Miből építsem a családi házam 2020-ban?
Leginkább a főfalak és a szigetelés érdekelnek.
Kaphatók most
B-30 0,27W/m2K
B-38 0,24W/m2K
B-44 0,22W/m2K
okostéglák is, melyeknek a hőátbocsájtási tényezői mér elég jók mint látható.
Szigetelni mindenképpen 14cm Grafitos Open rendszerrel fogom!!
Érdemes ezek után is a 44-es téglát választani? Vagy már bőven elég akár a B-30as okostégla is? A B-30 + 14cm grafitos szigetelés, program szerint 0,14W/m2K hővezetési tényezővel bír. Ha jól tudom, ez már megfelelne a passzívház követelményeknek is.
Kérdés, ez így megállja a helyét, vagy ezeket az értékeket a tégla gyártók inkább csak beetetésnek használják? Csak mert így a tégla árán sokat lehet ám spórolni!
Talán ami számít mostanában a téglánál (a hozzáértők szerint) hogy fuga nélkül sokkal jobb hatást lehet elérni. Ezért gyártanak már jó ideje csiszolt méret azonos kerámia téglákat amit habarcs/fuga nélkül ragasztó PUR habbal lehet szerelni.
Gyakorlatilag egy profi csapat 1-2 nap alatt felfalaz egy komplett családi házat. Nincs kínlódás a habarccsal, plusz nem keletkezik hőhíd a fugáknál.
Ezeket a kőzet gyapottal töltött téglákat felejtsd el, nem azért mert rossz lenne, de jelenleg még rettenetesen túl vannak árazva.
Csatlakozom az elôttem szólóhoz. Porotherm profi 30 + 15 cm hőszigetelès. Ha jót akarsz, akkor a felmenő falazatot hőhídmegszakítóval kezded. A hőhidak szigetelèsère figyelj, beton koszorúnál kerüljön be +5 cm szigetelès. A födèmre is èrdemes figyelni. Meg pl hogy hőszigetelès előtt vakolják a falat, ezt próbálják nèha lespórolni, de nèlküle nincs meg a fal tökèletes lègtömörsège.
Amin mèg sokat lehet optimalizálni, az a jól megválasztott ès megtervezett gèpèszeti rendszer. Ezt nem kezdem rèszletezni, hosszú lenne, válassz jó gèpèszt.
Kedves Kérdező!
A kérdésed korrekt megválaszolására nem elegendő ez a felület.
Annyit javasolnék csupán, hogy olyan szerkezetet építs, ami egyszerre jó hőszigetelő, és jó hőtartó is!
Utóbbi tulajdonságra már nagyon kevesen figyelnek, pedig olyan fontos, mint a kandallóban a samott betét (anélkül már nem is kapsz normális kandallót).
A jó hőtartás feltétele a nagy tömeg. A mai korszerű tégláknak nem csak nincs nagy tömege, de a jó hőszigetelő képesség miatt egyre könnyebbek, és a szilárdságukból is jelentősen veszítettek (a házat azért megtartják :-))
A hőtartás azért fontos, mert úgy működik, mint egy akkumulátor. Lassan felveszi a szoba hőmérsékletét a nehéz falszerkezet, és azt tartva ill. visszasugározva sokkal hatékonyabbá teszi a fűtésedet. Lassan is hűl ki.
Egy 5 perces szellőztetés után 1-2 perc alatt újra ugyanaz a hőfok a szobában, mint előtte.
A vastag hőszigetelés pedig megakadályozza, hogy kifelé le tudjon hűlni, így csak a belső hőmérséklet visszafűtésében vesz részt.
Biztosan sokan megköveznek érte, de az egyik legjobb falazóanyag erre a régi B30-as tégla. Igaz, hogy sok kell belőle, sok habarccsal, és lassabb a falazás.
Másik megoldás lehet az Ytong Silka téglája, amihez alig kell habarcs, ám borsos az ára. Brutális a hangszigetelése és a hőtárolása.
