Erkélyt építenék fából. Az elképzelésem jó?
5 méter széles lesz az erkély és 2 méterre nyúlik majd ki.
Úgy képzeltem, hogy a falra tőcsavarokkal felteszek egy 15x15-ös gerendát és ezt le is támasztom a "földre", beton járda húzódik körbe a ház körül, így arra lehet támasztani. Érdemes-e egyáltalán ezt pluszban letámasztani, akár ezeket az oszlopokat további tőcsavarokkal a falhoz rögzíteni?
A túloldalt 3 oszloppal támasztanék (15x15), így 0-n, 2.5 méteren és 5 méteren kapna támasztást a szelemen amit kereszttartókkal is megtámasztanék (nem tudom mi a szakzsargon erre). Majd erre 5x10-es gerendát gondoltam 40 cm-enként. Kevés ez a méret, legyen 7.5x15-ös? Abban az esetben is legyen ilyen sűrűn vagy ritkábban is elégséges? A járófelület OSB lesz, majd ez kap víz zárást, hogy mivel az még képlékeny, de a lényeg, hogy OSB lesz, 22-es.
További kérdés, hogy melyik a jobb megoldás, ha a gerendákat a szelemenre lecsavarom 2-3 csavarral vagy ha két oldalról szeglemezzel rögzítem? (esztétikailag ez nem kérdés, mert nem zavar a szeglemez látványa sem, nem olyan helyen van, ahol ez szem előtt lenne).
További kérdés, hogy minimum mekkora és milyen mély pontalapozást csináljak az oszlopoknak? Tudom, hogy ez erősen függ a talajtól is, mivel maga a ház félig domboldalban van, ki van ásva majd a domboldal ki van rakva támfallal, így kb. eleve 1.5-2 méterrel vagyok a természetes "földszint" alatt, azaz gyak. a jelenlegi "földszint" is erősen kötött talaj. 30x30x50cm-est gondoltam, legyen mélyebb, szélesebb?
Köszönöm előre is annak, aki nem félti az információt, hisz gyak. ez mind olyan kérdés, amit más tanul évekig, majd több év árán szerez benne tapasztalatot.
:) Nem szeretném, hogy úgy tűnjön magas lóról beszélek, félre ne érts, félre ne értsetek, de hát a lábonálló teraszokat így építik. Volna szükségem még információra és ezért is tettem fel a kérdéseimet s abban szívesen fogadom a tanácsokat, olyanoktól akik nálamnál erről sokkal többet tudnak, ugyanakkor azt szögezzük le, hogy lábonálló terasz/erkély ennél lényegesen nagyobb is állhat lábon, pontalapon, statikailag is, nem csak me' Józsi mondta! Az oszlopokat nem közvetlen a betonra kell állítani, úgy valóban az történne idővel, amit írtál! Vagy a betonozáskor még a képlékeny betonba bekerülnek oszloptalpak egy magasságra hozva, vagy utólag a megkötött alapba fúrsz nekik lyukat és folyékony dübellel kvázi beragasztod, ez két megoldás és két jó, két szabályos megoldás! A beton pontalapokat nyilvánvalóan vasalni kell és esetemben is vasalva lesz.
A fa amivel dolgozunk, azt kezelni kell, még mielőtt az beépítésre kerül, azaz nem a már felépített szerkezetet kezeled le, ez azért fontos, hogy a takart részek is kezelve legyenek. Folyamatosan éri az eső a kültérben, ezért kell kezelni.
Nézd meg ezt a tanya csatornát, itt is házilag építenek faházat, igaz itt tető van rajta nem erkély de ötletet szerzésnek jó.
https://www.youtube.com/watch?v=WevFlOPWcfE
elejétől a végéig van róla videó nem csak ez az egy
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!