Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Ha ti most építkeznétek...

Ha ti most építkeznétek milyen házat (nem ikerház, sorház) építenétek (milyen anyagból, technológiával)?

Figyelt kérdés
Földszinteset vagy emeleteset? Szerintetek mik a legfontosabb szempontok?

2020. márc. 27. 11:14
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
57%
Tuti le leszek pontozva, de én favázas, könnyűszerkezetes házat építenék. Egy szint, nagy garázs, okosház, passzív ház közeli műszaki tartalommal. Részletezni lehetne még
2020. márc. 27. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
74%

első és miért könnyűszerkezeteset?


Olcsóbb? Nem.

Tartósabb? Nagyon nem.

Gyorsabb? Nem.

2020. márc. 27. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
68%

#2:


Olcsóbb? Nem. De

Tartósabb? Nagyon nem. A műszaki tartalom és tető ugyanolyan, tehát az ugyanolyan tartós, mint téglaépület esetén. A fal anyaga lehet csak kérdéses. 100 éves favázas épületek állnak probléma nélkül megfelelő minőségben elkészítve, hosszabb távra minek tervezni?

Gyorsabb? Nem. Egyértelműen igen


#1

2020. márc. 27. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
88%
A mostani 160 m2, tetőtér beépítésű.35 éves. Természetesen mára a fele is elég lenne, a gyerekek már önállóak. Természetesen modernebbet minden területen. És nálam a lényeg, még sok sok gipszkartonnal, nem vakolat ...
2020. márc. 27. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Könnyűszerkezetes áraknál 20-40 millió forint + áfát látok. Nekem ez nem tűnik túl olcsónak, vagy Ti tudtok jobbat? Passzív házról azt olvastam, hogy oké, hogy sok energiát megspórolható vele, de a benne lakók úgy érzik magukat, mint egy nem lélegző dobozban (vályog ilyen szempontból jobb, sok más szempontból viszont nem biztos, sőt, bár vannak már modern vályogtéglák is).
2020. márc. 27. 13:25
 6/12 anonim ***** válasza:
31%

Én is könnyűszerkezetesen gondolkodom első sorban. Mert olcsóbb, gyorsabb, és az én életemet biztosan kiszolgálja.

(csak sajnos az istenek az 5%-os áfa eltörlésével jól megszívattak, szóval kevés az önerőm még)

A fa gyalult pallós 5x15 vázszerkezetre gondoltam,belül 5x5 előtétfallal, kívül pedig eps 80-al ami kb 10 cm. Ez így fedezi a 2021-es előírásokat.

Viszont én a svéd vagy usa szabvány alapján építtetném. (a legtöbb magyar cég lespórolja a fát, mert a szerkezet elbírja úgy is, csak pattog recseg utána a fal.) Csak szeggel építtetném a falakat mert az jobb és a nyílászárók mellett dupla pallóval, ami közül a belső alá támasztja a vízszintes pallókat. Ezáltal tehermentesíti a szegeket a nyíró erő alól, és csak rögzítő szerepet töltenek be--> nincs nyikorgás.

A leglényegesebb dolog a pára kizárása a falakból, ha ez jól meg van csinálva a megfelelő anyagokból akkor simán 100 évig is eláll a falszerkezet.

Viszont a nyílászárókkal meg vagyok lőve, nem igen találok olyan toktoldót, amivel a szabvány magyar ablakot kívülről rá lehessen csavarozni a vázra :/. Bár úgy sejtem a hagyományos 50mm-es oldalsó, és 100 mm-es felső toktoldóval megoldható a RAL szalagok segítségével. A toktoldó a redőny miatt kell és hogy az EPS-t rá lehessen illeszteni a dagadószalaggal a nyílászáró profilra. Így a pára nem tud elvileg bejutni a keret körül sem.

Alap esetében a talajcsavaros rendszerre gondoltam, kb 40%-al olcsóbb mint a szokásos sáv alap. Ennek lényege ház méretétől függően 1,5-3 m közötti távokban háló szerűen le vannak fúrva átlag 2 m mélyre, és 20x20 as gerendákkal kötik össze őket, de láttam 20x10 U acélból is. Így nincs száradás, azaz 1 nap mire megcsinálják a fogadó szintet és másnap már mehet a falszerkezet. Talajcsavar helyett beton oszlopokat is szoktak használni.

Tető hagyományos cserép fedés, valószínűleg ácsolt tetőszerkezettel, szeglemezes esetében nem kell tartófal, viszont faváznál ez csak 18 cm, nem 32-34! Emiatt viszonylag kis területet veszít a ház.

Fűtés egyszerű radiátor+padló gázkazánnal. + 2 inverteres split klíma ez hozza majd a 25%-os megújuló energiát is (egy is elég lenne a nappaliban ehhez).

Ami nagyon tetszik és jónak is tartom az a hővisszanyerős szellőztető rendszer, nem azért mert gazdaságos. Soha sem fog megtérülni az a 1-1,5 milliós bekerülési költsége. Inkább csak az állandó friss levegő miatt kellene, meg ez így egészséges is. Ráadásul szűrt levegőt fúj be a lakásba. (remélem belefér a keretbe, de ha más nem be lesz csövezve, aztán ha lesz 5-700000-em feleslegbe akkor veszek egyet)

Ami minden képen lesz az a vízlágyító, és víz szűrő rendszer és kb 200000 Ft, soha többé vízkő!

Méretileg kb nettó 70-75 m2. Szeretnék dupla garázst, de az a házon belül nagyon megdobja a költségeket, és sokszorosába kerül, mint ha külön álló lenne.

2020. márc. 27. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
31%

#6: Mintha az én terveimet írtad volna le.

Csak két tipp, a szerkezettel kapcsolatban: Ács Budapest youtube csatorna. Nagyon sok hasznos, részletet, apróságot mondanak el.

A garázsnál én úgy tervezem megoldani, hogy ha nem fog beleférni a keretbe, a ház akkor is úgy lesz megterezve, hogy utólag hozzá lehessen építeni hasonló falprofillal, homogén képet alkotva.(újabb plusz pont a könnyűszerkezetes mellett a könnyű átalakítás, bővítés)

A szellőztetés mindenképpen kell, mert ugye páramentesen zár a fal. De saját véleményem szerint egy komolyabb szigetelt tégla háznál is több, mint ajánlott.


#1

2020. márc. 27. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
52%

7! :)

Belenéztem az Ács Budapest munkáiba, Mindent úgy csinál ahogy én elvárnám :))), Szóval arra jutottam, ha megvan a pénz megkeresem a srácot. Igazából nem izgat ha valamivel drágább mint a környékbeliek, korrektnek látszik és lelkiismeretesen dolgoznak. Remélhetőleg jövőre már építkezek.

Ha nem férne bele a légtechnika a keretben, akkor viszont kénytelen leszek pára érzékelős elszívót venni

a vizes blokkba.

A garázzsal való utólagos bővítést lehetősége tetszik, azt hiszem alkalmazni fogom.

2020. márc. 28. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
80%
Az elmúlt 60 évben szinte minden falazatú házban laktam, kivéve a preconcept-et, illetve a könnyűszerkezetest. Nekem örök szerelmem a vályog, a 60 centis nyugodt erő, amit sugároz magából, a legélhetőbb, legegészségesebb páratartalmú levegője, stb. Ha most építenék, ahhoz keresnék megoldást.
2020. márc. 28. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
28%
könnyűszerkezetes acél vázzal.
2020. dec. 28. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!