Aki panelból költözött kertes házba, megbánta-e, vagy nem? Ha igen, akkor miért?
Én mint falúsi csak kívülállóként látom az ilyen városról leköltözőket. Teljesen vegyes a kép. Van aki apszolút nem tudja mit vállal és tiszta gaz a kert. Először mindenki lelkes beveti a kertet. Később derül ki hogy azt kapálni is kell. Na ez már sokszor nem megy mindenkinek és két méteres gaz lesz. Egyébként attól hogy nagy a telek nem muszály az egészet művelni. Elég az egyik sarkát. A többit füvesíted vagy egyszetűen kéthavonta legyomírtózod. Vagy olyat tegyél bele amivel kevés gond van
Gyümölcsfa pl. Egy két ringlószilva vagy cseresznye meggy. Ezek jók. Kapálni nem kell. Permetezni igen. Az egész csak szervezés kérdésse. Mindenesetre ne nagyba kezdjétek mert elvesztek benne. Kis konyhakert. És ki kell tapasztalni mit érdemes termelni. Van amit abszolút nem éri meg. Na most van aki semmiképp vissza nem menne panelba van aki meg visítva menekülne vissza. A visszatérés már nem szokott sikerülni anyagi okok miatt. Mert legtöbben a panel és kertes közötti pénz külömbözetet fel is élik. Azt mondod lelkesedés van akkor nem lehet baj .
Én gyerekként költöztem panelból falura, most mint végzős egyetemista úgy vagyok vele, hogy legfeljebb addig élnék panelban, amíg nincs gyerekem. Fiatalon kényelmes, hogy a panelt kb heti 1 óra takarítással rendbe lehet tartani, de azért a kertes ház magánszféráját nekem semmi nem pótolja, ott nincs felettem lakó, akinek hallóm minden mozdulatát, és szintén nincs alattam lakó, aki az én zajaimat hallgatja. Plusz nyáron ki lehet ülni a teraszra beszélgetni, sörözni, és alkalmanként lehet egyet grillezni az udvaron, nekem ez elég fontos, persze cserében esős időben hetente lehet füvet nyírni, és mindig akad valami munka, amit meglehetne csinálni a ház körül.
Én azt javaslóm, hogy(persze anyagi lehetőségek tükrében) az udvar első részén egy nagyobb részt térkövezetek le, jól jön azaz autó(k)nak, és könnyű karban tartani. Illetve hogy ha tényleg nagy(hosszú) a telek, akkor érdemes egy kisebb első részt elkeríteni(a telek felét, harmadát), akárcsak pár bokorral, nem feltétlen kerítéssel, és azt befüvesíteni, ez esetben elég ezen az első részen hetente/két hetente lenyírni a füvet. Míg a telek hátsó részére pedig szerintem érdemes gyümölcsfákat ültetni, és szintén befüvesíteni a nagy részét, csak itt elég fele olyan gyakran nyírni a füvet.
Innentől kezdve már egyéni ízlés, és igény kérdése, hogy kis konyhakertet is kialakítasz-e, illetve, hogy pl a gyümölcsfákat menyire metszed, permetezed. Az igazság az, és ezért most jó pár ős-falusi kifogja egyenesíteni a kaszáját, hogy permetezés, és metszés nélkül is elvannak a gyümölcs fák, saját tapasztalatom szerint az almák fele kb kukacos, ha nincs permetezve, de pl a cseresznyéink közt még egy kukacost nem találtam az évek során, pedig nem permetezzük.
A kedven és a lelkesedésen kívül nagyon fontos a szakértelem is. Ha abszolút nincs, akkor gyorsan kell keresni egy kedves szomszédot vagy valakit, aki állandóan ellát tanáccsal. Mert az nem úgy megy, hogy szétszórod a magot, meg földbe teszed a palántát, aztán már csak szedni kell. Rendszeresen kell kapálni, gyomlálni, némelyik növényt permetezni, aszályban öntözni. És nem akkor, amikor éppen nagyon unatkozol, vagy amikor kedved van, hanem amikor itt az ideje az aktuális munkáknak. Ha pl. jön a paradicsomvész, és nem permetezel, akkor 2 nap múlva már felesleges, mert leszáradt az összes paradicsomod, odavan az egész addigi munkád. Ha nem kapálsz, amikor 5 centis a gyom, akkor egy eső utáni meleg hét alatt megnő 20 centisre, és egy 1 órás munkából 6 órás lesz. És egy év alatt beleunsz, hogy semmi rendes termésed nem lesz. Ezért kell valaki, aki felhívja a figyelmedet mindig, hogy mit kell megcsinálnod sürgősen.
