Mennyibe kerül egy 50 nm-es ház felépítése?
2 hálószoba, nappali-konyha, fürdő-wc.
Telek megvan, az a kérdés hogy mobilház szigetelve (ugyan az mint a könnyűszerkezetes ház csak keréken), téglaház, vagy könnyűszerkezetes ház?
Amit lehet magunknak csinálnánk ismerősökkel (kell-e e-napló stb.?).
A mobilház műszaki tartalma nem összehasonlítható a másik kettővel. Azt kár vizsgálni.
A fenti funkció 50m2-be csak cipőkanállal fér bele.
Ma simán szamolhatsz 350-400+áfa költséggel+
-tervezés
-kert/udvar
-kerítés
E napló már nem kötelező, de a használatbavételnél sok mindent kell igazolni (meg közbenső ellenőrzés során is)
Lehet olcsóbb kompromisszumokkal, de nem sokkal.
Később sokkal drágább lehet a kötelező megújuló energia miatt.
Ami kerekeken áll, annak nincs alapja, azaz ahhoz biztos, hogy nem kell semmilyen engedély, nem hogy e-napló...
Nincsenek nagy árkülönbségek e két építési módozat között, ha a könnyűszerkezetes ház valóban szakszerűen épül meg! Lényegi különbség az, hogy sokkal gyorsabban felépül a könnyűszerkezetes. Elkészül az alap, főfalaknál bekerülnek tőcsavarok. Jönnek az ácsok, összeácsolják a falakat, de ha tudják előre (és tudniuk kell), hogy az épületet hogy képzeltétek el, akkor előre letudják szabni az anyagot, a helyszínen csak össze kell szögelni. Gyorsabban lehet leszerelni a vizet, a villanyt, a fűtést, mert bár mindkét esetben lehet szerelőbetonon szerelni, de könnyűszerkezetnél a függőleges hornyok vésését is megúszod, sőt még a nyílászárók beszerelése is valamivel gyorsabban megy. Minden száraz anyagból épül, nincs száradási idő... Ha van hozzá kellő tudásod és érzéked, sok mindent megtudsz csinálni magadnak, ha nem vagy e-napló köteles, de a szakmunkát, így a víz/villany/gáz/ács munkát a helyedben biztos, hogy szakemberekre bíznám. Amit biztonsággal megtudsz csinálni az a falak belső szigetelése, annak leburkolása, szerelvényezés, akár falak, padlózat burkolása stb. 50m2 alapterületbe ez belefér. Két háló, nappali-konyha, vizesblokk, simán, mitől ne? Cipőkanállal? Az esetek 99%-ában túlméretezzük a családi házainkat! Egy fürdő-wc elfér akár 4m2-en is, de többnyire 10m2 fölé tervezzük a vizesblokkokat, egy nappali-konyha (azaz amerikai konyha) elférne 20-25m2-en, neked erre van így 40-46m2-ed, OK, legyen 35-40m2, mert egy előszoba azért csak kellene... A tetőtérben pedig két 25m2-es háló, 3 háló is elférne, ha az tényleg háló, azaz 1-2 ágy és slussz. Teljesen elégséges. Könnyebben kifűtitek majd. Én mindössze 20m2-ből alakítottam ki egy nappali, konyha, fürdő+wc-t és ennek tetőterében 1 szobát. Nem vagyok egy vékony ember, mégsem verek le semmit. :D Viszont 50m2 kerekeken.... én eddig csak ilyen 9-20m2-es alapterületű épületeket láttam keréken. Az más kérdés, hogy olyan megoldásokkal, hogy irigylésre méltó, 20m2-re akár lazán, és érzetre tágasnak tűnően megcsinálnak egy nappali, konyha, fürdő, hálót...
Hogy mennyi, azt nem tudom. E-napló egyébként tudtommal kell, hacsak nem külterület és hivatalosan gazd.épület, hacsak nincs alapja, de az építésre vonatkozó általános szabályokat elolvasod, majd a helyi építési szabályzatot és a kettőből összetudod rakni, mi szükséges ahhoz, hogy felépíthesd.
"A tetőtérben pedig"
Szó sem volt tetőtérről a kérdésben!
És még azt sem biztos, hogy lehet(HÉSZ) értelmes(!) tetőteret kialakítani.
Szóval (hasznos - nettó) 50m2-be (amit javasoltál az nettó 70-80m2) a fenti funkciók csak kompromisszumokkal (cipőkanállal) férnek bele. Nem lehetetlen, mert ahogy írod is alapvetően túlméretezzük a tereket. (Persze van amit meg alul, tároló(k), gépészeti helyiségek).