A Grafitos Open rendszert pedig reflex bevonattal kérd, ha nem akarod, hogy a lapok leugorjanak a falról, mielőtt bedűbelezitek! :-)
Üdvözlettel:
Felújítás szakértő
"Ha jót akarsz, akkor a felmenő falazatot hőhídmegszakítóval kezded" - Ez alatt pontosan mit értesz?
"Meg pl hogy hőszigetelès előtt vakolják a falat, ezt próbálják nèha lespórolni, de nèlküle nincs meg a fal tökèletes lègtömörsège." - Erre figyelek, van benne logika! Rendesen simítsák is be? Mondjuk, ez is logikus.
Ahogy nézem, ezek az okos téglák már elég profik. Semmiképpen nem akarok olyat, amiben kőzetgyapot van, én jobban bízom az utólagos szigetelésben. És természetesen nútféderes tégla lesz! Bár ezek már talán mind olyanok!
A Leier honlapon van egy hőtényezőt számító program, ott a Leier 30-as okostégla + 16cm EPS= 0,13W/m2K-t tud. Ugyanez a Leier 38-as okostéglával 0,12W/m2K.
Ez alapján nem biztos, hogy megéri ezt a felárat a 38-as tégla. Főleg, hogy pl. a Wienerberger 30-as okostéglája, 0,02W/m2K-el jobb, mint a Leier, szóval a Wienerberger 30 okostégla + a 16cm EPS, már tud 0,125W/m2K értéket is. Azt gondolom, az már elég pofás! És árban talán ez így a legkedvezőbb.
A kérdés, ahogy az egyik utolsó hozzászóló is írta, a hőtároló tömeg. Nem tudom, ebben mekkora különbség van a 30-as és a 38-as között, mert ha nem igazán van, akkor nem kérdés. De ha sok, akkor mégis jobb lehet a 38-as, mert télen nehezebben hűl vissza, ezáltal kevesebb energia (és pénz) visszafűteni a lakást.
Ami még kérdés lehet, hogy a Dryfix habbal legyen rakva a tégla, vagy habarccsal?
A Grafitos szigetelésről lebeszéltek, szóval az már tisztázódott, hogy 16cm Baumit Open EPS rendszer lesz. (Nem 14cm-es, ahogy a kérdés írásakor még gondoltam!)
Lábazati hőhídmegszakítón egy sor ytong start elemet èrtek a lábazati gerenda felett. Ennek futhat neki a padló hőszigetelès, így teljes a hőszigetelő burok. Majd ha terveztetsz, kèrdezz rá az èpítèszednèl, biztosan ismeri, csak kevesen fizetik meg.
A másik, mèsz thr kivitelezèsi irányelvek. Olvasd el, a homlokzati hőszigetelèsek kivitelezèsi szabályait tartalmazza, tájèkoztat a leggyakoribb hibákról, ökölszabályokról, mindenről. Ingyen letölthető, guglizd meg.
Nem kell túlbonyolítani: 30-as N+F tégla, csiszolt sem fontos. Leier, bakony, poro, bármi amit jó áron kapsz.
Grafitos szigetelés, amit elbír a pénztárca: 15-20 cm.
Persze lehet okostéglával passzívházra hozni, de szerintem komfortban nem lesz annyival jobb, mint amennyivel többe kerül. Magához a passzívházhoz viszont elég sok minden kell még a falazaton kívül.
Nem a passzív házra hajtok, csak egy hosszútávon is gazdaságosan "üzemeltethető", komfortos otthont szeretnék.
Az okostégla a sláger most, és valahogy nekem az tűnik egy un. középútnak. Illetve a 30-as N+F és a Klíma között, 300Ft van m2-enként, szóval nem nagy a difi árban, hőszigetelésben pedig sokkal jobb a Klíma. Így ha azt veszem, hogy elég rá egy 16cm-es szigetelés is, akkor azon spóroltam, sőt, lehet még jobban is jártam.
A Grafitos szigetelés ajánlása jobban érdekel. Nekem annyira nem ajánlották, lévén, hogy képes nagyon átmelegedni. Mondjuk ha leszínezem, akkor nem szabadna neki, főleg ha a külső oldala reflex bevonatos.
Szóval szerinted miért inkább grafit, mint EPS?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!