Olyan nincs, amit nem éri meg termelni. De olyan van, amit kevésbé éri meg, főleg, ha nem sok helyed van. Viszont ha neked sok helyed van, akkor bármit lehet.
Abban viszont egyetértek, hogy első évben inkább kisebb tételben termelj, ameddig nem sok fogalmad van róla, mert ezt könnyebb átlátni.
Amire ne hagyd magad rábeszélni: egymás hegyére-hátára ültetni a növényeket. Mert akkor a termés alapból rosszabb minőségű és kevesebb lesz, de főleg, nem lehet rendesen körbekapálni a növényeket, hanem az összes földet négykézláb kell végigmászni, és kézzel kiszedegetni. Egy pesti ismerősöm 20 m2-rel képes két napot kínlódni, ami rendes helyen félórás munka.
Ha nagyon nem értesz hozzá, akkor már alapdolgok is problémát okoznak. Pl. volt egyszer egy szomszédom, aki hátrafelé haladva kapált... Azt mondta, nem akarja összetaposni a kapált földet. :)
Egy másik szomszédom meg nyáron, a hőségben délelőtt 10-kor hajkurászta ki a családot a kertbe, amikor mi már épp azon gondolkoztunk, hogy abba kellene már hagyni, mert 32 fok van. Nem is véletlen, hogy nagyon gyorsan letettek a kertészkedésről, 2 m-es gaz lepi a kertet.
Most egyébként már azért se művelj sok földet, mert sok dologról már lekéstél. Május elején leginkább már csak palánták, bab, tökfélék, meg egy-két apróság mehet.
Ami még hátrány kertes háznál: mindig van valami karbantartani való a házon, melléképületen, kerítésen, kerti dolgokon. És ez mind időbe meg pénzbe kerül. De hát valami valamiért.
# 3
Ja, hát a te kertedben nyilván nem kell védekezni az oroszlánok ellen, mert nincsenek nálad oroszlánok.
Így van ez a cseresznyeléggyel is.
Én évtizedekig nem permeteztem ellenük, mert nem voltak. Aztán egyik évben találtam pár kukacos meggyet és cseresznyét, a következő évben meg kb. 30 szem kukacosra jutott 1 jó. Azóta nekem is permetezni kell.
Az almával is volt úgy, hogy 4 mázsából talán 10 kiló volt kukac nélküli, egy közepes permetezés volt pedig, csak nem jókor. (Az almamoly folyamatosan rajzik május elejétől nyár végéig.) Lehet, hogy a szomszédod átfúj néha a te fádra, mikor nem látod, mert nem akarja, hogy az almamolyaid átmenjenek hozzá, ezért van olyan sok jó almád.
Szóval, ameddig egy kártevő vagy betegség nem talál oda az ember kertjébe, vagy valami miatt nem tud nagyon elszaporodni, addig nincs baj. De utána már van, ha nem védekezünk.
Én semmi pénzért sem mennék vissza panelbe.
Ahogy írták, első évben csak néhány ágyással kezdjek, hogy fel tudd mérni mennyi munka.
Ha szereted a sóskát azzal nincs sok gond és tavasztól őszig lehet szedni. Néhány tő paradicsom, cukkini is sikerélményt okoz.
Első évben krumplit, hagymát káposztafélét semmiképpen se vess. Aztán meglátod. Én nem bajlódok vele.
Ja ha nincs kút akkor nagyon gondold meg a kertészkedést, mert a csapvíz drága víz nélkül meg kiszárad minden.
Nagyon nagy udvarunk van, rendszerről locsoljuk a tujàkat, fenyőket, bokrokat, sziklakerteket, konyhakertet, mégsem vitt még sírba a vízdíj minket.
Tàrsashàzban laktam, panelt nem ismerem, nem vagyok pesti, de nem mennék vissza a kib.szott vàrosba lakni.
A gyerekem imàdja a szabadsàgot, jöhet mehet egyedül a suliba.
Folyt.
Remek érzés, hogy mikor barátaink jönnek, itt tudnak aludni, mert nem egérlyukban élünk, bogràcsozunk, grillezünk, úszkàlunk. (megéri az épített medence)
Na de!
Ha esős idő van, a füvet lehet nyírni hetente, meg kell is.
Kapàlni dettó.
Ahhoz, hogy ilyen szép legyen, költeni kell rá, dolgozni vele.
De a gyerekeidnek nagyobb ajàndékot nem is adhatnàl mint ezt a fajta szabadsàgot, biztonsàgot. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!