De T.Kérdező! Valóban meggondolandó a tetőtér beépítése, vagy későbbi beépíthetőségének kialakítása.
"E-napló egyébként tudtommal kell"
Nem kötelező (változott az ide vonatkozó jogszabály), de a használatba vétel és egyéb garanciás problémák miatt szerintem ajánlott.
És eddig sem a funkció és elhelyezkedés határozta meg a szükségességét.
50 m2 (nm= nanométer) két embernek elég, akikhez nem jár soha senki, és nincs gyerek (már felnőtt, vagy nem is akarnak), nincs különösebb hobbi, keveset vannak otthon.
Később nem lesz lehetetlen eladni, csak nehéz rá vevőt találni, mert 4-5 fő egy átlag család és ennyi embernek már ez kicsinek számít.
Kulcsra készen olyan 20-25 millió, szerkezet kész állapotig kb. 10-12 millió eljutni. Aztán hogy bírod majd a munka utáni burkolást, festést, villany és fűtés szerelést, majd elválik.
Volt gyerekkori barátom 4 évig húzta, aztán összeesett egyik este gipszkartonozás közben. Szívroham. Túlélte, de most roki.
Az 50m²-be két fél szoba, nappali étkezővel, konyha, fürdő wc, tényleg csak cipőkanállal fér be.
Az meg van, hogy az 50m²-es panel csak kétszobás volt?
...és az is csak egy luk.
Mindegy...
Januárban még egy ésszerűen, átgondoltan tervezett házra igaz volt a 400'000Ft+áfa/m².
Azóta 8%-ot drágult az építőanyag átlagosan.
Ha az épület 100m² körüli alapterületű, akkor igaz ez az ökölszám.
De ha kisebb az alapterület, akkor nagyobb a fajlagos négyzetméter költség.
Egy ennyivel kisebb épület esetén biztosan több mint 20%-al több. Valahol bruttó 700'000Ft/m² árral kalkulálj most generál kivitelezéssel kulcsra készen.
Az, hogy könnyűszerkezetes vagy tégla, szinte mindegy. Árban nincs különbség.
Kb egy hónapja kért árajánlatom fémkönnyűszerkezet kulcsrakész verzióban 362500 Ft/m2 bruttóban! + telek, és ebbe benne van a tervezés is. Mindez Győr vonzáskörzetében, azaz tőlem a belváros 16 km.
80 hasznos m2,re kb 29 millió lesz.
Nem értem miért baj, ha valaki csak 50 m2-es házat akar építeni.
A manapság épülő lakások is 40, 50, 60 m2 körül mozognak, sőt 60,5 m2-re már felveszik a csokot 3 gyereket bevállalva. Korábban a panelok is hasonló mérethez igazodva épültek.
Én 49 m2-en nőttem fel, egy családi házban. Öcsémmel közös volt a szobánk is. És ettől függetlenül a haverok ugyanúgy jöttek hozzánk. Én is építkezni szeretnék, és arra jutottam nekem bőven elég lesz egy 68 m2-es 2 szobás ház. Ha esetleg 2 gyerekem lesz majd egy szobába elférnek azok is.
Az árajánlat és a kivitelezési költség köszönő viszonyban sincsenek egymással.
A legolcsóbb olasz vagy zalakerámiás járólap szokott benne lenni. Aztán kiderül, hogy a normál ragasztónál négyszer drágább flexibilis kell. Meg padloponozni is kéne. Ami tetszik járólap az sem fér bele az árba.
Mitgondolsz mennyi lesz ez pluszban?
Több.
Könnyűszerkezetesek kedvenc átverése, hogy a négyzetméter árat azt a bruttó alap területre számolják. Értsd: egy NETTO 80m²-es alapterületű házat, a körülvevő falainak és a válaszfalainak a területe kb.:30m². Tehát a 110m².
Ha kiszorzod akkor stiklik nélkü 500 körül lesz egy nettó m². Ami kb rendben is van.
Hidd el nem ma kezdtem. Tudom mennyi anyag és munkaóra van egy házban.
Tudod mit! Rendeld meg, fizesd ki. Ha kész, várjuk a tervrajzot meg a számlát.
Ha neked lesz igazad, én akkor is örülni fogok. Ennyiért eltemetem őket megrendeléssel. Én meg kaszálok.
9: konkrét kész tervet küldtem ami bruttó 96 m2!
A gépészetet, a szaniterekig megszabtam, ahogy a kapcsolokat is a beépitett világitással együtt. A burkalotokba 5000ft/m2 a határ amit az áraj@nlat magába foglal. Így nem egész 29 millió, amit osztottam a hasznos m2 el.
És ezenkívűl kőzetgyapotot kértem a falakba
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!