Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Hogyan engedélyezett jogilag,...

Hogyan engedélyezett jogilag, hogy a barátaim segítsenek nekem házam építésén anélkül, hogy bejelentsem őket (segítenek)?

Figyelt kérdés
Tudomásom szerint a törvény megengedi a kalákában építkezést. Azonban én nem a rokonaimmal vagyok olyan jó viszonyban, hogy segítsenek, hanem a barátaimmal. Valami lehetőséget csak ad a törvény, hogy segítsenek nekem az építkezés folyamán. Hogyan lenne ez lehetséges? (Sajnos arra nincs pénzem, hogy építtessek, így magam szeretnék mindent megoldani, amit csak tudok.)

2020. okt. 29. 16:31
1 2 3
 21/26 A kérdező kommentje:
Kedves 20-as. Nem a kérdésre válaszoltál. De határozottal jól esett a kommented. :) (Már ha az a "?" jel igazából "." akart lenni.)
2020. okt. 30. 18:49
 22/26 anonim ***** válasza:
Bocsi, nem, nem az akart lennie
2020. okt. 30. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:
*lenni
2020. okt. 30. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:

17!

2019. október 24-én hatályba lépett, a Magyar Közlöny 2019. évi 171. számában (letöltés) megjelent a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet módosítása, mely szerint ennek 4. § (3) bekezdése a következőre módosul:


„(3) Ha az egyszerű bejelentés a saját lakhatás biztosítása céljából valósul meg, akkor az építési tevékenység

a) építési napló vezetése és az egyszerű bejelentési dokumentációtól való eltérés bejelentése,

b) tervezői művezetés, valamint

c) tervezői és kivitelezői felelősségbiztosítás

nélkül végezhető.


Ez azt jelenti, hogy ha saját magamnak építem a házam, akkor nem kötelező e-napló-t vezetnem, nem kötelező a tervezői művezetés és semmilyen felelősségbiztosítás sem, és még a tervtől való eltérés is megengedett (néhány kikötéssel).

Nem kötelező, azonban ha végig gondoljuk, saját érdekünket szolgálhatja az e-napló. Kifejezetten akkor érdemes utóbbi mellett dönteni, ha nincs kapacitásunk az építkezésünk munkafolyamatait kontrollálni, és egy vagy több kivitelezőt alkalmazunk.


Ezzel a könnyítéssel azok járnak jól, akik saját részre, saját maguk szeretnék építeni a házukat. Mindezzel jelentős összegeket takaríthatnak meg, de egyben vállalniuk is kell a felelősséget a saját munkájuk gyümölcséért. Ezért érdemes nagyon felkészülni, ebben Az építő közösség mindenkinek segíteni tud!



Újra kalákában

Az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet, 2019. október 24-étől hatályos szabályai a kalákamunkára vonatkozóan a következők:


12. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(6) Az építőipari kivitelezési tevékenység építési szakmunkáit vagy annak egyes munkafázisait saját részre vagy

a Ptk. szerinti hozzátartozó részére a vállalkozó kivitelezői tevékenység végzésére nem jogosult személy is végezheti

a) szakirányú szakképesítés nélkül,

aa) ha az építőipari kivitelezési tevékenység végzéséhez nem kell kivitelezési dokumentáció, vagy

ab) kivitelezési dokumentációhoz kötött építőipari kivitelezési tevékenység esetében a vállalkozó kivitelező

jóváhagyásával, felügyeletével,

b) szakirányú szakképesítéssel azt a szakmunkát vagy munkafázist, amelyre a szakképesítése kiterjed,

a szakmai szabályok betartása mellett.”


A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 8:1. § alapján

„(1) E törvény alkalmazásában

2. hozzátartozó: a közeli hozzátartozó, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa;”.


Nézzük meg milyen esetek fordulhatnak elő, ha én vagyok az építtető:


Én és a hozzátartozóim is építhetjük a saját vagy hozzátartozó házát szakirányú szakképesítés nélkül, ha a kivitelezési tevékenység NEM kivitelezési dokumentációhoz (nem azonos az egyszerű bejelentéssel!) kötött;

Ha a kivitelezési tevékenység kivitelezési dokumentációhoz kötött, akkor is dolgozhatunk szakirányú szakképesítés nélkül saját vagy hozzátartozó részére, de csak a vállalkozó kivitelező jóváhagyásával, felügyeletével;

Ha szakirányú szakképesítéssel rendelkezem (én és a hozzátartozók) akkor azt a szakmunkát, amire a szakképesítésünk vonatkozik, saját felelősségre végezhetjük a saját vagy hozzátartozónk számára épülő házon, de a szakmai szabályokat ekkor is be kell tartani.

2020. okt. 30. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 A kérdező kommentje:

24-es: Köszönöm. Így a korábbi kommentelők is naprakészek lehetnek már. :)

De a problémám továbbra is az, hogy nekem nem a rokonság segítene, hanem a barátaim. Ők meg ugye nem hozzátartozók, vagyis a törvény nem engedi, hogy barátok segítsenek. Leszámítva egy joghallgató megjegyzését valahol elöl, de arra még nem találtam rá sehol.

2020. okt. 31. 09:16
 26/26 anonim ***** válasza:
20%
Tudok olyan esetről,hogy egy vállalkozó több tízmilliót kapott felújításra,mindent saját emberekkel végeztetett,aztán a haverja meg lepapírozta mert neki van olyan vállalkozása...kisembernek meg,bakfitty!!
2020. nov. 1. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!