Miből építsem a családi házam 2020-ban?
Leginkább a főfalak és a szigetelés érdekelnek.
Kaphatók most
B-30 0,27W/m2K
B-38 0,24W/m2K
B-44 0,22W/m2K
okostéglák is, melyeknek a hőátbocsájtási tényezői mér elég jók mint látható.
Szigetelni mindenképpen 14cm Grafitos Open rendszerrel fogom!!
Érdemes ezek után is a 44-es téglát választani? Vagy már bőven elég akár a B-30as okostégla is? A B-30 + 14cm grafitos szigetelés, program szerint 0,14W/m2K hővezetési tényezővel bír. Ha jól tudom, ez már megfelelne a passzívház követelményeknek is.
Kérdés, ez így megállja a helyét, vagy ezeket az értékeket a tégla gyártók inkább csak beetetésnek használják? Csak mert így a tégla árán sokat lehet ám spórolni!
én ezt nemrég végig számoltam win wattal is, mert ott a veszteségekkel is számol a program, az online kalkulátorokból ez éppen hiányzik, pedig durva eltéréseket hoz!
A számításaim alapján
30-as ytong 2 sorba kezdésként, erre jön rá a 30 phorotherm klíma tégla (ha akciós ugyan annyi majdnem mint az N+F), a nyílás zárók alatt 1 sor ytong. 16 cm EPS grafit. Fa födém 30 cm kőzet gyapottal, üveg gyapot olcsóbb, de idővel össze esik. Szüleimnél a 20 cm üveggyapotból 10 év után kb 10-12 cm maradt. A másik előnye a kőzet gyapotnak hogy sűrűsége miatt hőtartó tömegnek számít.
Az ennél vastagabb szigetelésnek a bekerülési költségek és megtérülése miatt nem sok értelme van.
A legköltséghatékonyabb fűtési rendszer pedig a gázkazán! A legolcsóbb alternatív megoldás a víz levegő hőszivattyú, ha ennek a üzemeltetési költségét még napelemmel kiváltod, akkor a plusz bekerülési költsége a gázhoz képest kb 28 év alatt térül meg. Ebbe minden karbantartás és alkatrész költsége benne, az inflációval együtt. Viszont a variálhatóság miatt érdemes a felület fűtési rendszereket alkalmazni. Nálam ez majd mennyezet fűtés lesz kiegészítő padlófűtéssel
# 11
Nem lehet konkrét megtérülési időket számitani általánosan. Sok esetben már a kiépitése is olcsobb a hőszivattyünak.
épület üzemeltetéssel foglalkozom, mi kivitelezzük, javítjuk és karbantartjuk a dolgokat. Így nem azt mondom biztosan megmondom melyik alkatrész mennyit bír, de a cég ahol vagyok 25 éve ebből él. így vannak közelítő értékeink, mi ezek alapján adjuk meg 2 évente a szerződésben foglalt összegeket. A pedig megy tehát jól csináljuk.
konkrét példa:
egy lakóház vizes rendszerű fűtésrendszere pl padlófűtés és radiátorok, ez minden esetbe ugyan annyiba fog kerülni, ha ugyan az a cég csinálja. Aztán azt hogy mivel hajtod meg a rendszert az már más téma. A legalja egy elektromos kazán, legolcsóbb bekerülési költség, de könnyedén 3x annyi lesz a fűtésszámla mint egy gázkazán esetében.
egy fűtő 12kw os jóféle gázkazán átlag 300000 ft, alap kéménnyel tervekkel beüzemelve max 500000 ft. Ezzel szemben egy gázkazánnal megegyező minőségű 10kw víz levegő hőszivattyú 1.400.000 ami beüzemelve lesz kb 1.6 millió. így már alapból van 1-1.1 millió többletköltség!
kb 40% kal lesz kevesebb a fűtés számla hőszivattyúval mint gázzal.
A lényeg a padlófűtés, értelmesen elosztott körökkel. Aztán, hogy mivel állítasz elő 35-40 fokos vizet, az meg már részletkérdés.
Gáz vagy pellet kazán, hőszivattyú, klasszikus vegyes tüzelés pufferral, mindegyiknek olcsó lesz a rezsije.
Radiátort el kell felejteni, klíma+fan coil pedig kis lakásokba való.
# 13
Ez egy variáció.
Sok esetben pedig nem elég a sima kémény hanem csak a kémény 500-600k plusz gáz bekőtés ami megint nagyon változó hogy mennyibe kerül, láttam már 3M ajánlatott is. plusz a Hőszivattyú tud hüteni is amit ha ugy számolsz hogy gáz kazán mellet kéne klimát venned akkor már a beruházási költsége jóval olcsobb egy höszivattyünak. De mint már mondtam ez mind egyedi és nem lehet kijelenteni melyik éri meg jobban mivel egyedileg változik.
