Történelem érettségire gyakorlok, de a következő feladat kifogott rajtam: "Mutasd be ismereteid alapján a rendszerváltás jellemző gazdasági következményeit, vázold a gazdasági átalakulás hátterét, főbb következményeit!" Mit lehetne írni erre?
Pl a rendszerváltás után a gazdasagtalanul működő ipari vállalatokat bezárták vagy eladták, így az alacsony képzettségű romák közül sokan munkanélküliek maradtak.
Rendszerváltás után áttér az ország piacgazdaságra, amely olyan kapcsolatrendszer, amely révén az eladók és a vevők kapcsolatba lépnek egymással.
A tulajdonviszonyokban uralkodó lett a magántulajdon.
Ezeket találtam hirtelen a 12.-es tankonyvben
Magyarországon az elcseszett privatizáció cseszett el mindent, mert:
1. A földprivatizációval életképtelen kisbirtokok, majd - többek között ezek eladása miatt - nagybirtokok alakultak ki. Ez utóbbiak méretének azért gátat szabnak az EU-s előírások (max. 300 ha egy tulajdonosnál).
2. A cégeket óccsón privatizálták. A menthetőek:
- egy kis része megúszta, ma is működik,
- nagyobb részét eladták külföldi befektetőnek, akinek a beruházás nem érte meg, piacot vásárolt, a magyar céget felszámolta,
- még nagyobb része a hozzáértés vagy a tőke hiánya miatt csődbe ment, az ingatlant értékesítették.
De emellett:
3. A külföldi cégek behívásával elkezdett kialakulni egy modern vállalti réteg. Jelentős részük élelmiszeripari gyártó vagy autóipari beszállító, de ide tartoznak a kiskereskedelmiek nagyja is (Auchan, Tesco, SPAR stb.)
Optimizmus, naivitás és kényszer miatt rengetegen lettek kényszervállalkozók. Emiatt egy átlag magyar faluban 5-6 helyi és max. 1 faluval arrébbi pék kenyerét lehetett kapni. Mára azért sokat tisztult a kép. Néhányan (pl. Fornetti, Lipóti) nagyot mentek.
Mivel kialakulatlan volt a jogszabályi háttér, pontosabban a gazdaság előreszaladt, nyugati árut kínált nyugati módszerekkel, de előírás nem volt rá, ezért:
- a fogyasztóvédelem egy kalap kaki volt,
- piszkosul sok csalás történt (erről a szüleid mesélhetnek, ha nézték az "Ablak"-ot.
Magyarországon az "eredeti tőkefelhalmozás"-nak harmadjára is neki kellett futni. Mivel volt egy vámjogszabályi hiány, az olajszőkítés volt ennek a fő forrása 1990-2000-ben, és a borhamisítás talán 2005-ig. Ma utóhullámok folynak az EU-s áruforgalmazás körülötti ÁFA-csalásokkal, de ez már lófütty.
Az olajszőkítés (90%), a gépjárműkereskedelem (7%) és az éjszakai élet (3%) bevételei miatt jelentős alvilági összecsapások voltak. 1995 körül havi egyszer volt olyan, hogy egy autókereskedésre kézigránátot dobtak stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!