Ki tudja miért alakult ki ennyi féle elektromos hálózati rendszer? TT, IT, TN-C, TN-S, TN-C-S
Tudom hogy mi a különbségük. Azt nem írják sehol hogy mi az előnye az egyiknek másiknak?
Tehát hogy kézzelfoghatóbb legyen a téma... mondjuk példákkal a gyakorlatban. Köszönöm!
Endrényi-Dévény: Érintésvédelem (1956)
Szerk Kádár Aba: Érintésvédelem (4 kiadás 1969-1980)
Kádár Aba: Fogyasztói berendezések érintésvédelme (1984)
Geszti P. Ottó: Villamos művek I-II. és Villamosenergiarendszerek 1-3.
TT- 3 vezetős hálózat 4-5 vezetékkel szemben.
IT - földzárlat alatt is üzemel (sánta üzem)
TN-C - inkább elv, de 5 vezeték helyett elég a 4.
TN-S - 5 vezetős hálózat külön a nulla és védő. Kisebb keresztmetszetek mint a TN-C rendszerben.
TN-CS - előző 2 rendszer együtt. Ezek előnyével.utcai hálózat 1 vezetékkel kevesebb, felhasználóinál vékonyabb vezetékek. A kettő szorosan összefügg.
Ebből az IT utáni szavak felelnek a kérdésre (kivéve a sántaüzem, mert a földzárlatos és a sántaüzem az nagyon nem ugyanaz).
Az IT és a TT az a szerkezetek leföldelésével védi meg az embert a villamos veszélyektől. A földelés viszont nem egy egzakt dolog, értéke sok mindentől függ, és a TT rendszerekben nehéz olyan jó földelést készíteni, ami nagy teljesítmény használatát teszi lehetővé (mellékútként volt a feszültség-védőkapcsolás, mely csak tanyán volt alkalmazható). Emiatt vezették be a TN rendszereket, ahol a hibaáram a vezetéken át megy, tehát nagyobb, tehát nagyobb túláramvédelem lehet, tehát nagyobb teljesítményeket lehet vételezni. Az áram-védőkapcsolók csak később jöttek.
Hogy a csillagpont le legyen-e földelve, vagy nem, annak többféle előnye és hátránya van, hát ezek vannak leírva a szakkönyvekben.
A sántaüzem NEM a földzárlat következménye.
A földzárlat NEM jelent csökkentett feszültséget.
A sántaüzem az EGY FÁZIS HIÁNYÁT jelenti a hatásosan földelt betápláláson, mely alig, vagy egyáltalán nem érződik a transzformátor szekunder oldalán.
Gondolom, rájöttél.
Ez az említett csillagpont és a földelése a transzformátor csillagponti kivezetése ha jól gondolom. Ez miért fontos hogy a csillagponti legyen?
2-es TT rendszernél 3fázis + nulla azaz 3 üzemi + védővezető az 4...
Hogy legyen csillagpont, vagy ne, és hogy földelt legyen-e, vagy ne, és még alvariációk, az üzemviteli megfontolások kérdése.
2-esnek igaza van, meg neked is, mert ha csak teljesítményt kell átvinni, ahhoz nem feltétlenül kell csillagpont, és így nullavezető se. A védővezetőt meg 2-es úgy értette, hogy ami elmegy a táp csillagpontjáig (alatta levő sorokban a TN variációi). TT-nél olyan sem kell, csak a helyi földelésig.
Na, előzőt kiegészítve, megtaláltam a neves szerző, Geszti P. Ottó mondatait:
Látható, hogy a hálózat csillagpontföldelésének kérdése milyen szoros kapcsolatban áll az energiaátvitel úgyszólván minden jelentősebb kérdésével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!