A nagy hőtároló tömeg a fütési időszakban hátrány. Nehezebb szabályozni, ellöbb kell elkezdeni felfüteni pl hogy meleg legyen mire hazérsz munkából és tovább is marad meleg a lakás szükségtelenül. Átmeneti időszakban nagyon gyakori miatta a túl fűtés. Amig melegebb van a lakásba mint szükséges az veszteség. A hőveszteséghez pedig semmi kőze. Ott az U-érték a fontos. A szabályozatlan fűtési rendszereknél még egy fajta pufferként müködik hogy ne essen le hőmérséklet 40 fokról 15 fokra ha elalszik a tűz, de a korszerüb szabályzással ez nem fontos. A hőtároló tömegnek nyárol van jelentősége. Nyáron a Hőterhelés nagyon ingadozó. Éjjel elég hideg van általába hogy visszatud hüteni a lakást. Igy kiküszöböli a klimát nyáron.
Érdekes hogy senkise szeriti az olyan válaszokat hogy számoljál kicsit, hasonlits össze árakat. Mindig az válasz népszerű hogy én láttam a varászgömbben hogy ez a tuti.
Nem mindegy ki mennyiért dolgozik...
Egy 6m kémény gazán típustól függően 100-150000 ft-ból megvan, ez megy agy tetőteres ház szükséglete, ha nem lehet vízszintesen kivezetni, mert akkor csak 25-30000!
A gáz-hőszivattyú árkülönbségén kb 3 inverteres split klímát lehet venni, szereléssel együtt. Az üzemeltetésében nem igen van különbség, persze a mennyezethűtés komfortosabb és nincs huzat hatás.
A nagy hőtáró tömeg kifejezetten előny fűtésnél, nézz csak utána (win watt ingyenes része ehhez elegendő). Az a baj a régi fűtés szerelők nagyon nagy része leragadt a 90es években technikailag, és a legegyszerűbb (legolcsóbb) termosztátokat rakják fel... vannak okos verziók is pl siemens rev 24, ezeknek a lényeg, megtanulja mennyivel korábban kell leállítania a kazánt hogy 1 fok alatt tartsa a hőingást. Persze ezt lehet helységenként is alkalmazni, de úgy nagyon felszorozz a vezérlés költségeket. Így utóbbi verziót nem javaslom, helyette a thermofejek bőven megfelelőek.
Az árak össze hasonlításáról csak annyit fűznék hozzá, hogy több kivitelezőtől kértem kulcsra kész árajánlatot. Ugyan azokra a cuccokra minden téren... és a legjobb 36 millió volt egy nettó 96 m2-es házra + telek, a legnagyobb meg belekarcolt a 50-be. Szóval tényleg felesleges utána nézni a dolgoknak.
A másik dolog meg hiába aknák én ide 5-10 oldal számítást, diagramokkal szinte senki nem értene belőle semmit. A másik dolog meg végig se olvasnák.
Klímáról: szüleim háza jól szigeteltnek tekinthető, náluk az átlag hőmérséklet nyáron 20-23 fok közötti. És nincs klíma, csak redőnyök és hajnalban mielőtt munkába mennek 10 perc alatt átszellőztetik a házat.
Közben már tájékozódtam kicsit más fórumokon is, és 2 építőmérnök barátommal.
A következőre jutottam ezek alapján:
A Klíma tégla jól szigetel, viszont nagyon rossz hőtároló, és a hangszigetelése is pocsék. Így a választás a Leiertherm OBJEKT 25-ös téglára esett. Erre megy rá sima, zárt rendszerű GRAFITOS szigetelés 20 vagy 25cm. Ezt kell kombinálni megfelelő gépészettel (fűtési és szellőztető rendszer) és kész a tökéletes kombináció.
Indítani pedig mindenképpen Ytong Start téglával fogom a főfalakat, tehát a legalsó sor ez lesz. A hőhíd megszakítása miatt ez a legideálisabb jelenleg!
Idézek:
"Ha falazat cél értéke R=7 m2K/W >> U=0,14 W/m2K akkor
Az OBJEKT tégla ebből hoz R=1,01 m2K/W-t.
Azaz kell még R=6 és az grafitos habból 6x0,031=0,186 >> 20 cm.
Mivel a fal:hab hőllenállás aránya így 1:6 lesz >> NEM merül fel páratechnikai gond.
Hisz a magyar télben soha nem kerül a határréteg a harmatpont alá :-)
Még a -25 fok kinti és +24 fok benti hőmérsékelt esetén 49/7=7 fok/R lesz a hőmérsékleti gradiens.
Vagyis a falra esik 7 fok és így 24-7=17 fokos lesz fal/hab határréteg.
Felütve a harmatpont táblázatott.... látható, hogy még 95% benti pára esetén se lesz gond.
Azaz: erre a téglára teljesen jó az olcsó normál grafitos hab is!
Nem kell rá az OPEN hab.
Érdemes számolni-gondolkodoni a döntés hozatal előtt és nem csak a marketing dumák alapján ötletelni.
A falazáshoz a kicsi R érték és vakolat igény miatt nem kell spéci habarcs, ez is csökkenti a fal m2 árát.
Mert az 1:6 R arány mutatja, hogy ennyi hab mögött már kb. mindegy mi van éppen fal gyanánt:-)"
Ott a pont a 16-osnál. Dettó ezt látom én is. 400 ropis gázkazán, padlófűtés, tuti szigetelés a házon, aztán az egész ház 1 darab 4 ropis szobatermosztátról megy :)
Egy rossz szabályzás teljesen tönkrevágja a modern házakat, rezsiben és komfortban egyaránt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!