Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » A rendszerváltás körül, és...

A rendszerváltás körül, és előtte miért volt könnyebb saját házat felépíteni?

Figyelt kérdés
Visszaemlékezve, kisgyerekként gombamód épültek a nagy családi házak, új utcák nőttek ki a földből a falumban, és a környező településeken.(Fejér megye). Ez a rendszerváltás körüli időszak, mintegy 1995-ig tartott, hogy ekkora lakásépítési láz volt. Aztán alábbhagyott, azóta nem is nyitottak új utcákat sehol. Mi ennek az oka?

2021. ápr. 4. 17:29
 1/10 anonim ***** válasza:
50%
Kedvező hitel, mint most a csok, olcsóbb alapanyagárak és munka erőt is lehetet találni.
2021. ápr. 4. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
73%

Mert mindenki korrumpálható volt. 1-2 üveg sörrel és szivességgel megoldható volt sok dolog.

Apám pl a 150m² es családi házhoz csak 2m³ homokot vett és kihoztak vagy 30at😅

Volt,hogy 0.5m³ volt rendelve,de folyt le a kamaz platójárol...

Egyszerüen állami cégek voltak és mivel nem magán tulajdon volt tettek magasrol rá,hogy mennyi tünt el. Pl állami homokbányánál lefizetted a markolóst akkor mázsára sem kellett állni és senkit nem érdekelt.hogy 1 vagy 8m³-t hozol...

Ugyan ez volt a téglagyárban. Lefizetted a sofört és szépen raklapszámra hordta.

2021. ápr. 4. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
71%
"olcsó alapanyagár" úgy, ahogy a 2. mondja, mindenki annyit szerzett be, amiből felépült 3 generációra is elegendő ház, most meg csak az öregek lakják egyedül. :(
2021. ápr. 4. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
12%
Másrészt nem volt megfelelően szabályozva mérnökileg, épített mindenki amit akart aztán most meg idő előtt mennek tönkre azok a házak.
2021. ápr. 4. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
74%
Nyugi, sokan belerokkantak, elváltak akkor is az építkezők közül. Magasabb volt az átlagkereset a bekerülési költségekhez képest.A nagy infláció után és a Bokros-csomi után beálltak az egyéni építkezések mint a gerely. Az utcánkban lakik egy 70 éves nő, aki két építkezésen is hordta a maltert a két gyerekének, miután felépítették a saját házukat. Megnézném a mai csücsöri kislányokat, hogy lapátolják a homokot a keverőbe...
2021. ápr. 4. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
57%
Ja, meg nálunk a homokos dombon 13 mihályért árulják a még el sem készült telkeket. Szerinted hogy húz házat arra egy nettó 220-at kereső targoncás? Éjjel, álmában...
2021. ápr. 4. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
39%
Igaz a korrupció, amit #2 ír. De abban is van bőven igazság, amit #4 ír (hiába van lepontozva). Ha nem is mentek tőle tönkre a házak, de az biztos, hogy jóval lazább volt a szabályozás, mint most.
2021. ápr. 4. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
46%
Nem mentek azok azért tönkre. Nagynéném 60 éve épített házat a rokonokkal, igaz már teljesen fel kellett újítani, tetőt cserélni kellett, koszorút is kellett tenni mert nem volt, de ettől függetlenül még mindig áll. Megnézném az új építésűeket is, hogy ennyi idő után milyen állapotban lesznek, tekintve, hogy az anyagok jelentős részét manapság kispórolják.
2021. ápr. 4. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
85%

Kisgyerekként nem láttad ami a házépítések mögött volt.

Amit a kettes írt, részben úgy volt, de javarészt abban az időben is csak akkor, ha volt megfelelő ismerősöd, vagy befolyásod. A kettes apjának úgy néz ki elég sok volt.

Amit a négyes ír, nem igaz: csak építész által tervezett, vagy építész által jóváhagyott típusterv tervrajza alapján lehetett építkezni. Másképp nem kaptál építési engedélyt. Meghatározott időn belül átadásra kész állapotba kellett építeni a házat, amit aztán a helyileg illetékes építésügyi szakember vett (vagy nem vett) át és adta ki a lakhatási engedélyt.

A rendszerváltás előtt KMK volt, mindenkinek kötelező volt munkahelyen dolgoznia (nagyon kevés kivétellel), bele volt írva a munkahelye a személyi igazolványába. Ha a rendőr igazoltatta (nem kellett hozzá indok, mint most) és nem volt munkahelye, bevitték KMK-ért.

A rendszerváltás után sok munkahely megszűnt, rengetegen munkanélküliek lettek. Se hitelt nem kaptak az építkezéshez, se pénzt nem tudtak összeszedni rá.

A rendszerváltás előtt házasoknak adtak szoc.pol. kedvezményt (max. 2 gyereket vállalhattál, ha a szerződéskötés után született harmadik, negyedik, sokadik gyerek, azokra már nem adtak semmilyen kedvezményt)

A rendszerváltás előtt házépítésre kedvezményes fix kamatozású kölcsönt vehettél fel az OTP-től (3, majd később 3,5 %-os kamatra) amit a rendszerváltás után egyoldalúan felemeltek piaci kamatozásúra (tízszeresére)

E kettő (munkanélküliség, egyoldalú kamatemelés) miatt sok ház befejezetlen maradt, vagy az elkészültek árverezésre kerültek.

Ami még nagy különbség volt akkoriban:

Aki építkezett, az éveken keresztül nem nyaralni, szórakozni járt, hanem az építkezésén dolgozott (munka után, hétvégén, ünnepnapokon és a szabadságát is arra vette ki) Valamint a család és a rokonság is segített építkezni, valamint a barátok, szomszédok is.

Ennek fejében persze ugyanúgy vissza mentek segíteni azoknak, akik nekik segítettek.

A tizenéves gyerekek nem azon sírtak, hogy nem mehetnek a barátaikkal bulizni, hanem besegítettek az építkezésben. Vagy fizikai munkában, vagy máshogy.

Aki pl. kisgyerekes volt amikor építkezett, azoknál a gyerekekre vigyázott a szomszéd vagy rokon 10-14 éves lány.

De téglát, blokkot hordani, cserepeket felpakolni a padlásrészre, stb nemcsak a felnőtt rokonok/szomszédok segítettek, hanem a tinik is.

A korrupcióról még annyit, hogy abban nem változott a helyzet: akkor is voltak akik megtalálták a lehetőségeket és ma is vannak (csak ma nagyobb igényekkel)

2021. ápr. 5. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
0%
Most is ez van, csak a te faludban
2021. ápr. 5. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!