Mi akadályozza meg az időjárás viszontagságaival szemben döngölt föld eljárással készülő teherhordó falak tönkremenetelét? Jövő nyáron építünk egy kis tároló épületet (de nagyobb belmagassággal, így vaskos falak lesznek).Az foglalkoztat (többi lent)!
Gondolom vízszigetelés lesz, akkor tudod szigetelni, bármivel vakolni, festeni. Ha nem, akkor nádpadló vagy szalmabála jöhet szóba mint hőszigetelés, külső vályogtapasztással.
Régen ( és most is) a külső vályogot kazeinnel vagy lótrágya adalékkel lehet ellenállóvá tenni ( faceb. vályogházas csoportban van recept). Illetve eresztúlnyúlással lehet még az esőtől védeni.
Vályogvakolat a legjobb, mert jól tapad hozzá, a mészhabarcsosat hálózni érdemes.
Illetve vízszigete
Amiatt írtam ki a kérdést, hogy sokan azt mondják a vályog falnak szellőznie kell. Így akármilyen szigetelés, vagy akármilyen festék nem mehet rá.
Nem az alap érdekelt engem, alapnak ott van már a beton 7 x 8 méteren.
A külső/belső "megengedhető" festés és a külső megfelelő szigetelés érdekel.
Vályog vakolat nem lesz célszerűtlen (vagyis nem megfelelően vízálló) döngölt föld falakhoz?
Mit nem értesz a válaszban?
Alapról nem írtam, vízszigetelésről igen.
Külső szigetelést is írtam, ami vízszigetelés függvénye, és a vakolás is.
Több 100 éve vakoltak vályoggal, a válaszomban ott van, hogy milyen módszerrel (a 2 adalék szakkönyvben is szerepel).
Igazándiból nem érted a dolgokat.
A vízszigetelés nélküli vályogfalba feljön a talajvíz, és ezt a vályog képes elpárologtatni kifelé gond nélkül. Ezért kellett szellőznie. A mai műanyag és cementes anyagok ennyi párát nem engednek át, ezért a vályogfalba marad és károsodik.
Ezért ha vízszigeteled, nem lesz olyan mérvű nedvesség, amit kipárologtatnia kell. A normál pára amit beszív a fal(felvesz) az csekély és ezért visszafele ki is tud párologni.Pláne, hogy egy kevésbé áteresztő rétegen keresztül veszi fel.
De, írtál, ahogy most is. Csak megerősítettél.
"Gondolom vízszigetelés lesz."
"Vízszigetelésről igen."
"Vízszigetelés függvénye."
Erre válaszoltam, hogy:
"Alapnak ott van már a beton 7 x 8 méteren."
Tehát a vízszigeltés már el van intézve, hiszen ott van az alapban. Úgy fogalmazok, hogy gondoltam ez egyértelmű lesz, hiszen szigetelés nélküli beton alapot senki nem csinál (már).
De most ne menjünk el ebbe az irányba, nem szeretnék vitatkozni. Tényleg nem akarok senkivel vitát, nincs itt semmi baj. :)
"Ezért ha vízszigeteled, nem lesz olyan mérvű nedvesség, amit kipárologtatnia kell."
Ezzel tehát azt szeretnéd mondani, hogy ha megfelelően lett elkészítve az beton alap (úgy lett), akkor akár vályog, akár döngölt föld teherhordó falazatra kívülről már mehet 15 cm hungarocell és mész helyett festék?
Az alapnál még nem gondoltam vízszigetelésre, ezért emeltem ki.
Jelenleg is építenek vályogházat( szabványosan), tehát igen, működik. Csak a vályog egyéb tulajdonsága nem érvényesül úgy a mai anyagokkal. De ez nálad most mindegy.
Csak pontosítás végett, sima föld nem jó.
Csak vályog, ami homok, iszap agyag keverék. Az agyag a kötőanyag, e nélkül szétesik, és a szerves anyagok rothadnak(gyökér,gaz).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!