrumpálható volt. 1-2 üveg sörrel és szivességgel megoldható volt sok dolog.
Apám pl a 150m² es családi házhoz csak 2m³ homokot vett és kihoztak vagy 30at😅
Volt,hogy 0.5m³ volt rendelve,de folyt le a kamaz platójárol...
Egyszerüen állami cégek voltak és mivel nem magán tulajdon volt tettek magasrol rá,hogy mennyi tünt el. Pl állami homokbányánál lefizetted a markolóst akkor mázsára sem kellett állni és senkit nem érdekelt.hogy 1 vagy 8m³-t hozol...
Ugyan ez volt a téglagyárban. Lefizetted a sofört és szépen raklapszámra hordta.
Kisgyerekként nem láttad ami a házépítések mögött volt.
Amit a kettes írt, részben úgy volt, de javarészt abban az időben is csak akkor, ha volt megfelelő ismerősöd, vagy befolyásod. A kettes apjának úgy néz ki elég sok volt.
Amit a négyes ír, nem igaz: csak építész által tervezett, vagy építész által jóváhagyott típusterv tervrajza alapján lehetett építkezni. Másképp nem kaptál építési engedélyt. Meghatározott időn belül átadásra kész állapotba kellett építeni a házat, amit aztán a helyileg illetékes építésügyi szakember vett (vagy nem vett) át és adta ki a lakhatási engedélyt.
A rendszerváltás előtt KMK volt, mindenkinek kötelező volt munkahelyen dolgoznia (nagyon kevés kivétellel), bele volt írva a munkahelye a személyi igazolványába. Ha a rendőr igazoltatta (nem kellett hozzá indok, mint most) és nem volt munkahelye, bevitték KMK-ért.
A rendszerváltás után sok munkahely megszűnt, rengetegen munkanélküliek lettek. Se hitelt nem kaptak az építkezéshez, se pénzt nem tudtak összeszedni rá.
A rendszerváltás előtt házasoknak adtak szoc.pol. kedvezményt (max. 2 gyereket vállalhattál, ha a szerződéskötés után született harmadik, negyedik, sokadik gyerek, azokra már nem adtak semmilyen kedvezményt)
A rendszerváltás előtt házépítésre kedvezményes fix kamatozású kölcsönt vehettél fel az OTP-től (3, majd később 3,5 %-os kamatra) amit a rendszerváltás után egyoldalúan felemeltek piaci kamatozásúra (tízszeresére)
E kettő (munkanélküliség, egyoldalú kamatemelés) miatt sok ház befejezetlen maradt, vagy az elkészültek árverezésre kerültek.
Ami még nagy különbség volt akkoriban:
Aki építkezett, az éveken keresztül nem nyaralni, szórakozni járt, hanem az építkezésén dolgozott (munka után, hétvégén, ünnepnapokon és a szabadságát is arra vette ki) Valamint a család és a rokonság is segített építkezni, valamint a barátok, szomszédok is.
Ennek fejében persze ugyanúgy vissza mentek segíteni azoknak, akik nekik segítettek.
A tizenéves gyerekek nem azon sírtak, hogy nem mehetnek a barátaikkal bulizni, hanem besegítettek az építkezésben. Vagy fizikai munkában, vagy máshogy.
Aki pl. kisgyerekes volt amikor építkezett, azoknál a gyerekekre vigyázott a szomszéd vagy rokon 10-14 éves lány.
De téglát, blokkot hordani, cserepeket felpakolni a padlásrészre, stb nemcsak a felnőtt rokonok/szomszédok segítettek, hanem a tinik is.
A korrupcióról még annyit, hogy abban nem változott a helyzet: akkor is voltak akik megtalálták a lehetőségeket és ma is vannak (csak ma nagyobb igényekkel)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!